Cila Dietë është e Duhura për ty, në Varësi të Moshës Tënde

0
372
© depositphotos.com © depositphotos.com

Miti më i madh që shumica e njerëzve bien pre duke e besuar është se diçka e quajtur “dieta e përsosur” ekziston. Asnjë trup i njeriut nuk është i njëjtë dhe sigurisht, ajo që është dieta më e mirë për një person mund të mos jetë në interesin e një tjetri.

Sidoqoftë, në varësi të moshës suaj, ekzistojnë disa artikuj ushqimorë që duhet t’i shmangni dhe të tjerë që duhet t’i përfshini në dietën tuaj ditore për të qëndruar në formë dhe të shëndetshëm.

Ne kemi renditur artikujt ushqimorë dhe dietat që duhet të ndiqni sipas grupmoshave.

Në vitet e adoleshencës

© Pixabay.com © depositphotos.com

Në këtë fazë, trupi juaj po rritet dhe zhvillohet, për këtë arsye keni nevojë për shumë lëndë ushqyese. Kjo gjithashtu ndodh që të jetë koha kur njerëzit fillojnë të të anashkalojnë mëngjesin dhe të hanë një dietë kryesisht të përbërë nga ushqim të shpejta, gjë që është e gabuar.

Nëse jeni në këtë grupmoshë, bëjeni zakon të hani mëngjes çdo ditë. Ju nuk duhet të hiqni dorë nga ushqimet tuaja të preferuara, por konsideroni të zvogëloni sasinë. Përfshini kalcium, proteina dhe ushqime të pasura me hekur në dietën tuaj.

Në të 20-tat

© depositphotos.com © depositphotos.com

Kur jeni në të 20-tat, është koha ta bëni ushqimin e papjekur të shëndetshëm! Lini mënjanë dhe zëvendësoni patatet e skuqura  me patate të ziera, kokoshka ose patate të ëmbla, çokollatën me qumësht me çokollatë të errët, kos në vend të akullores dhe konsumoni pulë të gatuar në një tigan. Përfshini ushqime të pasura me yndyrna omega-3 dhe acid folik në dietën tuaj, si zarzavate me gjethe, bukë, makarona, arra, salmon dhe farat chia.

Në të 30-tat

© pixabay.com © depositphotos.com

Për të mbështetur ndryshimet trupore që ndodhin gjatë kësaj moshe, përfshini ushqime që ndërtojnë muskuj dhe i bëjnë kockat më të forta në dietën tuaj. Ushqimet e pasura me proteina si vezët, farat, arrat, produktet e sojës, gjoksi i pulës dhe kuinoa janë miqtë tuaj. Qumështi dhe jogurti janë thelbësore për forcimin e kockave por nëse është e nevojshme, merrni parasysh marrjen e shtojcave të kalciumit dhe proteinave.

Në të 40-tat

© pixabay.com © depositphotos.com

Për të rregulluar nivelin e sheqerit në gjak dhe për të nxitur metabolizmin tuaj, në këtë fazë, sigurohuni që të përfshini fibra në dietën tuaj. Ushqime si brokoli, drithëra të plota dhe patatet me lëkurë do t’ju ​​japin lehtësisht këtë.

Ushqimi jo i shëndetshëm duhet të shmanget sa më shumë. Në vend që t’i porosisni, provoni të bëni vetë burgers vegjetariane të shëndetshëm në shtëpi. Artikujt e tjerë ushqimorë që mund të konsumoni janë sanduiçe të shëndetshme, produkte qumështi pa yndyrë dhe fruta e perime. Në çdo vakt, sigurohuni që të përfshini proteina.

Në të 50-tat

© depositphotos.com © depositphotos.com

Me kalimin e moshës, niveli ynë i metabolizmit zvogëlohet, dhe pse këshillohet të konsumoni sende ushqimore, trupat tanë mund të treten lehtë. Kur jeni në të 50-tat, duhet të ndërroni qumështin me qumështin e bajames dhe drithërat tuaja të rregullta me lloje që nuk janë të shijshme dhe sheqer. Në vend të kësaj mund t’i shtoni mjaltë. Për të zvogëluar shenjat e plakjes, hani avokado, brokoli, boronica, arra dhe spinaq. Konsumimi i mollëve mund të ju ndihmojë të zvogëlonini kolesterolin dhe të luftoni diabetin.

Kur jeni 60 vjeç e lart

© depositphotos.com © depositphotos.com

Kur jeni në këtë fazë, sigurohuni që të përfshini 5 porcione perimesh dhe 2 porcione frutash në dietën tuaj çdo ditë. Konsumoni ushqime të pasura me hekur si spinaqi, thjerrëzat dhe fasulet. Sojet dhe zarzavatet me gjethe do t’ju ndihmojnë të qëndroni normë gjithashtu. Përveç këtyre, shkurtoni konsumin e kripës. Kontrolloni për kripën e shtuar në ushqime para se t’i blini ato gjithashtu. Pini më shumë ujë dhe shmangni ushqimin e papjekur dhe të ëmbël sa të keni mundësi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here