Ngjyrosja Tipike i Dëmton, ja Mënyrat Natyrale për t’i Lyer Flokët

0
122
©Unsplash

Një model i leteshëm flokësh është zakonisht çelësi i një pamje perfekte dhe ne shpesh jemi të gatshëm të shpenzojmë në ngjyra për të marrë ngjyrën e ëndërruar të flokëve tona.

Sidoqoftë, disa studime shqetësohen për faktin se kimikatet e përdorura në ngjyra artificiale, të tilla si amoniaku, i cili shkatërron tirozinën – një proteinë natyrale në flokë, mund të dobësojë flokët dhe të ndikojë në aftësinë e flokëve për të mbajtur ngjyrën.

Ne kemi parë alternativat organike që mund të përdorni për të zëvendësuar ngjyrat artificiale për ta mbajtur veten të bukur dhe të sigurt. Dhe në fund të artikullit, ne do t’ju tregojmë se si të lehtësoni ngjyrën tuaj të tanishme të flokëve pa përdorur kimikate të ashpra dhe të dëmshme.

Flokë të kuqe

Çfarë të përdorni:

 • Lëng karrote / domate / panxhar
 • Vaj kokosi / ulliri
 • Uthull molle

Procesi i ngjyrosjes:

Për të ndriçuar nuancën e flokëve të kuq, mund të përdorni lëng karrote, domate ose panxhar ose pure, në varësi të tonit që ju nevojitet. Karotenoidet – të cilat përmbajnë pigmente të kuqe, të verdhë dhe portokalli – do t’i japin flokëve tuaj një hije të ndritshme, natyrale.

Ju mund ta filloni procedurën duke përzier lëngun ose purenë me kokos ose vaj ulliri. Pastaj, shtrijeni përzierjen përgjatë gjithë gjatësisë së flokëve tuaj dhe mbështillni kokën me një qese plastike ose kapuç dushi për të paktën një orë. Më pas, zhytini flokët në pak uthull molle. Nëse ngjyra nuk është mjaft e fortë, mund ta përsërisni procedurën edhe një herë.

Çfarë tjetër?

Një tjetër mundësi është përdorimi i çajit nga hibiscus dhe calendula. Duke balancuar sasinë e secilës, mund të merrni hijen që preferoni. Dhe për të marrë një ngjyrë shumë të fortë, përdorni këna. Këna është një bojë natyrale që është përdorur për ngjyrosjen e flokëve, vetullave dhe trupit që nga kohërat e Egjiptit të Lashtë.

Flokë të zeza

© Unsplash, © Foter, © Foter

Çfarë të përdorni:

 • Pluhur i gëzhojës së arrës
 • Ujë
 • Procesi i ngjyrosjes:

Nëse dëshironi t’i jepni flokëve tuaj të zeza një ton më të thellë, mund të përdorni një pluhur gëzhoje arre. Së pari, hidhni 3-5 lugë pluhur të gëuhojës së arrës në 2-3 gota ujë të valë. Fërkojeni përzierjen në flokët tuaj, dhe lëreni të qëndrojë për 15-20 minuta. Pastaj, lani flokët siç bëni zakonisht. Ngjyra është mjaft e fortë dhe do të zgjasë për disa muaj. Plus, numri i vitaminave dhe mineraleve në arra do t’i bëjë flokët tuaj më të shëndetshëm dhe më të fortë.

Çfarë tjetër?

Kafeja është një tjetër përbërës që mund të përdorni për të zëvendësuar ngjyrën e zezë. Përveç efektit të saj stimulues për të cilin ne zakonisht pimë kafe, ajo është gjithashtu një ngjyrues organik i mirë. Thjesht përzieni 2 lugë kafe me 1/2 filxhan me zbutësin e flokëve tuaj dhe do të merrni ngjyrën tuaj të paktën një hije më të errët.

Nëse dëshironi që nuanca juaj të jetë më e lehtë, mund të përzieni zbutësin për flokë me kanellë, mjaltë dhe lëng limoni. Spërkateni përzierjen përgjatë gjatësisë së flokëve tuaja, dhe nuanca juaj e zezë magjike do të bëhet kafe me ngjyrime të kuqërremta.

Flokë kafe

Çfarë të përdorni:

 • Sherbelë të thare
 • Rozmarinë
 • Ujë
 • Uthull molle

Procesi i ngjyrosjes:

Ata që duan të errësojnë ngjyrën e tyre ngjyrë kafe ose të mbulojnë thinjat mund të përdorin një përzierje me rozmarinë. Filloni me zierjen e 2/3 filxhan sherebele dhe 1/3 filxhan rozmarinë me 3 gota ujë për 15-20 minuta. Pastaj, lëreni të ftohet dhe përziejeni me uthull molle. Vendosni lëngun në një shishe qelqi dhe spërkateni atë në flokët tuaj 4-5 herë në javë.

Çfarë tjetër?

Ju gjithashtu mund të merrni një efekt të ngjashëm duke përdorur çaj të zi dhe çaj hithre. Thjesht krijoni një çaj të fortë të zi / hithër dhe lagni flokët me të. Sidoqoftë, ky opsion kërkon mjaft kohë – mund t’ju duhen deri në 15-20 procedura për të marrë një rezultat të dëshirueshëm.

Flokë bjonde

© Unsplash.com

Çfarë të përdorni:

 • Lëng limoni
 • Kondicioner flokësh
 • Rrezet e diellit

Procesi i ngjyrosjes:

Për të nxjerrë në pah bukurinë dhe shkëlqimin e flokëve bjonde, mund të përdorni lëng limoni. Shtrydhni lëngun e 3 limonëve të freskët dhe përzieni 2/3 filxhan lëng me 1/2 filxhan kondicioner flokësh. Spërkateni lëngun në të gjithë flokët dhe vendoseni nën rrezet e diellit për 1-2 orë. Ju gjithashtu mund të përdorni topa pambuku për të lyer fijet e tjera të flokëve.

Çfarë tjetër?

Nëse bjondja juaj bëhet e zbehur, mund të përdorni një pluhur rrënjë raveni për të rikthyer shkëlqimin. Hidhni 3-4 lugë pluhur të rrënjës së ravenit në 1/2 filxhan ujë dhe lëreni përzierjen të qëndrojë brenda natës. Pastaj, lani flokët si zakonisht, lagni flokët me përzierjen dhe thajini ato pa shpëlarje të mëtejshme.

Shënim: Limoni mund të thajë rëndë flokët tuaj. Është e rëndësishme të përdorni mjetet juridike lagështuese së bashku me një përzierje ngjyrosëse.

 

Ja se si të lehtësoni ngjyrën tuaj pavarësisht ngjyrës tuaj natyrale të flokëve.

Çfarë të përdorni:

 • Sode buke
 • Ujë

Procesi i ngjyrosjes:

Thjesht përzieni të gjithë përbërësit për të marrë një pastë të mesme. Masazhoni pastën në flokët tuaj dhe lëreni për 15-20 minuta. Pastaj, lani flokët si zakonisht.

Mund të duhen disa larje për të marrë një rezultat të dëshirueshëm.

Shënim: Mos e teproni me këtë recetë që përdoret shpesh, soda e bukës mund të dëmtojë flokët tuaj.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here