Si të Bëni Kokoshka të Shëndetshme që Përmirësojnë Kujtesën Tuaj

0
64
©shutterstock

Sot duam të flasim për një lloj ushqimi që mund të përgatitet me vaj, ujë ose thjesht ajër të nxehtë. Ka disa shije: natyrore, gjalpë, karamel dhe çokollatë. Ky ushqim dikur përdorej si një zbukurim për flokët, dhe shumë duan ta hanë atë ndërsa shikojnë një film në shtëpi ose në kinema.

Nëse po e lexoni këtë dhe po mendoni se po flasim për kokoshka, keni të drejtë!

Ne vendosëm t’ju tregojmë pak rreth historisë së kokoshkave. Për më tepër, ne kemi bërë disa hulumtime për të mësuar më shumë rreth përfitimeve të këtij ushqimi, si ta përgatisni atë në mënyrën më të shëndetshme dhe si ta përfshini atë më shumë në dietën tuaj.

Dhe për ata që kënaqen të kënaqen me një vakt produktesh të preferuara një herë në disa kohë, ne kemi treguar gjithashtu për bashkimin e disa prej shijeve më të mira të kokoshkave që ju patjetër duhet të provoni.

Si u zbulua kokoshka

©wikimedia

 

Misri u kultivua nga civilizimet antike në Meksikë, Guatemalë, Kolumbi, Ekuador, Peru, Bolivi, Kili dhe Argjentinë. Fillimisht, Incët dhe Aztekët përgatisnin kokoshka duke vendosur një vesh të tërë misri në zjarr. Ata gjithashtu do t’i gatuanin kokrra drejtpërdrejt në qymyr ose edhe në një furrë prej balte. Kërkimet kanë theksuar se kokoshka mund të ketë qenë një nga shtyllat për themelimin e perandorisë Aztec, ku u adhurua Centéotl, hyjnia e misrit.

Përcaktimi nëse kokoshka është e keqe apo e shëndetshme

© Pixabay/Pexel

Me kalimin e kohës, mënyra se si njerëzit përgatisin kokoshka ka ndryshuar. Studimet shkencore zbuluan se cilët janë përbërësit kryesorë të tyre, kështu që për të mësuar më shumë rreth kësaj teme, u intervistua dietologia e specializuar, Mayra Alecrim. Sipas ekspertes, kokoshka ka disa lëndë ushqyese që përmirësojnë funksionimin e trupit.

  • Vitaminat B komplekse ndihmojnë në forcimin e imunitetit, përmirësimin e funksionit të mëlçisë dhe ndihmojnë në zvogëlimin e mbajtjes së lëngjeve.
  • Mangani kontribuon në formimin e enzimave dhe ndihmon në përmirësimin e kujtesës.
  • Magnezi favorizon formimin e serotoninës (përgjegjëse për pengimin e depresionit) dhe ndihmon në kontrollin e indeksit të glicemisë, duke e bërë atë një aleat të shkëlqyeshëm për ata që vuajnë nga diabeti.
  • Fibra përmirëson sistemin tretës.
  • Gjithashtu, është një rostiçeri me kalori të ulët nëse gatuhet në mënyrën e duhur.

Mënyra më e mirë për t’i përgatitur

Alecrim këshillon përgatitjen e kokoshkave pa vaj dhe me pak kripë dhe thotë se, “ajo që bën që kokoshka të humbasë lëndët e para kryesore është metoda e përgatitjes”. Ja çfarë rekomandon ajo:

  • Vendosni 4 deri në 5 lugë kokoshka në një enë qelqi.
  • Shtoni 4 ose 5 lugë ujë.
  • Shtoni një lugë gjelle kripë.
  • Mbuloni me mbështjellës plastike dhe bëni disa vrima në të me një kruese dhëmbësh.
  • Vendoseni në mikrovalë për 4 minuta (në varësi të fuqisë së pajisjes).

Për të shtuar më shumë aromë, këshillohet të shtoni bimë si trumzë, rozmarinë ose rigon në ujë. “Kokoshka e bëra me shumë vaj ose kripë mund të kontribuojë në shtimin e peshës dhe nuk rekomandohet për njerëzit me kolesterol të lartë. Kini kujdes me kokoshka që vijnë me shumë gjalpë dhe natrium,” paralajmëron ajo.

Makineritë elektrike të kokoshkave që nuk përdorin as ujë, as vaj, por vetëm ajër të nxehtë, rekomandohen shumë.

Si të përdorni edhe kokoshka në dietën tuaj

© Doctoraron/Reddit

Kokoshkat mund të konsumohen çdo ditë. Zëvendësimi i një darke me këtë kënaqësi mund të jetë një ide e mirë, për sa kohë që përgatiten siç duhet. Sidoqoftë, Alecrim paralajmëron se ky ushqim nuk ka shumë proteina, kështu që duhet ta hamë atë në varësi të mënyrës sesi shkoi dita jonë.

“Nëse keni marrë proteina të mjaftueshme gjatë ditës, nuk ka asnjë problem me zëvendësimin e darkës tuaj me kokoshka. Është gjithmonë më mirë të hani kokoshka sesa të agjëroni, “shpjegon ajo.

“Ajo që nuk mund të bësh është të zëvendësosh gjithçka me kokoshka. Nëse kjo ndodh, ju mund të vuani për shkak të mungesës së ushqyesve të tjerë që kokrra nuk siguron, “thotë Alecrim. Në mënyrë ideale, këshillohuni me një mjek përpara se të merrni ndonjë vendim në lidhje me zëvendësimin e ushqimit në dietën tuaj.

© Jeshoots.com/Pexels

Ekzistojnë një larmi e shijeve të kokoshkave. Dhe asgjë nuk duhet të na ndalojë t’i hamë ato, për sa kohë që kaloritë dhe sasia e sheqerit të konsumuar kompensohen në palestër, sipas dietologes ushqyese.

Pasi të lexoni këto informacione për kokoshkat, jemi të sigurt që do të dëshironi të provoni dhe të krijoni disa vetë. Tani që dini pak më shumë për historinë, përfitimet dhe mënyrën më të mirë për t’i përgatitur ato, na tregoni se cila shije ju pëlqen më shumë. Nëse dini ndonjë pjatë tjetër që mund të bëhet me kokoshka, ndajini recetën në pjesën e komenteve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here