10 Bimë që Nuk është Mirë t’i Mbani Brenda Shtëpisë

0
280
©shutterstock©shutterstock

Bimët e brendshme priren të jenë gjithnjë e më të popullarizuara për shkak të njerëzve që jetojnë në apartamente të vogla. Kur zbukurojnë shtëpitë e tyre, njerëzit mund të zgjedhin bimë nga të cilat duhet të kenë kujdes, veçanërisht kur shëndeti juaj mund të rrezikohet.

Ne e kuptojmë që të kesh një bimë shtëpie sjell gëzim dhe pak gjelbërim në jetën tonë, por ne gjithashtu duam të mbajmë ty dhe familjen tënde të sigurt nga intoksikimi. Lista e bimëve më poshtë mund t’ju befasojë!

Dieffenbachia

© Bogdan Sonjachnyj/ Shutterstock

Edhe pse ka gjethe të bukura me ngjyrë, Dieffenbachia është një nga bimët kryesore që mund të çojë në dehje.

Ekspozimi aksidental mund të shkaktojë flluska në gojë, diarre, të përziera dhe të vjella, ndjesi djegieje në gojë dhe fyt, ënjtje dhe dhimbje.

Sansevieria

© New Africa/ Shutterstock

Sansevieria, e njohur gjerësisht si “bima e gjarprit”, është një bimë e brendshme që përdoret për dekorimin e shtëpisë. Kjo bimë mbart një substancë të quajtur saponin, e cila mund të jetë toksike nëse gëlltitet.

Për shkak se saponina mund të shkaktojë të përziera, të vjella dhe diarre, është më mirë të mbani kafshët shtëpiake larg saj!

Bima ZZ

© VadimZosimov/ Shutterstock

Zamioculcas zamiifolia, ose më shpesh e quajtur “bima ZZ”, ka potencialin të shkaktojë dhimbje, acarim të lëkurës dhe ënjtje nëse gëlltitet.

Nëse bini në kontakt me të, shpëlani zonën e ekspozuar me ujë të rrjedhshëm dhe kontaktoni një profesionist mjekësor, nëse është e nevojshme.

Aloe

© THANAN KONGDOUNG/ Shutterstock

Bima Aloe ka një larmi përdorimesh dhe prania e saj në këtë listë mund t’ju befasojë! Sipas shkencëtarëve, kjo bimë përmban substanca që janë të afta të shkaktojnë diarre, alergji dhe probleme me veshkat.

Marigolds

© Inna photographer/ Shutterstock

Nëse gëlltitet, Tagetes, të cilat zakonisht njihen si Marigolds, mund të shkaktojnë shqetësime gastrointestinale. Lëngu nga bima mund të shkaktojë skuqje të lëkurës.

Filodendroni me gjethe zemre

© dianakroshilova/ Shutterstock

Philodendron përmban një substancë të quajtur oksalat kalciumi e cila është e aftë të shkaktojë dhimbje dhe vështirësi në gëlltitje. Edhe pse kjo bimë mund të duket e bukur, mos harroni të mbani larg nga kafshët shtëpiake.

Kaladiumi

© onairp/ Shutterstock

Gjethet e saj në formë zemre janë të bukura dhe mund të duken mirëpritëse, por kujdes, kjo bimë mund të jetë helmuese.

Nëse kafshët dhe fëmijët bien në kontakt me gjethet e Caladium, mund të përjetojnë jargëzim dhe vështirësi në frymëmarrje. Në këto raste, është më mirë të kontaktoni një specialist të toksikologjisë ose një qendër që specializohet në trajtimin e helmimeve dhe të lani / fshini zonën e prekur.

Pothos

© Arayabandit / Depositphotos

Bimët Pothos kanë gjethe të mëdha, në formë të bukur, që i bëjnë ato shumë elegante kur bëhet fjalë për dekorin e shtëpisë. Edhe pse ky emër mund të duket pak i çuditshëm, ju ndoshta do të njiheni me emrin tjetër të tij: Devil’s Ivy.

Ashtu si bimët e lartpërmendura, kjo bimë ka substanca si oksalati i kalciumit, të cilat mund të shkaktojnë acarim në buzë, gjuhë dhe gojë dhe madje të vjella.

Euphorbia tirucalli

© Visions Pictures/ East news

Sado e bukur të duket, Euphorbia tirucalli ka një lëng të gërryes që mund të shkaktojë acarim të skajshëm të lëkurës dhe syve. Kjo është arsyeja pse kjo bimë duhet të trajtohet me shumë kujdes me përdorimin e dorezave dhe mbrojtjen e syve.

Nëse bima bie në kontakt me sytë, mund të shkaktohen skuqje, kruajtje dhe ndjesi djegie dhe madje të kenë një efekt negativ në shikimin e njerëzve.

Foxglove

© Letterberry/ Shutterstock

E njohur gjithashtu si Digitalis purpurea, kjo lule e bukur vjollce është e pranishme në kopshte zbukuruese ose përdoret si një bimë shtëpie.

Ajo që pak njerëz e dinë është se gjethet, lulet, madje dhe farat e saj mbajnë një substancë të njohur si digoxin e cila mund të jetë fatale për kafshët dhe njerëzit që e hanë atë.

Për shkak të toksicitetit të saj, mbajtja e kësaj bime në shtëpi mund të paraqesë një rrezik mjaft të lartë shëndetësor për njerëzit dhe kafshët që duhet të jetojnë përreth saj.

A ju shqetëson ndonjë gjë në këtë listë? Nëse po, dhe akoma do të dëshironit të zotëronit një nga këto bimë, sigurohuni që të mbani larg fëmijëve dhe kafshët shtëpiake dhe të vendosni gjithmonë doreza kur i trajtoni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here