10 Gabime në Mirëmbajtjen e Shtëpisë që Dëmtojnë edhe Shëndetin

0
12238
©deposiphotos

Sipas hulumtimit, gratë kalojnë 3 herë më shumë kohë në punët e shtëpisë sesa burrat. Si rregull, ato gatuajnë ushqim, kujdesen për të dashurit e tyre dhe, natyrisht, bëjnë pastrimin.

Një shtëpi e rregullt është vërtet e këndshme për sytë tanë, por vetëm deri në momentin kur zbulojmë se gjatë procesit të pastrimit dhe kujdesit për shtëpinë tonë, ne bëjmë gabime që mund të dëmtojnë jo vetëm objektet përreth nesh, por edhe veten tonë.

Ne na pëlqen rregulli dhe gjithashtu kujdesemi për lexuesit tanë. Kjo është arsyeja pse ju rekomandojmë që të lexoni për këto gabime të shtëpisë që nuk i sjellin mirë askujt, edhe nëse duket sikur e bëjnë.

Përdorimi i një fshesë në vend të një fshesë me korrent

© cottonbro / Pexels, © cottonbro / Pexels

Sigurisht, është shumë më e lehtë të pastrosh papastërtitë dhe mbeturinat nga dyshemeja me një pastrues ose një fshesë, sesa ta pastrosh me vakum ose ta heqësh atë. Por çështja është që një pastrues i thatë nuk mbledh pluhur dhe papastërti, por në vend të kësaj i ngre të gjitha në ajër dhe e përhap ato nëpër dhomë.

Ju duhet të përdorni një fshesë vetëm në rastin kur duhet të mblidhni shpejt miell të derdhur, për shembull. Në të gjitha rastet e tjera, është më mirë të përdorni një pastrues ose një fshesë me korrent. Si rregull, pastruesit moderne janë shumë më të përshtatshm për t’u trajtuar sesa ato të vjetrit. Kjo është arsyeja pse heqja e papastërtisë nga dyshemeja nuk është më një detyrë e vështirë si dikur.

Derdhja e yndyrës dhe vajit në kullim ose tualet

©imgur

Të gjithë e dimë që nuk duhet të hedhim produkte femërore, peshqirë ose sende të tjera të mëdha në tualet. Por pak prej nesh e dinë se gjëra të tjera më të vogla, si yndyra, nuk duhet të shkojë në tubat e kullimit. Ndërsa mund të lahet lehtësisht me ujë të nxehtë dhe sapun nga lavamani dhe të kullohet në një tub, pasi yndyra të arrijë në pjesën e ftohtë të tubit, ajo do të vendoset në muret e tij, do të ndërtohet dhe do të çojë në bllokim dhe një erë të pakëndshme.

Për të mos krijuar një situatë kur do të duhet të përdorni detergjentë kimikë ose të telefononi një hidraulik, përpiquni të shmangni vendosjen e gjërave të dëmshme të gabuara në tubat e kullimit. Mbetjet e yndyrës mund të futen në një qese të papërshkueshëm nga uji dhe të hidhen në koshin e plehrave.

Mos përdorimi i një lagështuesi

© Bart Everson / Flickr, © Projekt_Kaffeebart / Pixabay

Letra e murit në një apartament mund të bëhet i lagësht dhe të myket nëse ekziston një lagështirë e lartë e vazhdueshme. Për më tepër, qilimat dhe parketet gjithashtu vuajnë nga ajri shumë i lagësht.

Në një lagështi prej më shumë se 55%, dyshemeja bëhet e lagur, mund të fryhet dhe deformohet dhe të fillojë të kërcasë. Por pak njerëz e dinë se mungesa e lagështisë është gjithashtu e dëmshme për trupin dhe mund të kontribuojë në zhvillimin e sëmundjeve të ndryshme – nga alergjitë dhe tharja e syve te bronkiti. Në mënyrë që të kujdeseni për shëndetin tuaj, nuk është e nevojshme të blini një lagështues. Përqendrohuni tek mënyra se si ndiheni dhe lagni ajrin më shpesh – një shishe e zakonshme spërkatëse mund t’ju ​​ndihmojë ta bëni këtë.

Larja e tualetit dhe lavamanëve pa doreza

©depositphotos

Jemi mësuar të përdorim agjentë të fortë kimikë (detergjentë të ndryshëm dezinfektues dhe antibakterialë) për larjen e tualeteve dhe lavamanëve. Por pak shtëpiake i përdorin këto produkte me mbrojtje si dorezat dhe maskat. Kur janë në kontakt me lëkurën, substancat aktive mund të shkaktojnë acarim dhe madje edhe një djegie kimike. Thithja e avujve është gjithashtu e rrezikshme: vetë prodhuesit rekomandojnë përdorimin e këtyre produkteve vetëm në zona të ajrosura mirë.

Mbjellja e pemëve të mëdha pranë shtëpisë

© Erik Cleves Kristensen / Flickr, © Teemu008 / Flickr

Është bukur të shohësh trëndafila të lulëzuar ose të nuhasësh një bimë aromatike pranë dritareve të tua. Sidoqoftë, ekspertët nuk rekomandojnë mbjelljen e pemëve dhe shkurreve të mëdha pranë shtëpisë – rrënjët e tyre mund të shkatërrojnë themelin.

Në mënyrë që të shmangni problemet në të ardhmen, sigurohuni që mbjelljet pranë shtëpisë të përmbushin standardet: duhet të ketë të paktën 20 metra nga muret e jashtme të ndërtesës tek trungu i pemës (dhe të paktën 10 metra deri në kurorë). Problemet me themelin mund të çojnë në shkatërrimin e shtëpisë, e cila përfundimisht nuk do të dëmtojë shëndetin e pronarëve të saj.

Mbajtja e dritareve vazhdimisht të hapura

©pexels

Nga njëra anë, ata njerëz, dritaret e të cilëve shikojnë anën me diell janë me fat sepse kanë më shumë dritë në banesën e tyre. Nga ana tjetër, dëshira për të lejuar rrezet e diellit në apartament mund të luajë një shaka mizore me ju.

E gjitha sepse qelqi bllokon pothuajse plotësisht rrezet ultraviolet B, por transmeton rrezet e tipit A. Këto janë rrezet që e bëjnë mobiljen të humbasë ngjyrën e saj. E kundërta, mbajtja e perdeve vazhdimisht të mbyllura, është gjithashtu e rrezikshme. Sipas shkencëtarëve, rrezet e diellit vrasin disa baktere dhe na vendosin në një humor të mirë, gjë që nuk është më pak e rëndësishme.

Larja e qilimit shumë shpesh

©imgur

Një tapet i pastër është krenaria e çdo shtëpie. Është e vështirë të imagjinohet se sa kohë dhe energji është shpenzuar për heqjen e njollave dhe pastrimin e tyre. Por gjëja është që larja e tij shumë shpesh mund të dëmtojë qilimin, veçanërisht qilimat që janë bërë nga materiale artificiale dhe që nuk kushtojnë shumë.

Qilimi mund të fillojë të bëhet i lagur, ngjitësi i tij mund të ndalojë së funksionuari dhe ngjyrat e tij do të humbin për shkak të lagështisë shtesë – e gjithë kjo mund të rezultojë në prishjen e plotë të sendit.

Në mënyrë që të zgjasni jetën e tij, mos e lani shumë shpesh dhe pastroni sipërfaqen në mënyrën e duhur: pastrojeni atë të paktën një herë në vit.

Mbajtja mbyllur e derës së lavatriçes

 

Shpesh, nuk ka shumë hapësirë në banjën ku është instaluar lavatriçja, prandaj shumë njerëz e mbajnë derën mbyllur. Sidoqoftë, kur dera është e mbyllur, uji brenda makinës nuk do të thahet. Më keq akoma, lagështia e rritur është vendi i përsosur për riprodhimin e baktereve dhe mykut. Kjo është arsyeja pse ekspertët rekomandojnë të mbani derën pak të hapur kur makina larëse nuk është në punë.

Përdorimi i peroksidit të hidrogjenit që ishte ruajtur gabim

Interneti është i pasur me receta ku peroksidi i hidrogjenit përdoret si një agjent universal për pastrimin e shtëpisë, duke filluar nga soba dhe duke përfunduar me muret. Por gjëja është që peroksidi i hidrogjenit bëhet i padobishëm nëse ruhet gabimisht: mund të zbërthehet kur ekspozohet në dritë. Mënyra më e lehtë është të blini një shishe të bërë nga plastika e errët ose ta ruani produktin në një vend të errët të ftohtë: vetëm atëherë do të ruajë vetitë e tij antiseptike. Në të gjitha rastet e tjera, është më mirë të përdorni produkte të veçanta për të pastruar sipërfaqet e shtëpisë.

Shumë bimë në dhomën e gjumit

© Catedrales e Iglesias / Flickr, © TimothyJ / Flickr

Dhoma e gjumit është vendi më komod në shtëpinë tuaj. Por kur kësaj dhome i mungon komoditeti, ne fillojmë të përdorim truket e ndryshme për ta arritur atë: ne blejmë më shumë lule dhe suvenire duke shpresuar se aroma e fortë dhe detajet e ndritshme do të ndryshojnë perceptimin tonë dhe se do të ndihemi më rehat në këtë dhomë . Në të vërtetë, bimët përmirësojnë mikroklimën në shtëpi dhe krijojnë rehati, por jo gjatë lulëzimit. Era e fortë e bimëve me lule dhe dioksidi i karbonit mund të provokojnë dhimbje koke ose thjesht t’ju bezdisin. Nëse nuk ju bezdis aroma e luleve, kjo është shumë mirë, por nëse aroma e tyre ndikon në gjumin tuaj, duhet t’i zhvendosni lulet në një vend tjetër.

Një bollëk suveniresh në shtëpi

© Roger W / Flickr, © Pixabay / Pixabay

Shumë njerëz e dinë që sa më shumë gjëra të ruani në shtëpi, aq më shumë pastrim do të duhet të bëni. Të gjitha ato figurina dhe suvenire janë “magnete” të përsosur për pluhurin e shtëpisë mund të shkaktojnë reaksione alergjike.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here