10 Gjëra që Duhet t’i Marrim nga Skandinavët për t’u Bërë të Shëndetshëm dhe Tërheqës

0
533
© depositphotos, © depositphotos

Skandinavët janë të famshëm për recetat e tyre për lumturi – lagom dhe hygge. Megjithëse këto filozofi janë mjaft të njohura edhe jashtë Evropës Veriore, në të vërtetë, për një jetë të mirë ju duhet vetëm pak më shumë se një filxhan çaj i nxehtë dhe një oxhak.

Pavarësisht klimës së ashpër, skandinavët kanë një jetëgjatësi mjaft të gjatë dhe janë kryesisht me shëndet të mirë.

Ne vendosëm të mësojmë në lidhje me zakonet e mira të jetesës që praktikojnë skandinavët të cilat i ndihmojnë ata të jenë të shëndetshëm dhe të lumtur.

Skijim në vend që të shkoni në palestër

© depositphotos, © depositphotos

Edhe pse shumica e norvegjezëve jetojnë në qytete tani, të qenit në natyrë është ende një pjesë shumë e rëndësishme e kulturës vendase. Norvegjezët besojnë se është e nevojshme të kaloni shumë kohë jashtë dhe madje ata kanë një fjalë të veçantë për të – friluftsliv.

Aktiviteti fizik, për ta, nuk është vetëm një mënyrë për të djegur kalori, por edhe një mënyrë për të përjetuar një kënaqësi. Kjo është arsyeja pse në vend që të shkojnë në palestër, ata bëjnë ski, patinazh në akull, notojnë në një liqen ose bëjnë një shëtitje në pyll.

Gjeni diçka që ju pëlqen (shëtitje, vallëzim, joga, futboll, ose ngjitje në mal) dhe bëjeni atë një pjesë të programit tuaj. Përveç kësaj, Skandinavët lëvizin shumë në jetën e tyre të përditshme: ata ecin, ngasin biçikleta për në punë dhe pastrojnë borën pranë shtëpive të tyre.

Gjalpi është më mirë se vaji.

Skandinavët janë të sigurt se gjalpi i mirë është shumë më i mirë se vaji ose margarina. Ata shtojnë një pjesë të vogël gjalpë në shumë vakte, qoftë supë, mish apo perime. Kjo e bën ushqimin më me nuancë dhe më ushqyes. Meqë ra fjala, studimet skandinave kanë provuar se ngrënia e shumtë e yndyrës së qumështit ul rrezikun e mbipeshes.

“Nuk ka mot të keq, vetëm veshje të papërshtatshme!”

© depositphotos, © depositphotos

Mund të duket se të jetosh në Norvegji ose Suedi është një sfidë: në dimër, pjesa më e madhe e territorit është e mbuluar nga bora dhe akulli. Klima e ftohtë jo vetëm që mund të sjellë siklet, por përkundrazi. Norvegjezët madje kanë një fjalë të urtë – “Nuk ka mot të keq, vetëm veshje të papërshtatshme!” që do të thotë se edhe në mot me shi ose me dëborë do të shihni njerëz që ngasin biçikleta.

Temperaturat e ulëta përshpejtojnë metabolizmin, përmirësojnë cilësinë e gjumit dhe rregullojnë oreksin. Sigurisht, vetëm i ftohti nuk mund ta bëjë trupin super të shëndetshëm, prandaj është e rëndësishme të kombinoni disa zakone të mira. Modelja suedeze Karin Agstam, për shembull, e fillon ditën e saj duke bërë dush në ujë të ftohtë.

Ëmbëlsira për fëmijë – vetëm të Shtunave

© Maria Symchych / Shutterstock, © Uryupina Nadezhda / Shutterstock, © depositphotos

Në kopshtet suedeze, ata nuk përdorin sheqer për të gatuar vaktet. Përveç kësaj, fëmijët zakonisht nuk hanë ëmbëlsira para moshës 2-3 vjeç. Por edhe kur fëmijët rriten, ata marrin ëmbëlsira vetëm gjatë festave dhe të Shtunave (të cilat në Suedi janë ditët kur njerëzit hanë karamele). Disa nga ëmbëlsirat më të njohura për skandinavët janë ëmbëlsirat e kripura të jamballit. Ato nuk përmbajnë shumë sheqer dhe janë shumë më të mira se shufrat me çokollatë që hamë shpesh.

Drekat janë më të mëdha se darkat.

© depositphotos, © depositphotos

Në Suedi dhe Norvegji, ora e drekës quhet middag. Kjo është koha kur njerëzit hanë më shumë ushqim gjatë ditës. Ata nuk kanë drekë në mesditë si ne, por rreth orës 4 pasdite. Një drekë tipike është patate, mish, peshk – ushqime që janë të pasura me proteina dhe karbohidrate. Dhe për darkë, njerëzit në vendet Skandinave preferojnë vakte më të lehta, si ato që hanë për mëngjes: sanduiçe peshku, perime ose djathë, kos, musli. Pra, ata nuk shkojnë në shtrat shumë të ngopur dhe stomaku nuk ka pse të tretë ushqime të rënda gjatë natës.

Përdorimi i saunës është procedura më e mirë e bukurisë.

© Iakov Filimonov / Shutterstock

Pas shëtitjeve të gjata në të ftohtë, natyrisht, gjëja e parë që dëshironi të bëni është të nxeheni. Skandinavët me të vërtetë i duan saunat. Për ta, është pjesë e kulturës së tyre dhe të ftosh dikë në sauna do të thotë të tregosh respekt për ta. Ky është ndoshta një sekret tjetër që shpjegon pse skandinavët janë kaq të shëndetshëm. Gjithashtu, vizita në sauna është gjithmonë në listën e procedurave të bukurisë për gratë skandinave – kështu lëkura e tyre mbetet kaq e shkëlqyeshme dhe e pastër.

Nuk ju duhen shumë produkte për ta mbajtur lëkurën të bukur.

© Tirachard Kumtanom / Shutterstock, © depositphotos

Erërat e forta të dimrit janë një sfidë e madhe për lëkurën e butë të fytyrës. Kjo është arsyeja pse pjesa më e rëndësishme e kujdesit për lëkurën në Skandinavi është hidratimi. Për shembull, një eksperte e produkteve të bukurisë thotë se gjatë dimrit, ajo përdor vetëm një vaj pastrues për fytyrën që ndihmon për ta mbajtur lëkurën të lagësht. Ndryshe nga standardet aziatike të bukurisë, ku ka sisteme të kujdesit për lëkurën me shumë hapa, gratë skandinave preferojnë produktet më themelore. Nuk ka shumë të ngjarë të shihni një grua që përdor më shumë se 3 produkte të bukurisë së fytyrës në ditë.

Dieta skandinave është sekreti për një trup të përshtatshëm.

© depositphotos, © depositphotos

Shumica e Skandinavëve preferojnë gatimin në shtëpi, dhe ata rrallë shkojnë në restorante. Dietat e tyre të përditshme, së bashku me stilin e jetës aktive, i lejojnë ata të mbajnë trupin të shëndetshëm dhe të duken mirë. Njerëzit në vendet Skandinave hanë rregullisht peshk të kuq që janë të pasur me vitaminë D dhe omega-3, shumë perime dhe manaferra. Dhe ata nuk hanë shumë mish të kuq.

Pushimet për kafe janë të shenjta.

© depositphotos, © depositphotos

Populli suedez ka fjalën fika, e cila mund të përkthehet si “një pushim për kafe dhe një biskotë” por në realitet, kjo do të thotë më shumë se kaq. Kjo është koha kur ju tërhiqni vëmendjen nga rutina juaj (puna juaj, pajisjet tuaja) dhe pini kafe me miqtë tuaj.

Fika nuk është vetëm një pushim kafeje, është një mënyrë për të ngadalësuar kohën dhe për të menduar për gjërat e mira. Ndërsa vendet e tjera kanë pushime për kafe po aq të shpejta sa vetë jeta e tyre, ku njerëzit kapin gotat e tyre për të shkuar dhe për të vazhduar vrapimin, në Suedi pushimet për kafe janë të shenjta. Ata janë të sigurt se duhet të kenë fika çdo ditë, sepse kjo është një mënyrë që truri të ringarkohet dhe të pushojë nga stresi.

Bukë gruri e zezë në vend të bukës së bardhë

© depositphotos, © depositphotos

Në supermarketet e Evropës Veriore, mund të jetë vërtet e vështirë të gjesh bukë të bardhë. Në vendet skandinave, njerëzit kanë ngrënë bukë gruri të plotë për shumë vite: në shekujt 18-19 buka ishte ushqimi kryesor për familjet fshatare, dhe elbi, tërshëra dhe thekra ishin me të vërtetë të popullarizuara.

Buka e bardhë u shfaq shumë më vonë. Shitet në dyqane sot, por njerëzit skandinavë e duan bukën e grurit që është padyshim më e mirë për shëndetin e tyre.

Sigurisht, nuk mund të themi se çdo person në Danimarkë, Suedi ose Norvegji ndjek këto rregulla pa përjashtim. Po, ka suedezë që nuk u pëlqen kafeja ose norvegjezë që preferojnë pica në vend të darkës në shtëpi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here