10 Këshilla që të Mos Jepni Moshë më Tepër Sesa Keni

0
3343
©shutterstock

Kur mendojmë për nocionin e mbajtjes së vetes, përfundojmë duke lexuar për serume dhe locione të ndryshme që premtojnë rininë e përjetshme. Sidoqoftë, gjithçka nga stili i flokëve deri tek qerpikët tuaj mund të ketë një ndikim të madh në pamjen tuaj.

Dhe për fatin tonë, ka shumë mënyra të habitshme për të arritur atë shkëlqim rinor që nuk kërkon asgjë më shumë se disa ndryshime në pamjen tonë.

Ne kemi ide që do t’ju ndihmojnë të mburreni me atë se sa pak jepni për moshën që keni.

Shmangni aplikimin e tepërt të makijazhit

©depositphotos

Konturimi është bërë një trend dhe shumë prej jush mund ta bëjnë rregullisht atë, duke menduar se do t’ju japë një pamje më të rafinuar. Sidoqoftë, ky nuk është një opsion i mirë nëse doni të dukeni të freskëta.

Vishni sytjena në madhësinë e duhur

© depositphotos.com

Zgjidhni sytjena të përshtatshme. Para së gjithash, kjo do t’ju ndihmojë të qëndroni mirë. Do t’ju bëjë të dukeni më të gjata dhe gjithashtu më të holla. Sytjenat e lirshme mund të bëjnë që gjoksi juaj të bjerë. Pozicionin i duhur mund t’ju bëjë të dukeni rinore dhe më të gjalla. Pozicioni i përsosur për ta është në mes të bërrylit dhe shpatullës.

Drejtimi i automjetit tuaj mund të shpejtojë rrudhat

© depositphotos.com

Ne harxhojmë shumë kohë gjatë ngarjes, dhe për shkak se dritaret e makinës nuk na mbrojnë nga rrezet e rrezikshme të diellit, mund të përfundojmë me më shumë rrudha, veçanërisht nga njëra anë. Kjo është arsyeja pse nuk duhet ta drejtoni kurrë makinën tuaj pa aplikuar më parë krem dielli.

Bëjini vetullat më të trasha

© shutterstock.com, © shutterstock.com

Ndërsa plakemi, fillojmë të humbasim flokët, dhe vetullat nuk bëjnë përjashtim. Lërini vetullat tuaja të bëhen më të trasha ose të mësoni t’i plotësoni ato natyrisht duke përdorur makijazhin. Kjo është e mirë sepse plotësia shoqërohet me rininë.

Përdorni buzëkuq të kuq

© depositphotos.com

Ndërsa plakemi, linjat natyrale rreth buzëve tona zbehen, dhe kjo është arsyeja pse është më mirë të aplikoni kuq buzësh të kuq ose të paktën me hije të kuqe. Kjo ngjyrë jo vetëm që simbolizon rininë, por edhe feminitetin, seksualitetin, bukurinë dhe shëndetin.

Ktheni qerpikët

© shutterstock.com

Edhe pse kjo duket e thjeshtë, në të vërtetë mund t’ju ndihmojë shumë. Kjo metodë do t’ju hapë më shumë sytë dhe do ju bëjeni të dukeni më të reja. Provoni të aplikoni pluhur për fëmijë para se të përdorni bojë për ta.

Përdorni skuqjen në mënyrën e duhur

© shutterstock.com

Aplikoni skuqje në lartësinë e mollëzave dhe mos e përdorni në zgavrat e faqeve. Ndërsa plakeni, fytyra do të humbasë yndyrën dhe faqet natyrisht do të jenë pak më të ngushta. Kjo mund t’ju ​​bëjë të dukeni më të vjetra.

Punoni për një qëndrim më të mirë

© shutterstock.com

Qëndrimi i keq mund t’ju ​​bëjë të dukeni më të vjetër se sa jeni në të vërtetë. Shmangni shtrembërimin në shpinë kur jeni ulur në një karrige ose kur jeni në këmbë. Kur flisni në telefonin tuaj, përmbaheni që mos ta mbani shpatullën shtrembër, mbani çanta që nuk janë të mbingarkuara me sende dhe ngrini me kujdes gjërat e rënda. Kjo jo vetëm që do të rezultojë në një pamje më të re, por gjithashtu mund të ndihmojë në dhimbjen e shpinës, qafës dhe shpatullave, dhimbjen e kokës, vështirësinë në frymëmarrje dhe lodhjen.

Azhurnoni dollapin tuaj me rroba të ndritshme

© VINCENZO PINTO/AFP/East News, © Jordan Strauss/Invision/AP/East News

Futni në dollapin tuaj ngjyra festive si jeshile, blu, të bardhë ose portokalli. Ngjyra të tilla do të shkëlqejnë fytyrën tuaj dhe do të shfaqin bukurinë tuaj. Kombinoni rrobat tuaja me tonet neutrale, gri dhe të zeza – ndërsa ato mund t’ju bëjnë të dukeni më të dobëta, ato gjithashtu mund t’ju moshojnë. Sidoqoftë, nëse ende dëshironi të vishni pantallona dhe bluza me ngjyra të errëta, duhet të përdorni bizhuteri të ndritshme.

Rregulloni flokët tuaj

© Guillermo, PacificCoastNews/EAST NEWS

Balluket e gjata do të fshehin procesin e plakjes. Kjo për shkak se do të zbusë tiparet e fytyrës tuaj, do të vendosë fokusin në sytë tuaj dhe do të fshehë rrudhat ose vijat e imëta. Shtresat, cilësia dhe lëvizja do të duken shumë më mirë sesa balluket që janë të prera thjesht.

© depositphotos.com

Valët në flokë janë gjithmonë diçka për të cilën duhet të kërkoni. Një stil me flokë të shkurtër ose një prerje me shkallëzim të mesëm ose një shag i çrregullt të gjithë kanë fuqinë për të ngritur fytyrën tuaj dhe për të formësuar pamjen tuaj. Fundet e lëmuara bëjnë që prerja e flokëve të duket flirtuese, argëtuese dhe rinore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here