10 Këshilla të Mrekullueshme për Pastrimin e Shtëpisë Tuaj pa Kimikate

0
2019
©depositphotos.com

Ne supozojmë se ato janë të sigurta, por pothuajse të gjitha produktet pastruese shtëpiake përmbajnë kimikate toksike që ndotin ajrin e brendshëm dhe janë të dëmshëm për shëndetin tonë.

Shtëpia e sotme moderne është e ngarkuar me detergjentë të rrezikshëm të krijuar për ta bërë më të lehtë jetën në shtëpi dhe ne jemi mësuar aq shumë sa vështirë se mund ta imagjinojmë seancën tonë të pastrimit javore pa to. Por në mënyrë që ta bëni shtëpinë tuaj më të sigurt, është e rëndësishme të zvogëloni përdorimin e produkteve që përmbajnë substanca të rrezikshme.

Ne kemi përgatitur disa këshilla të dobishme që do të zvogëlojnë ekspozimin e të gjithë familjes suaj ndaj kimikateve toksike. Kurseni para dhe ndjehuni më mirë kur kaloni nga pastruesit e blerë në dyqane në alternativa më të sigurta, por jo më pak efektive, të bëra vetë.

Heqja e një njolle ndryshku në banjën tuaj

Ju lehtë mund të pastroni njollat e ndryshkut nga pllakat qeramike duke aplikuar një përzierje të uthullës dhe sodës së bukës në zonën e prekur. Lëreni tretësirën për disa minuta, më pas shpëlajeni me ujë dhe fshijini pllakat me një leckë të thatë.

Heqja e njollave të papastërtisë dhe baltës

©depositphotos.com

Mënyra më e mirë për t’i pastruar dritaret pa ndotje është të përdorni një zgjidhje të thjeshtë shtëpiake të ujit dhe amoniakut (1 pjesë e amoniakut deri në 10 pjesë të ujit). Pas pastrimit, sigurohuni që të keni tharë xhamin plotësisht, mundësisht me një leckë mikrofibre ose peshqir letre për të shmangur vijat.

Një mënyrë më shumë për të pastruar dritaret tuaja është të përdorni një patate të gjallë. Thjesht priteni atë në gjysmë dhe fshijeni atë mbi dritaret tuaja. Pastaj fshijeni lëngun me një leckë të pastër.

Bëni dyshemenë të shkëlqejë

©depositphotos.com

Pastrimi i dyshemeve së drurit të fortë me ujë dhe uthull është metoda perfekte për t’i dhënë asaj shkëlqim të ri. Thjesht shpërndani 1/4 filxhan uthull në 1 litër ujë dhe pastruesi i dyshemesë është gati. Nëse dyshemeja juaj është me pllaka, përdorni ujë të valë për larjen e saj.

Shkarkimi i makinës larëse

©depositphotos.com

Për ta mbajtur makinën tuaj larëse pa shkallëzim gëlqereje dhe në gjendje të mirë funksionimi, është mirë që ta pastroni rregullisht. Për këtë qëllim, në një lavatriçe bosh shtoni 80g acid limoni, vendosni ciklin më të nxehtë të larjes dhe lëreni të pastrohet vetë.

Bërja e pasqyrave tuaja të shkëlqejnë

©depositphotos.com

Për t’i bërë pasqyrat tuaja të shkëlqejnë, së pari duhet të hiqni yndyrën në to. Për këtë, merrni tretësirën që kemi përdorur për pastrimin e dritareve dhe shtoni në të 2 lugë alkool.

Si të pastroni një dërrasë prerje

©depositphotos.com

Për të dezinfektuar dhe pastruar dërrasën tuaj të prerjes, fërkojeni të gjithë me anën e prerë të gjysmës së limonit, spërkatni kripë të trashë dhe lëreni të qëndrojë për 5-10 minuta. Pastaj, duke përdorur gjysmën e limonit të mbetur, pastroni sipërfaqen edhe një herë. Në fund, shpëlajeni dërrasën tuaj të prerjes me ujë të ngrohtë.

Të heqim qafe zhulin

©depositphotos.com

Për të pastruar tapetin tuaj, spërkatni sodë buke dhe niseshte misri mbi sipërfaqen e saj, lëreni të qëndrojë për 15 minuta, pastaj pastroni me vakum. Kjo metodë do t’ju ndihmojë të hiqni zhurmën dhe të eleminoni aromat e pakëndshme në shtëpinë tuaj.

Zhdukja e erërave të këqija

©depositphotos.com

Për të hequr qafe aromat brenda frigoriferit tuaj, përdorni pjesë të barabarta lëng limoni dhe ujë për ta larë atë. Ju gjithashtu mund të shtoni një sasi të vogël sodë buke në tretësirë. Kjo do ta bëjë më të lehtë heqjen e papastërtive.

Pastrimi i dyerve dhe pllakave të dushit

©depositphotos.com

Një mënyrë për të hequr njollat e ujit dhe mykun nga dyert e pllakave dhe qelqit është të përdorni sodë buke ose limon. Zhytni një furçë dhëmbësh të lagur në sodë buke dhe pastroni pllakave. Kur të keni mbaruar, shpëlajeni pllakën tërësisht me ujë të pastër. Një herë në javë, fërkoni këto sipërfaqe me gjysmë limoni, lëreni për 10-15 minuta me ujë dhe fshijeni me një material thatë.

Bëjeni furrën tuaj të duket përsëri si e re

©depositphotos.com

Përzieni së bashku 1/2 filxhan ujë dhe 1 filxhan sodë buke. Përhapeni pastën që rezulton në të gjithë sipërfaqet e brendshme të furrës tuaj dhe lëreni të qëndrojë për 15 minuta. Më pas shpëlani sipërfaqet tërësisht dhe thani gotën butësisht me një leckë të pastër. Mbushni një shishe spreji me uthull të bardhë të distiluar, spërkateni në mënyrë të barabartë në vendet e ndyra dhe lëreni të qëndrojë për 15 minuta para se të fshihet me një leckë të pastër.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here