10 Prerjet e Flokëve që Zgjasin Figurën dhe të Dallojnë nga Turma

0
3885
© selenagomez / Instagram © lucyhale / Instagram

Ashtu si rrobat dhe këpucët që mund të ndihmojnë në zgjatjen e shtatit tonë, prerja e flokëve mund të na ndihmojë të na bëjë “më të gjata”. Sidoqoftë, gjetja e një prerje flokësh të përshtatshme për tiparet, gjatësinë, shijen personale dhe llojin e flokëve nuk është detyrë e lehtë, veçanërisht për gratë e imëta.

Ne përgatitëm një listë të disa stileve që mund t’ju japin një pamje të re dhe të zgjasin figurën tuaj pa kërkuar shumë ndryshime drastike. Në fund të artikullit, ju do të gjeni një tip bonusi plot me modele perfekte për gratë më të shkurtra.

Bob

© selenagomez / Instagram, © khloekardashian / Instagram

Ky trend ka qenë një trend i qëndrueshëm për disa kohë, dhe ai ende mbetet jashtëzakonisht popullor. Prerja përbëhet nga një prerje mbi shpatulla dhe është më e shkurtër në qafë dhe më e gjatë në pjesën e përparme. Ndihmon në zbutjen e tipareve, kështu që është perfekte për gratë me një fytyrë katrore.

Pixie

© halleberry / Instagram, © zoeisabellakravitz / Instagram

Vajzat mund të bëjnë prerjen pixie me balluke dhe disa shtresa ose në anën me vëllim të shtuar. Ky stil është ideal për gratë e shkurtra me tipare të mprehta ose të zgjatura pasi që lënia e qafës hapur mund t’i ndihmojë ato të duken më të gjata.

Midi

© eizagonzalez / Instagram, © jennadewan / Instagram

Nëse nuk jeni adhuruese e flokëve me të vërtetë të shkurtër, mund të bëni një prerje flokësh midi ose në mes të gjatësisë. Ky stil mezi prek shpatullat dhe do ta bëjë bustin tuaj të duket më i zgjatur. Plus, është mjaft e gjatë për t’ju lejuar të bëni disa azhurnime.

Bob karré

© lucyboynton1 / Instagram, © oliviawilde / Instagram

Carré është një lloj prerje bob që dallohet nga skajet dhe valët. Kjo pamje, përveç që ndihmon në lustrimin e siluetit tuaj, ju bën të dukeni më të gjata. Ajo gjithashtu shton një elegancë në pamjen tuaj. Meqë ra fjala, është një nga tendencat më të njohura në vitin 2020.

Lob

© lucyhale / Instagram, © alexachung / Instagram

Nëse ju, si një grua e shkurtër, keni një fytyrë të rrumbullakët, kjo është prerja juaj e përsosur e flokëve. Lobi ose bob i gjatë mund t’ju japin një nuancë autenticiteti dhe freskie. Ai gjithashtu mund të mprehë tiparet tuaja dhe të zbulojë mjekrën tuaj. Kjo është një prerje shumë në modë që mund t’ju bëjë të dukeni mahnitëse.

Djaloshare

© lauraescanes / Instagram, © elsapatakyconfidential / Instagram

Frizura garçon është një klasik i të gjitha kohërave që është ringjallur si trend këto ditë. Kjo pamje mbulon pak veshët dhe ekspozon plotësisht zverkun ndërsa shton vëllimin në majë të kokës. Mund t’ju ​​bëjë të dukeni më të gjata, si dhe t’ju ​​japë një pamje të dalluar dhe të lumtur.

Mullet

© mileycyrus / Instagram, © ursulolita / Instagram

Një stil tjetër që ka bërë një rikthim nga vitet 1990 është ai mullet. Kjo prerje, më e shkurtër në pjesën e përparme dhe më e gjatë në pjesën e pasme, është një prerje origjinale dhe e rrezikshme që do t’ju ndihmojë të dukeni më të gjata. Ai gjithashtu transformon pamjen tuaj në një pamje të lumtur, të freskët. A do të guxonit të provonit këtë pamje?

Pixie me një vijë

© kaiagerber / Instagram, © monicabellucciofficiel / Instagram

Kjo është një mënyrë tjetër e stilimit të prerjes së flokut. Është një version pak më i gjatë i stilit tradicional me një pjesë anësore që prodhon një pamje më të ëmbël, të butë dhe më të sofistikuar. Nëse jeni e shkurtër dhe guxoni të provoni këtë lloj prerjeje, do të lehtësojë modelimin, mirëmbajtjen dhe kujdesin për flokët tuaj.

Të gjata dhe të drejta

© aitanax / Instagram, © kourtneykardash / Instagram

Nëse flokët e shkurtër nuk ju përshtaten ose jeni të dashuruar me flokë të gjatë dhe doni t’i mbani në këtë mënyrë, ky lloj prerje flokësh mund të jetë ideal për ju. Dhe, si një vajzë e imët, përsëri do t’ju ndihmojë të dukeni më të gjata. Është e rëndësishme që nëse e zgjidhni këtë model, të mbani flokë të drejtë sepse nëse shtoni valë ose shtresa, flokët tuaj do të fitojnë vëllim, gjë që nuk do të ndihmojë për të zgjatur vizualisht figurën tuaj.

Në gjatësinë e kraharorit

© oliviapalermo / Instagram, © eusilva / Instagram

Në rast se nuk doni të hiqni dorë nga gjatësia e flokëve tuaj, një prerje në gjoks mund të jetë çelësi i pamjes tuaj të re. Kjo nuk është as shumë e gjatë dhe as shumë e shkurtër; është shumë e lakueshme dhe do të shtojë vëllimin e flokëve tuaj. Plus, meqenëse është me gjatësi mesatare, është një prerje ideale për të luajtur dhe krijuar sa më shumë modele flokësh.

Bonus: modelet e flokëve që do t’ju japin përshtypjen e një figure më të gjatë

Top simite:

Kjo simite ose updo heq flokët nga fytyra dhe nga qafa dhe përsos tiparet. Është e rehatshme, e shpejtë për tu arritur dhe praktike.

Bisht:

Nëse përdorni këtë mundësi, mund të shtoni pak vëllim sipër për të arritur efektin e dëshiruar, ose gjithashtu mund të bëni një bisht të ngushtë dhe të lëmuar mirë. Ky është një model i thjeshtë dhe shumë tërheqës i flokëve.

Frizura e flokëve “Brigitte Bardot”:

Frymëzuar nga aktorja e njohur e filmit, ky stil mund të përshtatet në një updo ose gjysmë updo. Ajo konsiston në shtimin e vëllimit ose krehjen e flokëve rreth kurorës. Kjo teknikë jo vetëm që do të bëjë që ju të dukeni më e gjatë, por gjithashtu do t’ju bëjë të dukeni e sofistikuar dhe elegante.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here