10 Sende për të Cilat Harrojmë se Duhen Pastruar Çdo Ditë

0
1279
© depositphotos.com

Disa njerëz zgjedhin të pastrojnë shtëpitë e tyre çdo javë, të tjerët çdo 15 ditë, ndërsa të tjerët pastrojnë pak nga pak herë pas here. Por, pavarësisht nga orari i pastrimit që keni, disa sende dhe vende duhet të fshihen çdo ditë.

Tastiera, lavamani dhe timoni juaj, për shembull, kanë qasje të vazhdueshme në baktere që mund të jenë të dëmshme për shëndetin tuaj.

Për t’ju ndihmuar të kuptoni saktësisht se çfarë duhet pastruar, ne kemi bërë një listë të gjërave që meritojnë më shumë vëmendjen tuaj.

Koka e dushit

© depositphotos.com

Rrjedhja e vazhdueshme e ujit në kokën tuaj të dushit nuk do të thotë që ajo vetë-pastrohet. Bakteret mund të rriten në të dhe nëse e lagni gjatë dushit raportohet të jetë një nga shkaqet kryesore të infeksioneve të mushkërive.

Unaza

Nëse mbani një unazë çdo ditë ose nëse keni një unazë martese dhe nuk e hiqni kurrë, është më mirë të vendosni pastrimin e saj në rutinën tuaj të përditshme. Studimet kanë zbuluar se duart e njerëzve që mbajnë unaza kanë më shumë baktere sesa ata që nuk i kanë.

Timoni

© Daniel3gs / reddit

Brendësitë e makinave janë një burim i madh i baktereve të dëmshme dhe ndërsa nuk keni pse të pastroni makinën tuaj çdo ditë, është më mirë të paktën të pastroni timonin para se ta prekni.

Dorezat e dyerve

© Duce9 / imgur

Nëse ka një objekt që ne prekim çdo ditë me duart tona të pista, ato janë dorezat e derës sonë. Ata mund të mbajnë qindra mikroorganizma që mund të ndikojnë në shëndetin tonë.

Tastiera

© goblinGrog1 / reddit

Është e zakonshme për ne që të përdorim kompjuterin tonë çdo ditë dhe tastiera, vetëm sepse preket kaq shpesh, është burimi i disa llojeve të baktereve. Lajmi i mirë është se një pastrim i thjeshtë me peceta të lagura antibakteriale mund të çojë në një ulje të konsiderueshme të ndotjes.

Telekomanda

© marterlel420 / reddit

Një objekt tjetër që prekim çdo ditë është telekomanda jonë. Studiuesit tashmë kanë gjetur maja, myk dhe baktere në këtë send shtëpiak, kështu që është më mirë ta lini mënjanë disa minuta në fund të ditës për ta pastruar atë.

Çelësi i dritës

Çelësat e dritës shpesh kalojnë pa u vërejtur ndërsa jemi duke pastruar shtëpinë tonë, por ato janë gjithashtu një vend ku mikrobet dhe bakteret duan të fshihen. Për të provuar këtë, studimet zbuluan se ato janë një nga vendet më të ndyra në një dhomë hoteli.

Lavamani

© heyimtalking / reddit

Ne lajmë duart dhe lajmë dhëmbët çdo ditë, më shumë se një herë, kështu që nuk është për t’u habitur që lavamanët e banjës mund të jenë vazhdimisht të papastër, duke qenë shtëpi e më shumë se 50,000 baktereve. Një pastrim ditor me një tretësirë anti-bakteriale mund ta vrasë këtë koloni në çast.

Furça e dhëmbëve

© T0NYdeP0NY / reddit

Grimcat e ushqimit ngecin në furçat tona të dhëmbëve çdo ditë. Gjithashtu, shumica prej nesh e mbajnë këtë artikull të ekspozuar në banjë, duke lënë që fijet e saj të jenë një burim i llojeve të shumta të baktereve. Kjo është arsyeja pse është më mirë të pastrojmë furçat tona të dhëmbëve çdo ditë dhe t’i vendosim shpesh ato në një larje antibakteriale.

Parvazet e dritareve

© deleted / reddit

Poleni, myku dhe grimcat e tjera të papastërtisë mund të mbërthehen në dritaret tona të dhomës së gjumit, duke rritur sulmet e alergjisë ndërsa flemë. Fshijeni çdo ditë para se të shkoni në shtrat dhe hiqni qafe problemet e padëshirueshme shëndetësore.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here