10 Ushqime që e Forcojnë Imunitetin Tuaj Natyrshëm

0
671
© Silaedy.ru

Më shumë se 23 milion njerëz sëmuren çdo vit vetëm duke ngrënë ushqim të pasigurt, sipas OBSH. Dhe sa për një raport tjetër, ka aq shumë viruse të ndryshme sa ka yje në qiell. Për të mbajtur trupat tanë të mos sëmuren, zgjidhja më e mirë është të ndërtojmë imunitetin tonë nga brenda. Fatmirësisht, është në të vërtetë e lehtë për tu arritur.

Ne kemi bashkuar një listë me 10 ushqime që mund të konsumoni për të rritur sistemin tuaj imunitar në mënyrë të natyrshme. Dhe në fund, do të gjeni një bonus për një superushqim që bën mrekulli për trupin tuaj.

Bajamet

© Pixabay.com, © Pixabay.com

Përveç një ons bajame që kanë të njëjtën vlerë kalciumi si 1/4 filxhan qumësht, këto lëndë ushqyese të mrekullueshme mund të ndihmojnë në mbajtjen e trupit tuaj në formë. Sipas studiuesve, bajamet rrisin sistemin imunitar, veçanërisht kundër viruseve. Përplot me vitaminë E dhe fibra, ato gjithashtu mund të mbajnë sheqerin në gjak të kontrolluar.

Farat e lulediellit

© Pixabay.com, © depositphotos.com

Një rostiçeri krejtësisht i shëndetshëm, farat e lulediellit gjithashtu mund të provojnë të jenë shpëtimtari juaj kur bëhet fjalë për imunitetin. Ato zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve të ndryshme kronike si Alzheimer, ata mbajnë zemrën tuaj të shëndetshme dhe gjithashtu parandalojnë sëmundjen. Ai gjithashtu bën mrekulli për nënat në pritje dhe ndihmon fetusin të zhvillohet shëndetshëm.

Papaja

© Pixabay.com, © depositphotos.com

E pasur me antioksidantë, papaja është një zgjedhje e shijshme e mbushur me përfitime. Disa nga këto përfshijnë luftimin e inflamacionit, zvogëlimin e rrezikut të kancerit dhe mbajtjen nën kontroll të tretjes.

Kivi

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Me vitaminën C, vitaminën K dhe vitaminën E, kivit mund të ndihmojnë në astmën dhe të forcojnë sistemin imunitar. Ato gjithashtu mund të parandalojnë gjendje si ftohja e zakonshme dhe gripi. Për më tepër, kivit mund të ndihmojnë në tretje dhe të shërbejnë si mbrojtje kundër humbjes së shikimit.

Xhenxhefili

© Pixabay.com, © depositphotos.com

Kjo erëz lehtësisht e disponueshme bën mrekulli për trupin tuaj. Ul kolesterolin, lehtëson dhimbjen e periodave dhe rrit aftësinë e trupit për të luftuar infeksionet në përgjithësi.

Manaferrat

© Pixabay.com, © depositphotos.com

Manaferrat janë plot me antioksidantë dhe shpesh përdoren për të trajtuar sëmundje të ndryshme. Këto manaferra të purpurta mund të luftojnë stresin dhe të përmirësojnë funksionimin e brendshëm të sistemit tuaj imunitar.

Midhjet

© Pixabay.com, © depositphotos.com

Një dhuratë për adhuruesit e ushqimeve të detit, midhjet janë me pak kalori por plot vlera ushqyese. Ato janë një burim i shkëlqyeshëm i acideve yndyrore omega-3 dhe proteinave. Konsumimi i tyre mund të sigurojë që sistemi juaj imunitar të vazhdojë të funksionojë, falë zinkut të pranishëm në to. Ato gjithashtu zvogëlojnë rrezikun e diabetit.

Spinaqi

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Nuk është mister që spinaqi është i mirë për shëndetin tuaj, por me sa duket, ky termocentral është gjithashtu i shkëlqyeshëm për imunitetin tuaj. Spinaqi është një burim i shkëlqyeshëm i magnezit i cili është i nevojshëm për të ruajtur funksionin nervor, një zemër të shëndetshme, presion të mirë të gjakut dhe muskuj të fortë.

Shalqiri

© Pixabay.com, © depositphotos.com

Shalqiri jo vetëm që mund të mbajë lëkurën dhe flokët tuaj të shëndetshëm, por gjithashtu mund të përmirësojë tretjen tuaj dhe të zvogëlojë inflamacionin në trupin tuaj.

Frutat e pasura me vitaminë C

© Pixabay.com, © depositphotos.com

Sipas një raporti, vitamina C mund t’i japë sistemit tuaj imunitar një nxitje në 20 mënyra! Për të përmendur disa, kjo mund të mbajë qelizat e bardha të gjakut të shëndetshme, të vrasë qelizat e padëshiruara ose të këqija dhe të rrisë prodhimin e antitrupave.

Fuqia e bajameve

Përveç ndërtimit të imunitetit, ka shumë më tepër të mira që bajamet mund të sjellin në trupin tuaj. Ato zvogëlojnë kolesterolin, shtojnë më shumë antioksidantë në qarkullimin tuaj të gjakut, ju ndihmojnë të largoni disa kile dhe madje i mbajnë sytë tuaj të shëndetshëm. Bajamet gjithashtu e mbajnë lëkurën tuaj të pastër dhe mund të përmirësojnë aftësitë tuaja të të menduarit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here