10 Zakonet Higjienike që Përhapin Pisllëkun me Shpejtësi

0
296
© Porechenskaya / depositphotos © Porechenskaya / depositphotos

Shumica prej nesh zakonisht janë të sigurt se bëjmë gjithçka ashtu si duhet.

Ne përdorim një tharëse ajri për të tharë duart, zhysim enët në ujin e lavamanit dhe nuk mund të shkojmë një ditë në punë pa të paktën një filxhan kafe.

Por e vërteta është se tharësit përhapin pisllëk dhe infeksione, një lavaman i lagësht është më i rrezikshëm se një vend tualeti dhe një filxhan i pastër nuk do t’ju shpëtojë nga mikrobet në një aparat kafeje.

Këtu janë 10 fakte të provuara shkencërisht në lidhje me dëmtimin nga disa zakone që mund të duken plotësisht të pafajshme, por ato në të vërtetë janë jashtëzakonisht papastër nga pikëpamja shkencore: këto informacione do t’ju ndihmojnë të mbroni shëndetin tuaj.

Enët në një lavaman

© belchonock / depositphotos © belchonock / depositphotos

Një lavaman është një mjedis i përsosur për bakteret: atje mund të gjeni salmonelën, bacilin e zorrës së trashë ose stafilokokun. Për të shmangur një çrregullim të stomakut dhe zorrëve, është e nevojshme të lani lavamanin jo vetëm pasi të keni larë enët, por edhe pasi të keni kontaktuar ushqim, si peshq, mish të papërpunuar, produkte qumështi dhe perime. Një grumbull enësh të njomura është një zgjidhje e lehtë por e pasigurt.

Larja e duarve me ujë të nxehtë

© Voyagerix / depositphotos © Voyagerix / depositphotos

Disa studiues thonë se temperatura e ujit nuk ndikon në vrasjen e mikrobeve. Koha e kaluar duke larë duart është më e rëndësishme në këtë rast: në 5 sekonda nuk do të pastronit asgjë, por në 30 sekonda mund të vrisni të gjitha bakteret në duart tuaja. Duke larë duart shpesh në ujë të nxehtë, ju zvogëloni funksionet mbrojtëse të lëkurës suaj dhe mund të shfaqet acarim ose dermatit.

Ushtroheni pa fshirë makijazhin

© AY_PHOTO / depositphotos © AY_PHOTO / depositphotos

Ndonjëherë ne nxitojmë nga zyra në palestër dhe mendojmë se të kalosh kohë për të hequr makijazhin është e kotë pasi do të përfundojmë duke bërë dush pas stërvitjes gjithsesi. Sidoqoftë, gjatë stërvitjes, lëkura jonë duhet të marrë frymë dhe të pastrohet vetvetiu. Nëse vendosni grim, mund të bllokojë poret. Si rezultat, ju mund të bëheni të prirur ndaj problemeve të lëkurës. Pastroni fytyrën tuaj para një stërvitje.

Përdorimi i një tharëse duarsh

© focusandblur / depositphotos © studiobassd / depositphotos

Fakti që nuk prekim tharësin me duart tona është thjesht një iluzion i pastërtisë. Në fakt, tharësit elektrikë janë goxha joigjenikë: ata kapin shumë baktere dhe i përhapin ato me një rrjedhë ajri dhe ato mund të futen në mushkëri, lëkurë ose trup. Peshqirët e letrës janë më efikas dhe më të pastër se tharëser elektrike të duarve.

Përdorimi i një qeseje ushqimore më shumë se një herë

© Wavebreakmedia / depositphotos © Wavebreakmedia / depositphotos

Një çantë e përdorur më shumë se një herë ka shumë mikrobe në të në 99.9% të kohës. Nëse keni blerë mish të papjekur në një qese (edhe nëse ishte e paketuar), shanset janë që bakteret të përhapen në produktet e tjera, veçanërisht frutat dhe perimet. Zgjidhja është të përdorni një çantë të disponueshme ose një çantë tjetër që duhet të lani çdo herë.

Prerja e mishit dhe perimeve në të njëjtën dërrasë

© KucherAndrey / depositphotos © KucherAndrey / depositphotos

Dr Charles Gerba, mikrobiolog, pretendon se një dërrasë për prerje përmban 200 herë më shumë baktere sesa një vend tualeti, kjo është arsyeja pse nuk është e sigurt për të prerë sallatën në të. Pas prerjes së mishit të papjekur, një dërrasë është e kontaminuar me salmonelë dhe campylobacter – dy arsyet më të përhapura të helmimit nga ushqimi. Zgjidhja është të përdorni 2 dërrasa të ndryshme prerjeje për mish dhe perime dhe të zgjidhni ato prej qelqi në vend të atyre prej druri.

Përdorimi i një aparati kafeje në zyre

© chesky_w / depositphotos © amenic181 / depositphotos

Një rezervuar i aparatit kafe është një mjedis i përshtatshëm për lloje të ndryshme të baktereve. Ka më shumë mikrobe në një aparat kafeje zyre sesa në një banjo në shtëpinë tuaj. Për të mbrojtur shëndetin tuaj, lani rezervuarin sa më shpesh që të jetë e mundur duke përdorur ujë shumë të nxehtë dhe detergjent për larjen e enëve.

Mbajtja e telefonit në portofolin tuaj

Mund të duket se një portofol ose çantë shpine është një vend i bukur dhe i pastër ku veglat tuaja janë plotësisht të mbrojtura nga mjedisi rrethues, por kjo nuk është e vërtetë. Është më mirë ta mbani telefonin tuaj në xhep dhe ta vendosni atë në një mbrojtës. Një telefon mesatar është 10 herë më i papastër se një vend tualeti. Është më mirë ta fshini telefonin tuaj me një pecetë të lagur të lagur çdo ditë.

Larja rrobave të dimrit në pranverë

© iamnao / depositphotos © iamnao / depositphotos © cookelma / depositphotos

Sa shpesh vendosni të lini doreza dhe një shall në një losh rrobash? Specialistët rekomandojnë të lani kapelen, shallin dhe dorezat një herë në 1-2 javë. Këto artikuj të veshjeve kontaktojnë shpesh me gojën dhe hundët. Ato grumbullojnë mikrobe dhe sistemi ynë imunitar mund të dobësohet nëse ka kontakte të vazhdueshme.

Shkrirja e ushqimit në temperaturën e dhomës

© SS1001 / depositphotos © nuttapoldpspt / depositphotos © SS1001 / depositphotos © belchonock / depositphotos

Ne rrallë mendojmë për mënyrën se si temperatura e mjedisit tonë dhe shpejtësia e ngrirjes ndikojnë në cilësinë e ushqimit. Lënia e mishit dhe peshkut në një tas direkt në një tryezë është e dëmshme. Për të parandaluar që mikrobet të mos shumohen, është më mirë ta lini mish dhe peshk për tu ngrirë në frigorifer.

Ndajeni ushqimin tuaj me miqtë tuaj – është mirë për shëndetin tuaj.

© molka / depositphotos © Focusarg / depositphotos

Sistemi juaj imunitar do të jetë mirënjohës nëse nuk hezitoni të hani një ëmbëlsirë nga e njëjta pjatë me të dashurin tuaj ose të ndani patate të skuqura me miqtë tuaj. Specialistët thonë se kështu shkëmbejmë baktere të mira. Sidoqoftë, kjo nuk vlen për ata që janë të sëmurë, nuk është e shëndetshme të ndajnë gatimet me dikë që është i sëmurë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here