11 Gjëra të Përditshme të Cilat Duhet t’i Mësoni nga e Para

0
946
©pexels

Lënia e pulës së ngrirë në banak për tërë ditën, dushet e nxehta, ose mbajtja e teshtimës – e të tjera si këto. Veprimet tona të përditshme janë të mbushura me pak rituale dhe zakone që ne mendojmë se na bëjnë të ndjehemi më rehat, por në të vërtetë, ato fshehin diçka më të dëmshme.

Për shembull, aromë e kafesë në mëngjes mund të ndërhyjë në hormonet tuaja.

Ne mendojmë se është koha e duhur për të ngadalësuar dhe analizuar veprimet tona të përditshme. Ne duam t’ju tregojmë se ku mund të gabojmë me disa nga rutinat tona të përditshme!

Shkrirja në temperaturën e dhomës ose në ujë të nxehtë

©depositphotos ©depositphotos

Kur jeni me nxitim, ju thjesht mund të merrni një pako me mish të ngrirë nga ngrirja dhe ta vendosni atë nën ujë të nxehtë, kështu që shkrihet shpejt. Kjo metodë nuk është e sigurt, ashtu si lënia e mishit të ngrirë në temperaturën e dhomës gjatë gjithë ditës ndërsa jeni në punë. Sapo mishi bëhet më i ngrohtë se 40 ° F (10 ° C), të gjitha bakteret që gjendeshin atje përpara ngrirjes, fillojnë të shumohen.

Çfarë duhet të bëni:

Përdorni frigoriferin: Kjo do të zgjasë më shumë (për shembull, mishi i viçit ose gjoksi i pulës do të kërkojë një ditë të plotë për të shkrirë), kështu që gatimi duhet të planifikohet përpara.

Përdorni ujë të ftohtë: Sigurohuni që mishi të jetë në një mbështjellje që nuk do të thithë ujë. Zhyteni atë në një ujë të ftohtë nga çezma dhe ndryshoni ujin çdo 30 minuta.

Përdorni një mikrovalë: Këtu duhet të keni kujdes, pasi disa pjesë të mishit mund të ngrohen dhe të fillojnë të gatuhen menjëherë në mikrovalë. Pas procesit të shkrirjes, gatuajeni mishin menjëherë.

Me sy në telefon për orë të tëra

©pexels ©pexels

Telefonat janë pajisjet më të njohura dhe mënyra se si i mbajmë ato ndikon drejtpërdrejt në shëndetin tonë. Duke e mbajtur atë poshtë, afër gjoksit tuaj për një kohë të gjatë me qafën e përkulur zhvillon diçka të quajtur “qafë mesazhi”.

Ky pozicion nuk është aspak relaksues për qafën tuaj dhe mund të krijojë një qafë të ngurtë, dhimbje, dobësi muskulore dhe dhimbje koke.

Çfarë duhet të bëni:

  • Sillni pajisjen tuaj në nivelin e syrit.
  • Bëni pushim nga telefonat tuaj dhe shtrini qafën.
  • Ruani një posturë të rregullt.

Mos përdorimi i ujit të ftohtë në fund të seancës tuaj të dushit

Edhe nëse një dush i ftohtë nuk ju duket i këndshëm, kjo procedurë ka shumë përfitime shëndetësore. Alternimi i ujit të nxehtë dhe të ftohtë do t’ju ndihmojë të përmirësoni qarkullimin e gjakut, rrjedhjen limfatike, të forconi sistemin tuaj imunitar, të përmirësoni gjendjen e lëkurës tuaj dhe madje të largoni stresin dhe të stimuloni humbjen e peshës.

Vetëm 10-30 sekonda ia vlen përpjekja për rezultatet e mahnitshme që ato japin!

Çfarë duhet të bëni:

Filloni me një dush të ngrohtë normal dhe deri në fund të tij, uleni temperaturën. Kaloni afërsisht 10 sekonda në këtë ujë të ftohtë kur sapo e filloni këtë zakon. Dhe me kalimin e kohës realizojeni deri në 30 sekonda.

Larja e fytyrës pas stërvitjes, por jo më parë

©depositphotos ©depositphotos

Larja e fytyrës menjëherë pas palestrës duket si një ide e mirë për ata që duan të kujdesen për lëkurën e tyre. Megjithëse, ne zakonisht harrojmë ta bëjmë atë përpara se të fillojmë.

Është e rëndësishme të lani fytyrën si duhet dhe të hiqni të gjithë makijazhin dhe papastërtitë para një seance stërvitje. Nëse nuk e bëni këtë, atëherë të gjitha këto mund të bashkohen me djersën dhe të bllokojnë poret tuaja.

Të lani të gjitha këto pas sesionit tuaj të trajnimit do të thotë që fërkoni më shumë djersë, papastërti dhe vaj në lëkurën tuaj, gjë që mund të çojë në probleme të lëkurës më vonë.

Çfarë duhet të bëni:

Sigurohuni që të hiqni të gjithë makijazhin tuaj dhe të lani fytyrën përpara seancës suaj të punës.

Gjatë seancës, mos e fshini djersën rreth fytyrës – kjo do të shtyjë makijazhin e mbetur dhe papastërtitë në poret tuaja. Thjesht fshijeni fytyrën me një peshqir pambuku.

Lani butësisht fytyrën tuaj pas seancës.

Mos larja e sallatës së larë më parë

©depositphotos ©depositphotos

Shkrimi “e larë” në paketim nuk do të thotë që produkti është 100% i pastër dhe i gatshëm për t’u përdorur për sallatën tuaj. Gjithmonë ekziston mundësia që disa papastërti, defekte, apo kimikate të mbeten dhe të paketohen së bashku me këtë produkt. Është më mirë të jeni të sigurt dhe të kaloni edhe 2 minuta shtesë për të larë ushqimin, sesa të sëmuremi.

Çfarë duhet të bëni:

Mënyra më e mirë për ta bërë këtë është të kaloni disa minuta dhe të lani zarzavatet tuaja edhe një herë para se t’i servirni.

Pajisje elektronike me vete në shtrat

©depositphotos ©depositphotos

Kalimi nëpër postimet e mediave tuaja sociale ose luajtja e lojës tuaj të preferuar menjëherë para gjumit nuk është aq e padëmshme sa mund të mendoni. Së pari, drita nga ekrani i telefonit që shkëlqen drejtpërdrejt në sytë tuaj zvogëlon prodhimin e hormonit melatoninë që rregullon gjumin tuaj.

Së dyti, kjo do t’ju bëjë të ndiheni më të lodhur dhe ndikon në përqendrimin tuaj.

Çfarë duhet të bëni:

  • Provoni të hiqni telefonat dhe pajisjet e tjera nga dhoma juaj gjatë gjumit.
  • Lexoni një libër ose dëgjoni muzikë relaksuese në vend.

Nëse gjatë kësaj kohe duhet të shikoni në telefonin tuaj, vendosni ekranin e telefonit tuaj në modalitetin “night shift”. Kjo do të ulë dritën blu.

Mbajtja e tështimës

©depositphotos ©depositphotos

Mbajtja e hundës gjatë teshtitjes mund të jetë shumë e rrezikshme. Kjo mund të krijojë probleme si bllokim i ajrit në gjoksin tuaj midis dy mushkërive, thyerja e daulles së veshit ose tundja e enëve të gjakut në trurin tuaj.

Teshtitja është mënyra natyrale me të cilën hunda jonë “rivendos” dhe largon bakteret dhe pluhurin, është më mirë të mos ndërprisni këtë proces.

Çfarë duhet të bëni:

Thjesht teshtisni lirshëm. Nëse nuk doni të bëni zhurmë, atëherë mbuloni vetëm zonën e gojës me një pecetë ose duar, por mos e shtrydhni hundën.

Mbajtja e gazrave

©depositphotos ©depositphotos

Lëshimi i gazrave shoqërohet me diçka të pavëmendshme dhe madje edhe të pështirë, kështu që ne përpiqemi të bëjmë çmos për t’i mbajtur ato me çfarëdo mënyre.

Ky gaz nuk zhduket brenda nesh nëse e mbajmë brenda, aq sa dëshirojmë. Përkundrazi, ai përpiqet të gjejë mënyra të tjera, si për shembull përmes gojës tonë. Mbajtja e këtij gazi mund të bëjë që barku juaj të fryhet dhe madje mund të përvetësohet nga qarkullimi juaj që do të thotë se disa nga ky gaz mund të nxirret përmes gojës tuaj.

Çfarë duhet të bëni:

Kur mendoni se duhet të liroheni, shkoni në një vend të izoluar për ta bërë atë.

Nëse shpesh keni shumë gazra, përpiquni të përtypeni më ngadalë kur hani. Kjo do të zvogëlojë ajrin në stomakun tuaj. Gjithashtu, shmangni ushqimet që mund t’ju bëjnë të prodhoni gaz si fasule.

Nëse mendoni se gjithmonë keni një sasi të tepërt të gazit, duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Muzikë me zë të lartë në kufje

©depositphotos ©depositphotos

Gjëja më e mirë në lidhje me kufjet është privatësia që ato na japin. Megjithatë, duhet të kujdesemi që përdorimi i tyre të jetë pa asnjë dëm për shëndetin tonë. Ndonjëherë një këngë e preferuar është aq e mirë sa njerëzit e kthejnë vëllimin në nivele të dëmshme.

Dëgjimi i muzikës me zë të lartë mund të çojë në dëmtimin e dëgjimit dhe madje edhe humbjen e dëgjimit.

Çfarë duhet të bëni:

Investoni në një palë kufje të mira cilësore që izolojnë zhurmën, kështu që kur të dëgjoni muzikë në rrugë, të mos jetë e nevojshme e nevojshme ta lini atë me zë të lartë për të mposhtur zhurmën përreth jush.

Ndërsa dëgjoni muzikë në një vend të qetë, ulni volumin dhe shkurtoni kohën tuaj të dëgjimit.

Pirja e kafesë menjëherë pasi të zgjoheni

Një filxhan kafe e freskët është një nxitje thelbësore e energjisë për shumë njerëz që zgjohen herët në mëngjes. Të paktën kështu mendojnë ata.

Trupat tanë prodhojnë një hormon të quajtur kortizol, i cili quhet edhe “hormon stresi”, pasi prodhimi i tij rritet kur kemi ankth ose stres. Prodhimi i këtij hormoni është i lartë në mëngjes dhe kafeina ndërhyn në këtë proces. Trupi më pas krijon më pak nga ky hormon dhe mbështetet më shumë tek kafeina dhe në vend që të marrim një nxitje energjie nga trupi ynë ne e marrim atë nga kafeja.

Çfarë duhet të bëni:

Ulja e konsumit tonë të përditshëm të kafesë.
Nëse ende dëshironi një filxhan prej saj në mëngjes, pijeni një rreth 3 orë pasi të zgjoheni.

Përdorimi i produkteve antibakteriale

©depositphotos ©depositphotos

Disa prej nesh janë vërtet të shqetësuar për të gjitha bakteret e dëmshme përreth nesh dhe vazhdimisht përdorin pastruesin e duarve për t’i vrarë ato.

Shumica e sapunëve antibakterialë përmbajnë një përbërës të quajtur triklosan. Disa baktere që bien në kontakt me të mund të pësojnë një mutacion që mund t’i bëjë ata rezistent ndaj tij, dhe ndaj disa antibiotikëve. Për shembull, tek ato që përdoren për të trajtuar tuberkulozin. Në thelb, kjo mund të çojë në rezistencë antibakteriale, megjithëse një gjë e tillë është vërtetuar vetëm në një laborator.

Çfarë duhet të bëni:

Asgjë nuk i vret bakteret më mirë se sapuni. Mundohuni t’i lani duart me të kur t’ju jepet rasti.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here