11 Këshilla për ta Bërë Lavatriçen si një Profesioniste

0
805
© killboypwrheadjx / Reddit

Ne vazhdimisht po i dëmtojmë kur i pastrojmë, veçanërisht sendet e mëndafshit, sipas këtij studimi.

Prandaj, është e rëndësishme t’i njihni disa truke të besueshme nën mëngë kur bëhet fjalë për lavanderinë, jo vetëm për të mbrojtur rrobat tuaja, por edhe për ta bërë më të lehtë procesin!

Kjo është arsyeja pse ne kemi gjetur disa nga këshillat më inteligjente për herën tjetër kur të lani rrobat tuaja.

Lani delikatet në një mbajtëse sallate.

© bobmat343 / Reddit

Kjo vegël e dobishme e kuzhinës është gjithashtu e përsosur për rrobat tuaja, veçanërisht kur bëhet fjalë për delikatet që kanë nevojë për larje dore. Thjesht shtoni sutjenat dhe sendet e tjera delikate në sitë dhe lagini ato nën çezmën përpara se të shtoni pak detergjent dhe zbutës. Lërini për 10 minuta para se t’i shpëlani poshtë çezmës.

Lidhni sytjenat dhe mbyllni të gjitha zinxhirët tuaj.

©depositphotos

Këshillohet të mbroni sutjenat tuaja kur i lani, duke i fiksuar të mbyllura. Kjo do të parandalojë që grepat të përkulen dhe elastika të mos shtrihet në formë, si dhe të mos kapet në rroba të tjera.

Për të parandaluar lirimet dhe këputjet e mëtejshme, duhet të siguroheni që të gjithë zinxhirët të jenë zë mbyllur deri në fund, në mënyrë që të mos dëmtohen dhe që dhëmbët e tyre të mos mund të kapin pjesën tjetër të rrobave tuaja.

Zbërtheni pullat e këmishës

© shutterstock.com, © depositphotos.com

Është më mirë të lini butonat pa i mbyllur sepse ndryshe mund ta dëmtoni veshjen. Kur liheni me pulla të mbyllura, mund të filloni të vini re se vrimat po dëmtohen dhe se pullat po lirohen.

Lani sutjenat në një këllëf jastëku.

©depositphotos

Nëse nuk keni një çantë rrjetë për të larë sutjenat dhe delikatet, atëherë provoni të përdorni një këllëf jastëku. Kjo do t’i mbrojë ata nga sendet e tjera në larje që mund t’i dëmtojnë, si dhe do t’i ndihmojë të mbajnë formën e tyre.

Thjesht lidheni atë ose lidhni një lidhëse flokësh në pjesën e sipërme të jastëkut për t’i mbajtur ato brenda në mënyrë të sigurt para se t’i lani.

Hiqni aromat e mykut nga rrobat me vajin e pemës së çajit.

© myplayprofile / Reddit, © MaddyZ/easyfotostock/Eastnew

Rrobat tona ndonjëherë mund të mbajnë erë për shkak të mykut, kryesisht në kushte të lagështa. Provoni të shtoni 10 pika vaj peme çaji në detergjentin tuaj të rrobave gjatë larjes tjetër për të hequr erën e mykut. Kjo është efektive sepse vaji i pemës së çajit është antibakterial, që do të thotë se do të shkatërrojë çdo myk.

Vendosni rrobat tuaja në tharëse duke përdorur kube akulli.

© shutterstock.com, © shutterstock.com

Nëse jeni dikush që nuk ju pëlqen të bëjë hekurosje, atëherë kjo është një alternativë e lehtë. Thjesht shtoni disa kube akulli në rrobat tuaja të rrudhura në tharëse dhe drejtojeni në të nxehtë për 5 minuta. Kjo është një mënyrë shumë efektive.

Thani rrobat tuaja më shpejt duke përdorur një peshqir të thatë.

© shutterstock.com

Ky truk do t’ju kursejë kohë dhe energji kur bëhet fjalë për tharjen e rrobave tuaja. Para se të filloni tharjen, vendosni një peshqir të thatë bashkë me sendet tuaja të lagura dhe ndizni makinerinë për një cikël 15 minutësh. Peshqiri do të thithë lagështinë e rrobave tuaja, që do të thotë se do të shkurtojë kohën e tharjes në gjysmë.

Sigurisht, kjo do të thotë që ju do të përfundoni me një peshqir të lagur që do të duhet ta thani në ajër, por të mirat janë më shumë se të këqijat këtu.

Hapni rrobat që janë tkurrur në tharëse.

Të gjithë kemi bërë gabim duke zvogëluar një nga rrobat tona të preferuara, por mos u shqetësoni – mund ta rregulloni! Thjesht njomni artikullin në ujë të ngrohtë, me pak zbutës të zakonshëm për flokët dhe shtrijeni atë të thahet. Shtrijeni artikullin disa herë për ta riformuar përsëri në madhësinë e tij origjinale.

Përdorni topa tharës prej leshi për një tharje eko-miqësore.

© Amazon.com

Ky produkt është një eko-miqësor dhe një opsion pa kimikate për tharjen tuaj. Kur i vendosni brenda tharëses me sendet tuaja të lagura, ata do të shkurtojnë kohën e tharjes në gjysmë, si dhe do të kujdesen për rrobat tuaja. Ata gjithashtu do të heqin statikën.

Shtoni kripë për të ndaluar zbehjen e ngjyrave tuaja.

Një lugë gjelle kripë e shtuar në larjen tuaj do të ndihmojë në mbylljen e ngjyrave të rrobave tuaja dhe gjithçka tjetër që mund të lahet në lavatriçe. Kjo funksionon sepse kloruri në kripë ndihmon në mbylljen e ngjyrave në pëlhura.

Kjo është një mënyrë e lirë dhe e thjeshtë për t’i mbajtur rrobat tuaja të duken të freskëta dhe të reja.

Lani kapelet sportive

© shutterstock.com, © shutterstock.com

Kjo është një mënyrë e thjeshtë dhe efektive për të pastruar kapelet tuaja, dhe është goxha e thjeshtë! Thjesht mbushni një enë me ujë të ngrohtë dhe pak detergjent, derisa kapelja të mbulohet. Më pas, do të tundni enën për disa minuta. Shpëlajeni atë në ujë të pastër dhe lëreni të thahet.

Nëse preferoni një pastrim më të thellë, atëherë zhyteni kapelen në ujë të ngrohtë dhe detergjent gjatë natës para se të përsëritni hapat e mësipërm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here