11 Këshilla për të Humbur Peshë pa Derdhur Asnjë Pikë Djersë

0
5387
©depositphotos ©depositphotos

Sa shpesh themi se do të fillojmë dietën “të hënën tjetër” ose menjëherë pas një ngjarje të rëndësishme? Dhe ne gjithmonë heqim dorë nga ideja, pasi nuk jemi të gatshëm të bëjmë shumë përpjekje.

Por hapat tanë nuk janë aq të mëdha sa të duken të pamundur: ne besojmë se ju mund ta arrini qëllimin tuaj me hapa të vegjël, por efektivë. Pra, si mund të humbim peshë duke ndjekur disa rregulla të thjeshta dhe duke ndryshuar jetën tonë pak nga pak? Le ta zbulojmë!

Ne kemi gjetur disa truke që i ndihmojnë njerëzit të heqin qafe peshën e tepërt pa bërë ndonjë përpjekje të jashtëzakonshme.

Aktivitet i pa vërejtur

© IgorVetushko / Depositphotos © VitalikRadko / Depositphotos

Rregulli kryesor për humbjen e peshës është i thjeshtë: duhet të digjni më shumë kalori sesa konsumoni. Ushtrimet fizike mund të na ndihmojnë shumë, por shpesh vendosim të qëndrojmë në shtëpi sepse jemi mjaft dembelë.

Jini aktiv gjatë ditës dhe gjatë detyrave të përditshme. A po shihni një seri televizive? Bëni disa shtrirje ose mbledhje! A po lani dhëmbët? Bëni disa zgjatje.

Trainerët e fitnesit rekomandojnë që ne të jemi aktiv pas çdo vakti: përmirëson procesin e tretjes dhe djeg kaloritë e tepërta. Mos u ulni një vend menjëherë pas drekës dhe mos shkoni në shtrat pas darke. Bëni një shëtitje 10-minuta dhe pas 20-30 minutash, mund të bëni disa ushtrime.

Përdorni umami

© Syda_Productions / Depositphotos © belchonock / Depositphotos

Kuzhinierët bëjnë dallimin midis 5 shijeve: e ëmbla, e tharta, e hidhëra, e kripura dhe umami.

Umami është shija e butë që gjendet në salcë soje, brokoli, kërpudhat dhe arra. Thuhet se ka një ndikim të caktuar në receptorët e trurit tonë dhe na ndihmon të ngopemi më shpejt. Shtoni pak salcë soje në pjatat tuaja, por mos harroni se ka një sasi të madhe kripe në të, kështu që mos e teproni me të.

Shtoni erëza

© Pixabay © Pixabay

Disa erëza kanë një ndikim pozitiv në metabolizmin tonë. Kanella, shafrani i Indisë, speci i kuq dhe xhenxhefili janë ato më të njohurat.

Nëse zvogëloni sasinë e kripës që konsumoni dhe shtoni pak erëza në dietën tuaj, mund të forconi metabolizmin tuaj. Për më tepër, erëzat kanë karakteristika të tjera të dobishme:

  • Kanella ul sheqerin në gjak.
  • Xhenxhefili përmirëson lëkurën dhe ka një ndikim të madh në tretje.
  • Piperi i kuq përmirëson punën e enëve të gjakut dhe zvogëlon mbajtjen e ujit.
  • Shafran i Indisë zvogëlon inflamacionin dhe përmirëson punën e fshikëzës së tëmthit.

Pini ujë të ftohtë

© NoamArmonn / Depositphotos © mrsiraphol / Depositphotos

Thuhet se shija e ujit varet nga temperatura e tij. Është e vërtetë: shumicës së njerëzve nuk u pëlqen të pinë ujë të ngrohtë, por ata do të donin ta pinin atë me akull. Nëse nuk ka ndonjë kundërindikacion, pini ujë të ftohtë.

Do ta bëjë trupin tuaj të djegë më shumë kalori për ta ngrohur atë. Fatkeqësisht, ky aktivitet nuk është aq i vështirë për trupin tuaj (ju do të humbni rreth 8-15 kalori nëse pini një gotë ujë), por vjen duke u shtuar dhe sasia totale e kalorive të humbura gjatë ditës do të jetë mjaft domethënëse.

Ekziston edhe një e ashtuquajtur “dietë e akullit” që sugjeron të hani ushqim të ftohtë në mënyrë që trupi juaj të ngrohet dhe të shpenzojë më shumë kalori.

Ecjet

© carlodapino / Depositphotos © arkusha / Depositphotos

Nuk është aq e vështirë të bësh veten të ecësh më shumë.

Parkoni makinën tuaj disa blloqe larg punës ose bëni një shëtitje pas drekë në një ditë me diell. Këto veprime djegin kalori dhe përmirësojnë punën e enëve të gjakut. Shndërrojeni këtë veprimtari në një ritual të përditshëm dhe do të shihni që do të filloni të ndjeheni më mirë.

Ne mendojmë se profesionistët e pavarur duhet t’i kushtojnë më shumë vëmendje kësaj këshillë pasi është kaq e vështirë për ta që ta bëjnë veten të dalin jashtë pa ndonjë arsye të veçantë.

Mashtroni sytë

© Pexels

Një nga mënyrat më efektive për të humbur peshë është të zvogëloni madhësinë e së shërbimeve tuaja me ushqim. Ju lehtë mund të mashtroni sytë dhe stomakun.

Pritini copa të mëdha në copa të vogla dhe shërbeni ushqimin tuaj në pjata më të vogla, në mënyrë që shërbimet tuaja të duken më të mëdha se sa janë.

Zvogëloni sasinë e kalorive me ndihmën e mollëve

Mollët, veçanërisht ato të thartat, stimulojnë prodhimin e acidit të stomakut dhe shtojnë oreksin. Por ato kanë një efekt të jashtëzakonshëm: nëse hani një mollë 15 minuta para ngrënies, sasia totale e kalorive në ditë zvogëlohet me 150-200 kalori.

Disa dietologë thonë se ne hamë më pak sepse stomaku ynë tashmë është pjesërisht i mbushur, të tjerë thonë se gjithçka ka të bëjë me sasinë e lartë të fibrave që shpejton metabolizmin.

Hiqni ato ushqime që mund t’i harroni lehtë

Shumica e njerëzve fillojnë të aderojnë në një dietë dhe më pas e lënë shumë shpejt. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme t’i qaseni një diete të shëndetshme me hapa të vegjël. Hiqni ato ushqime pa të cilat mund të jetoni, por gjithsesi përfundoni duke provuar të mposhtni mërzinë ose stresin.

Nëse nuk mund ta imagjinoni jetën tuaj pa çokollatë, mos ndaloni së ngrëni atë. Zvogëloni sasinë e saj ngadalë. Mos harroni se arritjet e vogla na ndihmojnë të ecim përpara.

Përdorni veçoritë e ngjyrave

© Pixabay © Melica / Depositphotos

Rezulton se ngjyra ka ndikim në oreksin tonë dhe ngjyra më e pakëndshme është blu e errët. Thuhet se ushqimi duket më pak i shijshëm në pjata blu dhe për këtë arsye na bën të hamë më pak.

Ngjyrat e tjera gjithashtu kanë veçoritë e tyre. Roza konsiderohet të jetë më aromatikja dhe mund të përmirësojë erën e një ëmbëlsirë. Pjatat e bardha konsiderohen të jenë neutrale, dhe ato portokalli dhe të verdha mund të rrisin oreksin.

Hani vitamina që forcojnë metabolizmin tuaj.

Pse mendoni se është më e lehtë për të humbur peshë në verë? Ndodh sepse gjatë verës, trupi ynë pasurohet me vitaminë D që shpejton metabolizmin tonë. Nëse po bie shi, përfshini vitaminën D në dietën tuaj duke ngrënë më shumë peshk, gjalpë, mëlçi merluci dhe vezë.

Meqë ra fjala, mos harroni për kromin: ul nivelin e insulinës dhe zvogëlon oreksin. Peshku, prasi, frutat e detit, thjerrëzat dhe fasulet janë burim i shkëlqyeshëm i kromit.

Erërat që na ndihmojnë të humbim peshë

© Pixabay © Pixabay

Disa aroma kanë ndikim në oreksin tonë. Ekzistojnë madje disa studime që dëshmojnë se kjo teori funksionon. Këto studime kanë vërtetuar se njerëzit që më parë nuhasin mente, mollë, banane dhe erë grejpfruti dëshirojnë të hanë më pak.

Për më tepër, disa aroma me lulesh ndikojnë gjithashtu në oreksin tonë. Këtu përfshihen aroma e livandos, trëndafili dhe jasemini. Thuhet se ata mund të kontrollojnë oreksin tonë dhe të na bëjnë të ndjehemi të lumtur dhe të qetë.

Menutë e dobishme për humbjen e peshës

I gjithë trupi ynë (veçanërisht, sistemi ynë tretës) pëson stres të vazhdueshëm, kështu që është thelbësore që t’i jepet pushim herë pas here. Dietologët rekomandojnë të hani rreth 500 kalori në ditë një herë në 1-2 javë për t’i dhënë trupit tuaj pushim.

Këtu janë disa meny të sugjeruara – zgjidhni atë që ju pëlqen dhe shijoni dietën tuaj një-ditore:

  • Orizi. Shpërlani 140 gram oriz kafe dhe gatuajeni në ujë. Nëse është e nevojshme shtoni një sasi të vogël kripe. Hani rreth 43 gram oriz për mëngjes, drekë dhe darkë. Ju gjithashtu mund të keni një meze të lehtë: një karotë, ose një mollë.
  • Djathë dhe vezë. Nëse zgjidhni këtë meny, mëngjesi juaj duhet të përbëhet nga 1 filxhan kafeje dhe 100 gram djathë të fortë. Dreka juaj duhet të përbëhet nga 2 vezë dhe një filxhan çaj. Në mbrëmje, hani djathë dhe një filxhan çaj.
  • Frutat. Gjatë një dite, ju lejohet të hani rreth 1.3 kg fruta (përveç bananeve). Ne ju rekomandojmë të blini disa mollë dhe t’i hani ato së bashku me kanellë ose pak mjaltë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here