12 Këshilla Kuzhine që Nuk ua Mësojnë në Asnjë Kurs

0
617
@gracelaced.com

Nuk duhet t’i humbisni këto këshilla për përgatitjen e ushqimit. Disa prej tyre mund të mos u kenë shkuar kurrë në mendje.

Si të hiqni farërat nga perimet shpejt

© boilbroil

Për të hequr më shpejt farat nga kungujt e mëdhenj ose kungujt e vegjël të njomë, përdorni një lugë akulloreje.Efekti i saj i mprehtë heq lehtësisht farat nga perimja. Ju gjithashtu mund ta përdorni atë për të bërë një sallatë me feta të holla.

Si të hiqni yndyrën e tepërt nga ushqimi i gatuar

© naplesillustrated

Nëse një vakt që keni gatuar rezulton të jetë papritur me yndyrë të tepërt, ju lehtësisht mund t’ia hiqni duke përdorur disa kube akulli dhe një letër kuzhine.

Mbështilleni akullin në peshqir dhe fërkojeni mbi ushqim. Akulli do të veprojë si një magnet, duke tërhequr yndyrën lundruese drejt tij për të ngrirë në letrën e kuzhinës.

Përdorni qesen mbështjellëse si një kuzhinier profesionist

© blogspot

A ka qesja mbështjellëse plastike shtrirje të pabarabartë dhe shqyhet? Mbajeni në frigorifer, ashtu siç bëjnë kuzhinierët profesionistë.

Mbështjellësja e ftohtë përdoret më mirë, duke u ngjitur më rrallë dhe duke ngecur më pak, duke çuar në më pak irritim.

Qëroni lëkurën e agrumeve më lehtë

© forwallpaper

Futini ato në mikrovalë për 20 sekonda dhe bëhet shumë më e lehtë për t’i qëruar këto fruta.

Qërojini vezët e ziera më lehtë

© tesco

Shtoni uthull në ujin ku po valoni vezët. Këto substanca hyjnë brenda lëvozhgave dhe e bëjnë më të lehtë qërimin e tyre.

Si të shtrydhni më shumë lëng nga agrumet

© liberty

Për të shtrydhur pikat e fundit nga një limon, fillimisht ftoheni frutin në frigorifer dhe pastaj futeni në mikrovalë për 15-20 sekonda.

Si të grini në rende djathin e butë me më pak rrëmujë

© healtheо

Mbylleni atë në frigorifer për gjysmë ore para grirjes në rende. Djathi fortësohet dhe nuk ngecet në rende. Është më e lehtë të hidhet gjithashtu.

Si të grini qepët pa “derdhur lot”

© jjrecepty

Frigoriferi do t’ju ndihmojë edhe në këtë rast. Vendosini qepët për 30 minuta para se t’i copëzoni.

Mos harroni se është e vlefshme vetëm nëse keni ndërmend të gatuani qepë; mos i nënshtroheni këtij trajtimi në qoftë se doni të bëni një sallatë me të pasi do ta humbasin fortësinë.

Mënyra e mençur për të vluar makaronat

© melissasloveoffood

Nëse nuk doni që tenxherja të vlojë ndërkohë që ju nuk e shihni atë, vendosni një lugë druri ose një përzierës mbi të. Druri do ta ndalojë nxjerrjen e shkumës jashtë tenxheres.

Si të piqni një pulë të tërë

© kalaeva

Kur të piqni një pulë (ose shpend tjetër) të tërë, shtrijeni në pjesën e krahërorit. Kjo ndodh sepse krahërori përmban shumicën e mishit; sa më afër të jetë burimi i nxehtësisë, aq më shpejt do të gatuahet.

Letër kuzhine për kekët e vegjël

© barefeetinthekitchen

Nëse ju nuk keni letër të veçantë për kekët e vegjël, përdorni letër kuzhine. Kjo metodë ka edhe dobinë shtesë për krijimin e minikekëve jo standardë, të cilët duken shumë më interesantë.

Mënyra e duhur për të ngrohur sendet e pjekura

© ilcento

Kur ngrohni pica ose ushqime të tjera të pjekura në mikrovalë, vendosni një gotë me ujë së bashku me të. Lagështia do të ndalojë që ushqimi të thahet më shumë dhe të ruajë formën krokante.

Gatimi i përsosur i vezëve

Hidhini vezët në një tigan sikur të jeni duke i skuqur, por në vend të vajit shtoni ujë dhe më pas vendosni enën në ngrohëse. Si rezultat, ju do të keni vezë të përsosura me të verdhë veze të lëngshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here