15 Bimë Shtëpie që Bashkë me Humorin Përmirësojnë edhe Shëndetin Tuaj

0
1662
©depositphotos.com ©depositphotos.com

Ndihmojnë me problemet e frymëmarrjes, ankthin dhe duke ju japin më shumë energji – këto janë vetëm disa nga përfitimet e mbajtjes së bimëve në shtëpi. Seriozisht, thjesht të kesh një fabrikë në dhomën tënde mund të të sjellë më shumë sesa keni kërkuar dhe shpenzuar.

Era e disa bimëve mund të përmirësojë kujtesën tuaj, të tjerat mund të zvogëlojnë bakteret dhe kimikatet në ajrin përreth tyre, dhe disa të tjera do të rrisin aktivitetin tuaj të trurit dhe shëndetin e përgjithshëm.

Ne jemi adhurues të mëdhenj të florës, prandaj nuk mund të mos ju tregonim për këto 15 bimë të domosdoshme. Por kini kujdes, vendi juaj mund të kthehet në një serë pasi të lexoni këtë artikull.

Jasemini për të lehtësuar tensionin

© depositphotos.com, © depositphotos.com, © depositphotos.com

Jasemini ka një erë shumë të pasur, ekzotike dhe të ngrohtë. Mund të na japë një ndjenjë të pranverës dhe të na mbushë me lumturi. Lulet e saj japin këtë erë, sidomos në mbrëmje dhe natën, duke mbushur vendin me një atmosferë të rehatshme. Aroma e jasemines ka veti qetësuese dhe mund të ndihmojë mendjen të relaksohet. Mund ta vendosni bimën në dhomën tuaj për të lehtësuar stresin dhe për të medituar.

Këshillë: Mund ta kombinoni me livando, dru kedri, ose bergamot për një efekt qetësues edhe më të mirë.

Bima e gjelber Jade për të sjellë lagështi

© shutterstock.com, © depositphotos.com

Nëse ajri në dhomën tuaj është shumë i thatë, ju mund ta zgjidhni problemin duke vendosur një bimë aty brenda. Të jetosh me ajër të thatë mund të kontribuojë në probleme të frymëmarrjes, të cilat mund të rezultojnë në astmë, bronkit ose gjakderdhje nga hunda.

Një problem tjetër i shkaktuar nga ajri i thatë është dehidrimi. Një bimë lodh mund të përmirësojë ajrin në brendësinë tuaj.

Dracaenas për të pastruar ajrin përreth jush

© Miguel Pérez / flickr, © shutterstock.com

Sipas hulumtimit të kryer nga NASA, kjo bimë shtëpie është një nga opsionet më të mira për të pastruar ajrin nga pjalmuesit, si benzeni ose trikloretileni, i cili mund të jepet nga benzina, bojërat, goma, detergjenti, fijet sintetike, llaqi, ngjitësit, dhe llaku. Dracaenas pastron ajrin duke thithur këto kimikate përmes gjetheve të tyre, duke përmirësuar cilësinë e ajrit në dhomën tuaj.

Bimë të tjera që pastrojnë ajrin:

  • Me gjelbërim të përhershëm kineze
  • Zambakë paqeje
  • Pëllëmba e bambusë
  • Dredhkë angleze

Balsam limoni për të rritur funksionin njohës

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Pavarësisht se përdoret si një çaj për të lehtësuar tensionin dhe stresin, jo shumë njerëz e dinë që çaji me balsam limoni mund të ofrojë një përfitim tjetër të rëndësishëm. Mund të rritë aktivitetin tuaj të trurit dhe të rrisë nivelet e gatishmërisë dhe performancës. Është më mirë të përdorni këtë çaj në kombinim me një dietë të ekuilibruar dhe një mënyrë jetese të shëndetshme për rezultatet më të mira.

Eukalipt për t’ju mbushur me energji

© m-louis .® / flickr

Vaji i eukalipt ka shumë përfitime. Për shembull, thithja e avullit të vajit të tij thelbësor mund të mbështesë sistemin e frymëmarrjes, të heshtë një kollë dhe të nxjerrë mukusin nga kraharori. Kur rritet, si bimë, eukalipti ka një aromë të këndshme mishi, pishe me nota të vogla mjalti. Era e pemës, si dhe vaji i saj, janë në gjendje të stimulojnë trurin dhe të përmirësojnë energjinë tuaj.

Dredhkë angleze për të lehtësuar alergjitë tuaja

© EAST NEWS, © depositphotos.com

Kjo bimë mund të ndihmojë në luftimin e baktereve të ajrit në dhomë. Sipas një studimi të bërë nga Kolegji Amerikan i Alergjisë, Astmës dhe Imunologjisë, u zbulua se dredhka angleze mund të zvogëlojë mykun përreth saj dhe ta bëjë ajrin më të pastër. Edhe pse nuk do të ndihmojë për të hequr qafe një alergji plotësisht, mund të ndihmojë për ta bërë ajrin një zonë të vogël ku punoni ose relaksoheni më pak të ndotur.

Mente për sistemin tuaj të tretjes

© Kent Wang / flickr, © pexels.com

Kjo bimë e vogël me një erë të këndshme mund të përdoret për të zvogëluar fryrjen e stomakut, gazrat dhe çështje të tjera që mund të ndodhin pasi të keni ngrënë një vakt. Një tjetër përdorim interesant i çajit të mentës është lehtësimi i dhimbjeve të kokës. Ju mund t’i bëni vetes një çaj të nxehtë me gjethet e tij dhe ta shijoni pas vaktit tuaj.

Trëndafila për të ngritur humorin tuaj

© pexels.com, © el cajon yacht club / flickr

Kjo lule ia vlen të gjejë një vend në shtëpinë tënde, dhe jo vetëm për shkak të pamjes së saj romantike. Era e saj ëndërrimtare ka efekte anti-depresive dhe mund të përdoret për të ngritur humorin. Në mënyrë interesante, trëndafilat që kanë ngjyra të errëta kanë një aromë më të mirë. Gjithashtu, sipas një studimi, nëse flini në një dhomë të mbushur me aromën e trëndafilave, kjo mund të përmirësojë kujtesën tuaj.

Majdanoz për një shëndet të përgjithshëm më të mirë

© depositphotos.com

Kjo barishte e ndritshme është e mbushur me lëndë ushqyese të rëndësishme. Njëra prej tyre është vitamina K, e cila është e rëndësishme për kockat e forta. Është gjithashtu e pasur me antioksidantë si vitamina C, flavonoide dhe elementë të tjerë, të cilët luajnë një rol të rëndësishëm në mbështetjen e shëndetit tonë. Përveç kësaj, përmban karotenoide si luteina dhe zeaksantina që mbështesin shëndetin e syve. Ju mund të kultivoni majdanoz në kuzhinën tuaj dhe ta shtoni atë në sallatat tuaja.

Livando për t’ju sjellë paqe të brendshme

© depositphotos.com

Aroma e livandës mund të zvogëlojë ankthin dhe t’ju ndihmojë të qetësoheni. Për më tepër, mund të ulë presionin e gjakut dhe rrahjet e zemrës, sipas një studimi. Mund ta përdorni vajin e saj ose mund të vendosni lule livando në dhomën tuaj. Ngjyra e saj vjollcë ka një efekt në mendjet dhe trupat tanë gjithashtu. Është vërejtur për vetitë frymëzuese, si dhe efektin qetësues në mendjet tona.

Sherebela për të ekuilibruar kolesterolin

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Gjethet e kësaj bime mund të përdoren si ilaçe. U zbulua se pirja e çajit të sherebelës mund të ulë nivelet e kolesterolit “të keq”. Dhe nga ana tjetër, ajo gjithashtu mund të rrisë nivelet e kolesterolit “të mirë”. Llojet më të lehta të sherebelës për t’u gjetur janë sherebela e zakonshme dhe e urta spanjolle.

 Aloe vera për të ndihmuar lëkurën tuaj

© depositphotos.com

Gjethet e kësaj bime mund të jenë të dobishme për ju në shumë mënyra. Xheli mund të shërojë djegiet falë efekteve të tij qetësuese dhe hidratuese dhe mund të ndihmojë në zvogëlimin e problemeve me stomakun, siç janë sindroma e zorrës së irrituar ose dhimbja e pjesës së poshtme të barkut. Është përdorur gjithashtu në kozmetologji dhe mund të shtohet në smoothie dhe pije!

Geraniumet për të qetësuar shqisat tuaja

© shutterstock.com, © liz west / flickr

Kjo lule nxjerr një erë shumë të komplikuar me agrume dhe shënime frutash, si dhe pak trëndafil dhe limon. Ka prova që kjo aromë mund të qetësojë dhe të ulë nivelet e ankthit. Efektet e tij antidepresive gjithashtu mendohet se nxisin relaksimin.

Kopra për të mbështetur funksionin e trurit dhe sistemin nervor

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Një bimë tjetër e dobishme për t’u mbjellë është kopra, pasi përmban gjithashtu shumë elementë thelbësorë. Është e pasur me vitaminë A e cila është e rëndësishme për zhvillimin tuaj, sistemin imunitar dhe shikimin tuaj. Një tjetër mineral thelbësor që përmban kopra është magnezi, i cili rrit funksionimin e trurit, sistemin nervor dhe metabolizmin e sheqerit dhe yndyrës.

Borziloku për vetitë e tij anti-inflamatore

© pixabay.com, © depositphotos.com

Përveç që ka një shije të mirë, kjo barishte ka shumë veti shëndetësore gjithashtu. Së pari, mund të ndihmojë në luftimin e inflamacionit brenda pasazheve të hundës. Përmban gjithashtu elementë të dobishëm si kalciumi, vitamina K dhe antioksidantë të rëndësishëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here