15 Bimët më të Mira për Çdo Dhomë në Shtëpinë Tuaj

0
1373
©depositphotos

Bimët në vazo e bëjnë një shtëpi më të rehatshme dhe më të bukur. Sidoqoftë, ka kaq shumë lule të ndryshme për të zgjedhur sa është e lehtë të humbasësh në shumëllojshmëri.

Ne i kemi renditur ato (3 bimë për 5 dhoma) për ju. Ato jo vetëm që do ta bëjnë shtëpinë tuaj më të bukur, por gjithashtu do të jenë të dobishme.

Tualet

© depositphotos, © wikimedia

Palmat e vogla pastrojnë ajrin e amoniakut, i cili është shumë i dobishëm pasi të pastroni banjën me larës të ndryshëm.

Bimët e gjelbërta kineze mund t’ju ndihmojnë të heqni qafe formaldehidin në ajër (kozmetikat zakonisht e përmbajnë atë). Vendi më i mirë për këtë bimë është pranë dushit.

Dredhkat evropiane thithin dioksidin e karbonit më mirë se çdo bimë tjetër. Ato gjithashtu pastrojnë ajrin e toksinave, formaldehidit dhe metaleve të rënda.

Dhoma e gjumit

© depositphotos, © pexels

Sansevieria trifasciata lëshon oksigjen gjatë natës dhe pastron ajrin e toksinave, të cilat do të përmirësojnë ndjeshëm cilësinë e gjumit tuaj.

Spathiphyllum lehtë thith toksinat industriale dhe shtëpiake (aceton, benzol dhe amoniak). Especiallyshtë veçanërisht e dobishme pasi të dekorosh kur ajri është plot me kimikate të rrezikshme.

Phalaenopsis është një bimë me lule të mrekullueshme. Ajo lëshon shumë oksigjen gjatë natës dhe pastron ajrin me toluen.

Dhoma e foshnjës

© depositphotos

Kafeja është një filtrues natyror. Pastron ajrin e benzolit, formaldehidit, fenolit dhe triklorethilenit.

Hibiscus krijon një mikroklimë të favorshme. Fitoncidet që lëshon kjo bimë e bëjnë ajrin më të shëndetshëm dhe më të pastër. Bimët e tjera fillojnë të rriten më mirë kur janë afër hibiscus.

Ciklameni mund të ndihmojë për të larguar pagjumësinë, lodhjen kronike, depresionin dhe nervozizmin.

Salla e ndenjes

© depositphotos

Refleksa Dracaena pastron benzolin dhe formaldehidin nga ajri (që gjendet në Wallpapers, bojëra, perde dhe qilima).

Klorofitumi largon formaldehidin në emetimet e makinave dhe tymin e duhanit. Ajo gjithashtu lagështon shumë mirë ajrin.

Fiku Benjamin pastron ajrin e benzolit, triklorethilenit (që gjendet në larëset e tapeteve dhe shumë gjëra të tjera), dhe fenolit.

Kuzhinë

© depositphotos, © wikimedia

Aloe pastron ajrin e benzolit (që gjendet në pastrues) dhe formaldehidin.

Stephanotis floribunda e bën ajrin në kuzhinë më të shëndetshëm. Bima është shumë mirënjohëse ndaj kujdesit të mirë, dhe do t’ju japë lule të bukura gjatë gjithë vitit.

Avantazhi i Saintpaulias është se largon milingonat nga shtëpia juaj.

Mos harroni të na thoni cilën lule keni në shtëpi dhe ku i keni vendosur ato.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here