15 Këshilla për t’i Ruajtur Ushqimet më Gjatë pa Humbur Vlerat

0
209
© depositphotos.com © depositphotos.com

Ju kërkoni në frigoriferin tuaj për të gjetur produktet e freskëta që i keni blerë një javë më parë, por përfundoni duke gjetur produkte të kalbura dhe të prishura. Për fat të mirë ka disa truke të thjeshta që ju mund të filloni t’i praktikoni.

Tani do të mësoni se si të ruani siç duhet proshutën, si t’i bëni karrotat të zgjasin më shumë, dhe më shumë.

Ne zbuluam mënyrat më të mira për t’i bërë produktet tuaja të freskëta të zgjasin më shumë, duke ruajtur edhe aromën e tyre.

Ruajtja e bimëve

©depositphotos.com©depositphotos.com

Bimët e freskëta nuk zgjasin shumë, edhe nëse i mbajmë në frigorifer. Por ekzistojnë 2 mënyra si t’i mbani të freskëta për më gjatë.

  • Trajtojini si lule. Mbushni një gotë me ujë dhe zhytni barërat në të. Tani ruajini në frigorifer. Me këtë, barërat tuaja të freskëta do të rrinë të freskëta 3 – 4 ditë.
  • Nëse dëshironi t’i mbani bimët tuaja të freskëta për më shumë se 4 ditë, thjesht i futni në gjalpë. Pritini ose përdorni copëza më të mëdha me barishte dhe vendosini në një tabaka akulli. Derdhni gjalpin e shkrirë dhe lërini të ngrihen. Tani nuk ju duhet t’i hidhni më bimët e lagura.

Mbajtja e lakrës së freskët për më gjatë

©unsplash

Gabimi më i madh që mund të bëni me lakrën është mbajtja e saj në një qese plastike. Mbajeni lakrën në sirtar në frigorifer, siç është, dhe jo në një qese plastike. Në këtë mënyrë do të qëndrojë e freskët dhe deri në 2 javë.

Mbani të freskëta marulet dhe spinaqin

©depositphotos.com

Marulja dhe spinaqi duhet të lahen para ruajtjes. Lajini ato me ujë të ftohtë dhe vendosini në tas prej xhami të shtruara me peshqirë letre. Mbulojini fort me mbështjellësin plastik dhe ruajeni në frigorifer. Ato do të jenë krejtësisht të freskëta për sallatat dhe spinaqi do të jetë gati për t’u përdorur për çdo pjatë që dëshironi.

Ruajtja e qepëve

©depositphotos.com

Ruajtja e qepëve në frigorifer nuk është një ide e mirë për shkak të lagështisë. Gjithashtu, sepse gjithë frigoriferi juaj dhe prodhimet e tjera do të fillojnë të vijnl erë si qepa.

Ajo që duhet të bëni, është t’i mbani ato në një shportë teli sepse ka ventilim të mirë. Në këtë mënyrë, ata do të qëndrojnë të freskët me muaj. Asnjëherë mos i ruani së bashku me patatet, sepse do të prishen më shpejt.

Mbështjellja e djathit në një letër dylli

Mbështjellja plastike është armiku për produktet e djathit dhe zgjidhja është letra e dyllit. Sapo ta hapni, mbështilleni djathin me letër dylli ose letër pergamene dhe më pas vendoseni në një qese plastike. Tani, djathi juaj nuk do të prishet aq shpejt sa më parë.

Mbajtja e bukës së freskët dhe pa myk për më gjatë

©depositphotos.com©depositphotos.com

Raftet plastike dhe mbështjelljet janë opsionet më të këqija për ruajtjen e bukës. Mënyra më e mirë është ta mbështillni me një peshqir të pastër kuzhine dhe ta ruani në një kuti buke ose mikrovalë. Ajo jo vetëm që pengon procesin e formimit të mykut, por gjithashtu do ta ndihmojë atë të qëndrojë gjithashtu butë.

Mirëmbajtja e ushqyesve të karotave

©depositphotos.com©depositphotos.com

Nëse karotat që keni blerë i kanë bishtat e gjatë, pritini ata para se t’i ruani. Ata do të marrin të gjitha lëndët ushqyese thelbësore dhe lagështinë. Pa ta, karotat tuaja do të qëndrojnë të freskëta dhe të shëndetshme për një periudhë shumë më të gjatë. Gjithashtu, shmangni ruajtjen e tyre në qese plastike dhe thjesht vendosni ato në sirtarin e frigoriferit.

Ruajtja e frutave të pyllit

©depositphotos.com

Nëse i lani manaferrat dhe i mbani në një enë plastike ose qelqi, madje edhe në frigorifer, ato do të fillojnë të prishen më shpejt. Shmangni larjen e tyre deri sa duhet, përpara se t’i përdorni. Ruajini në një enë që ka rrjedhë të mirë ajri, si një kullesë.

Mbajtja e kërpudhave të freskëta

© depositphotos.com

Nëse blini kërpudha në një enë plastike, hiqni ato menjëherë nga ena. Lani çdo papastërti të mbetur dhe hapini ato në një shtresë për t’u tharë. Pasi të thahen, mbështillni ato në peshqirë letre dhe vendosini në një qese letre. Ftohni derisa t’i përdorni.

Ruajtja e proshutës

© depositphotos.com© depositphotos.com

Pasi të hapni proshutën nga paketimi i saj origjinal, mos e vendosni përsëri aty. Nëse e bëni këtë, shanset për formimin e baktereve janë shumë të larta. Për të shmangur këtë, mund të përdorni disa metoda të ndryshme:

  • Ngrini proshutën në një enë hermetike ose një qese plastike të mbyllur mirë.
  • Mbështulleni mirl proshutën dhe mbajeni në frigorifer ose ngrirës.
  • Mbajeni në një enë hermetike në frigorifer.

Mbajtja e mishit të freskët pa e ngrirë atë

©pexels

Nëse nuk doni të ngrini mish dhe planifikoni ta përdorni brenda ditëve të ardhshme, atëherë ka një zgjidhje të thjeshtë. Vendoseni copën e mishit në një enë plastike dhe mbusheni me vaj ulliri.

Vaji do të ruajë mishin dhe në të njëjtën kohë, do ta bëjë atë edhe më të shijshëm, mund ta përdorni këtë shans për ta marinuar dhe shtuar gjithashtu çdo erëz që ju pëlqen. Por kjo do ta mbajë mishin të freskët deri në 3 ditë dhe nuk vlen për mishin e viçit të grirë.

Mbajtja e djathit Feta dhe të deles në shëllirë

©pexels

Shumë prej nesh e duan djathin, është i shijshëm dhe mund të përdoret në shumë pjata të ndryshme. Por kur blejmë shumë, përfundojmë duke e hedhur. Herën tjetër, nëse blini më shumë nga sa keni nevojë për javën, mund ta ruani në shëllirë.

  • 4 gota ujë
  • Kripë
  • Shkrihet kripa në ujë. Vendosni djathin në një enë plastike dhe derdhni shëllirë për të mbuluar tërë pjesën e djathit. Para përdorimit, vendoseni djathin nën ujë të ftohtë.

Mbajtja e limonëve të freskët për një muaj

© depositphotos.com

Limonët duhet të ruhen në një qese plastike në frigorifer. Në këtë mënyrë, ata do të qëndrojnë të freskët deri në një muaj. Vetëm mos i grumbulloni ato. Ata ende kanë nevojë për hapësirë të mjaftueshme që ajri të rrjedhë. Mos harroni se nëse i mbani në temperaturën e dhomës, ata do të qëndrojnë të freskët për një javë.

Mbjellja e prasit në tokë

©pexels

Mbjellja e prasit në tokë është mënyra më e mirë për t’i mbajtur ato të freskët dhe të mos prishen. Nëse nuk keni një kopsht ku mund t’i mbillni, përdorni një tenxhere. Vetëm sigurohuni që t’i lani dhe zhvishni shtresën e parë para se t’i përdorni. Ky truk do t’i mbajë të freskët për muaj. Ruani tenxheren në një vend të ftohtë dhe të errët dhe ujisni tokën herë pas here.

Përdorimi i mbështjellësit plastik për të mbajtur të freskëta bananet

© depositphotos.com

Mbajini banane të freskëta duke i mbështjellur kërcellin e tyre me mbështjellës plastik. Kjo mund të duket shumë e thjeshtë por është një truk që do t’ju befasojë. Tani bananet tuaja nuk do të prishen shpejt dhe të bëhen të errëta sepse procesi i pjekjes do të ngadalësohet ndjeshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here