15 Mënyra për ta Bërë Pastrimin e Kuzhinës pa u Këputur në Mes

0
172
©depositphotos

Kuzhina është një vend ku pastërtia është e domosdoshme. Është jo vetëm më e këndshme të gatuash në një kuzhinë të rregullt, por gjithashtu përfituese për mirëqenien tonë.

Ne kemi mbledhur 15 këshilla të vlefshme, këshilla që do t’ju ndihmojnë ta bëni kuzhinën tuaj të pastër në mënyrë të përsosur pa shumë para dhe përpjekje.

Pastrimi i mobiljeve

© askannamoseley.com

Përzieni një gotë ujë me 1/2 gotë uthull dhe 1/2 vodka. Trazojini të gjitha, dhe derdhini në një shishe spraj. Për të dezinfektuar, si dhe pastruar, shtoni një pikë ose dy vaj të eukaliptit. Kjo përzierje unike do të heq lehtësisht gëlqeren dhe yndyrat.

Kujdes: Gjithmonë vishni doreza gome gjatë pastrimit dhe mos harroni të ajrosni kuzhinën më pas.

Heqja e gëlqeres nga lavamani

© www.kiwiservices.com/angela-says

Për të hequr qafe gëlqeren në lavaman, do t’ju duhet një pako ose dy acide limoni. Sasia e acidit të nevojshëm varet nga gjendja e lavamanit tuaj dhe sasia e gëlqeres.

  • Mbushni dy të tretat e kazanit me ujë, pastaj hapni një pako të acidit citrik dhe shtojeni në ujë.
  • Ziejeni ujin për 3-5 minuta.
  • Kontrolloni nëse gëlqerorin nëse tashmë mund të zhvendoset.
  • Derdhni ujin e papastër plotësisht nga kazani.
  • Mbushni enën me ujë të pastër, ziejeni dhe derdhni.
  • Përsëriteni këtë dy herë para se t’i ktheheni në përdorim të përditshëm.

Larja e lavamanit

© cleaning-ideas.com

Amoniaku është i mirë për të hequr qafe gëlqerorin. Shtoni pak ujë, vendoseni këtë zgjidhje në pjesën e brendshme të lavamanit dhe lajeni atë me ujë të nxehtë pas 10 minutash.

Shkëlqimi i mikrovalës

© www.practicallyfunctional.com

Çfarë do të të duhet: ujë, një tas, dhe 2 lugë uthull e zakonshme 9% ose 1 lugë 70% uthull bazë.

  • Derdhni ujin në tas, shtoni uthull, vendoseni tretësirën në mikrovalë dhe ndizeni atë për 5 minuta (ose deri në 10-15 minuta, në varësi të shkallës së papastërtisë).
  • Tani jepni avujve e uthullës edhe pak kohë për të shpërndarë shtresat e papastërtisë në muret e mikrovalës, dhe më pas filloni të lani mikrovalën nga brenda.

Kujdes: Mos harroni të vishni doreza gome.

Pastrimi i furrës

© cleaning-ideas.com

Metoda e mëposhtme është më e mira për pastrimin e furrës. Para së gjithash, merrni 1 gotë sodë buke, shtoni 1 lugë gjelle pastrues dhe shtoni ujë derisa të keni një konsistencë të lëngshme të brumit. Aplikojeni këtë paste në sipërfaqe, dhe lërini atë për 15 minuta. Pastaj lani tërë furrën.

Larja e frigoriferit

© cleaning-ideas.com

Kjo këshillë do t’ju ndihmojë të lani dhe deodorizoni pjesën e brendshme të frigoriferit tuaj. Thjesht holloni 2 lugë gjelle sode buke në ujë prej 33 ml. Zhytni një copë të butë në këtë zgjidhje, dhe fshini të gjitha sipërfaqet me të. Muret pastaj pastrohen lehtësisht me një copë të lagur. Mos harroni t’i fshini ato me një tjetër të thatë pas kësaj.

Për pjesën e jashtme, është më mirë të fshini frigoriferin me një sfungjer të zhytur në ujë me sapun. Më e rëndësishmja, lani cepet plotësisht. Mos harroni të pastroni pjesën e pasme të frigoriferit, ku akumulohet pluhuri më së shumti. Përdorni një furçë teleskopike për këtë – është e shkëlqyeshme për të hequr qafe pluhurin.

Bëjini enët të shkëlqejnë

© otzovik.com

Mustardë e tokës është e shkëlqyeshme në pastrimin e enëve me yndyrë dhe gëlqere. Thjesht hidhni pak mustardë në një sfungjer dhe fërkojeni në enët= dhe gota. Pastaj lajini ato në çezme. Kjo është e gjitha – pjatat tuaja do të jenë aq të pastra sa të ishin të reja!

Pastrimi i sobës

© askannamoseley.com

Për të pastruar pjesën e sipërme të një furre induksioni, merrni një furçë dhëmbësh dhe pastë dhëmbësh. Vendosni pak pastë dhëmbësh në furçën e dhëmbëve dhe fërkojeni në vendet e djegura. Prisni për 10-15 minuta, dhe pastaj fshijeni sipërfaqen me një copë të lagur.

Bëjeni sobën të duket mirë

© Vitaliy Hrabar/http://www.shutterstock.com, © TanyaRozhnovskaya/www.shutterstock.com

Një sobë me gaz mund të pastrohet lehtësisht me një pjesë sapuni të thjeshtë. Copëzoni copën në një rende dhe holloni copëzat në ujë të ngrohtë për të marrë një masë të ngjashme me salcë kosi. Aplikojeni këtë paste në sobë, dhe lëreni për 15 minuta. Pastaj fshini sobën me ujë të ngrohtë.

Pastrimi i pllakave të sobës

© thevspotblog.com

Ju mund të pastroni pllakat e gazit të sobës, nëse i zhytni në ujë me pak amoniak për 7-8 orë.

Kujdes: Mos harroni të vishni doreza mbrojtëse ndërsa e bëni atë!

Larja e pllakave të kuzhinës

© hozobzor.ru

Për të hequr qafe shenjat e yndyrnave në pllakat e kuzhinës, përdorni një zgjidhje shumë të përqendruar sapuni. Është po aq efikas si në sipërfaqet plastike ashtu edhe në pllaka. Mënyra më e mirë është që të copëtoni pak sapun në një tas, të holloni copëzat në ujë dhe të fërkoni vendet me këtë pastë derisa të mos ketë më yndyra mbi to.

Larja e parvazit të dritares

© Iurii Stepanov/http://www.shutterstock.com

Një përzierje e sode dhe pluhuri larës, 1 lugë gjelle secila, do të pastrojë pragun e dritares nga të gjitha llojet e njollave, dhe shenjat e zbardhura e të verdha.

Pastrimi i tiganëve

© Maya Kruchankova/www.shutterstock.com

Për të pastruar një tigan të veshur me qeramikë nga mbulesa e blozës dhe mbetjeve të yndyrës si nga brenda ashtu edhe nga jashtë, derdhni ujë në një tas të gjerë, në mënyrë që tigan të mbulohet plotësisht. Shtoni nja dy lugë xhel pastrues dhe një pjesë të vogël sode. Më pas vendoseni tasin me tigan në të në sobë dhe ziejeni për gjysmë ore. Prisni derisa lëngu të ftohet, nxirrni tiganin, shpëlajeni nën çezmë dhe fshijeni me kujdes.

Sterilizimi i sfungjereve

Sfungjerët e kuzhinës ndoten shumë shpejt, duke u bërë strehë baktereve të shumta të dëmshme, gjë që rezulton në transferimin e tyre në enët tuaja pas përdorimit të një sfungjeri të tillë.

Për të parandaluar këtë, thjesht vendosni sfungjerin e lagur në mikrovalë në fuqi të lartë dhe ngrohni atë për 2 minuta. Sigurohuni që, sidoqoftë, nuk ka asnjë metal në sfungjer dhe lëreni të ftohet për disa minuta para se ta nxirrni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here