16 Gabime që i Bëjmë Padashur me Flokët

0
6478
©shutterstock

Gjithkush dëshiron të ketë flokë të bukur, të fortë dhe me shkëlqim. Megjithëse mënyra kryesore për ta arritur këtë qëllim është një dietë e ekuilibruar dhe një kujdes i mirë për flokët, ne dëshirojmë t’ju tregojmë për disa gjëra që mund të bëni gabim edhe padashur.

Ju duhet t’i shmangni gjërat në këtë listë për t’i mbajtur flokët tuaj të shëndetshëm.

Pritni shumë kohë për t’i prerë

© depositphotos

Nëse keni flokë me maja të ndara ose flokë të hollë, nëse duken të çrregullt dhe nuk kanë më formë, nëse flokët ngatërrohen lehtë ose merrin një formë të vetme – ju ndoshta e keni vonuar shumë prerjen e flokëve tuaj, sidomos nëse doni të keni flokë të gjata.

Flokët tuaj do të zgjaten më shumë në qoftë se ju i pritni ato në një bazë të rregullt; jo sepse flokët tuaj do të rriten më shpejt, por sepse majet nuk do të ndahen dhe nuk do të ngatërrohen.

Zgjidhja: Vizitoni rregullisht parukieren.

I lyeni vetë flokët

© depositphotos

Te merreni vetë me flokët mund të jetë praktike në shumë raste, por ngjyrosja e flokëve nuk është njëra prej tyre, nëse nuk jeni një profesionist, ndoshta, ose të paktën nuk e dini saktësisht se çfarë po bëni.

Më shumë gjasa, do të përfundoni duke shkuar në një sallon gjithsesi, por do të jetë mënyra më e vështirë dhe më e kushtueshme për të rregulluar çdo gjë që keni bërë. Thjesht lërini profesionistët të merren me to që nga fillimi.

Zgjidhja: Një prenotim te parakierja.

Krehja ose stilimi i flokëve të lagura

© depositphotos

 

Kur flokët tuaj janë të lagur, ata është shumë delikatë dhe më të prirur për t’u këputur. Ju mund të eksperimentoni pak për ta kontrolluar këtë herën tjetër që ju lani flokët tuaj.

Zgjidhni një fije (vetëm një, ne nuk duam që ju të mbeteni pa flokë) dhe përpiquni ta këputni atë. Ju do të shikoni se ajo këputet shumë më lehtë në krahasim me kur flokët janë të thatë. Krëhëri bën të njëjtën gjë, por në vend të një fije të vetme këputen qindra prej tyre.

Ngrohja nga mjetet e nxehta (një furçë ose drejtues) e bën ujin të avullojë gjerësisht duke shkaktuar këputje të flokëve. Plus duke përdorur mjete të nxehta thjesht do të skuqni flokët tuaj për të përfunduar dëmin.

Zgjidhja: lërini të thahen para se t’i krihni dhe stiloni dhe është gjithashtu e rekomanduar të përdorni disa produkte mbrojtjese nga nxehtësia.

Përdorimi i krëhërit të papastër

© depositphotos

Kur i krihni flokët, shumë grimca lëkure të vdekur përfundojnë në furçën tuaj, edhe nëse nuk i shihni. Lëkura e vdekur është mjedisi i përsosur për rritjen e baktereve, të gjitha llojet e tyre.

Përveç të qenit thjesht neveritëse, mund të transferohen përsëri në kokën tuaj nëse nuk i lani fuçën tuaj të flokëve rregullisht.

Zgjidhja: lani krëhërat tuaj ose vendosni një copë mbi furçën para se të krehni flokët tuaj. Hidhni mbetjet pas larjes, duke e lënë furçën të pastër.

I lani flokët tuaj shumë shpesh dhe me ujë shumë të nxehtë

© depositphotos

Gjëndrat në kokën tonë prodhojnë vajra natyrale që janë thelbësore për kaçurrela të shëndetshme dhe uji i nxehtë mund t’i largojë ato, duke i bërë flokët të thatë dhe të brishtë.

Larja e shpeshtë përfundimisht do të bëjë të njëjtën gjë. Stilistët e flokëve rekomandojnë t’i lani flokët tuaj dy herë në javë, ose tre herë nëse keni flokë që vajisen shumë.

Zgjidhja: mos i lani flokët çdo ditë dhe përdorni vetëm ujë të ngrohtë.

Nuk përdorni balsam ose e përdorni atë në vend të shampos

© depositphotos

Shampot dhe balsamët janë produkte krejtësisht të ndryshme që përdoren për qëllime të ndryshme dhe nuk mund të zëvendësojnë njëri-tjetrin. Shampoja pastron, kondicioneri hidraton.

Ja një krahasim i thjeshtë: Makina juaj ka nevojë për benzinë (ose naftë) dhe vaj, jo vetëm njërën ose tjetrën. Këto janë dy produkte të ndryshme dhe makina juaj nuk do ta vlerësojë atë nëse futni benzinë/naftë kur duhet të jetë vaj.

Është e njëjta edhe me flokët tuaj: nëse përdorni balsam në vend të shampos, ose nuk e përdorni fare, lëkura e kokës suaj nuk do të thotë, “Faleminderit.” Edhe pse, dëmi nuk do të jetë aq i kushtueshëm në krahasim me makinën. .. ndoshta.

Zgjidhja: përdorini të dyja, shampon së pari, pastaj balsamin.

Nuk ndryshoni produket për flokët kur ndryshoni flokët

© depositphotos

Ka shumë produkte të ndryshme në treg këto ditë – për flokë të hollë, të trashë, me ngjyrë, të dëmtuar dhe shumë më tepër. Ata kanë përbërës paksa të ndryshëm në varësi të qëllimit. Nëse flokët tuaj kanë ndryshuar, kështu duhet të bëhet edhe me produktet.

Le të bëjmë një krahasim të makinave përsëri. Ne të gjithë e dimë se ju nuk duhet të vendosni benzinë në një diesel 4WD. Pra, pse do të përdorni shampo për flokët me vaj nëse keni flok të thatë?

Zgjidhja: koha për të bërë pazar.

I krihni flokët shumë shpesh duke filluar nga rrënjët

© depositphotos

Nëse i krihni flokët nga rrënjët, përfundoni duke krijuar një nyje masive dhe duke tërhequr shumë qime. Kjo gjithashtu dobëson rrënjët. Nëse nuk është e nevojshme për ta bërë, nuk keni përse t’i krihni shpesh.

Zgjidhja: gjithmonë filloni t’i krihni flokët tuaj nga skajet dhe të krijoni rrugën tuaj drejt rrënjëve, duke liruar nyjet gjatë rrugës (dhe mos e teproni).

Një stil i shpeshtë me flokë të shtrënguara

© depositphotos

Nëse i lidhni flokët shumë shpesh fort, mund t’i dëmtoni ata për shkak se ju I tërhiqni flokët nga rrënjët. Nëse një bisht është stili juaj i preferuar, shmangni lidhjet e flokëve me pjesë metalike ose ndryshoni lartësinë e lidhjes çdo ditë, duke alternuar ditët “lart” dhe “poshtë”.

Zgjidhja: lidhini flokët herë pas here, por jo çdo ditë.

Shumë diell

© depositphotos

Normalisht, nëse kemi në plan të kalojmë një kohë të gjatë jashtë, ne kujtohemi të përdorim krem dielli, por shpesh harrojmë të mbrojmë edhe flokët. Ekspozimi i tepërt ndaj diellit dëmton jo vetëm lëkurën tuaj, por edhe flokët tuaj.

Nëse flokët tuaj janë tepër të zbardhur dhe të thatë dhe me funde të ndara atëherë rrezatimi UV ndoshta është përgjegjës për këtë.

Zgjidhja: vendosni një kapelë ose një shall.

Ndoshta kemi lënë pa përmendur disa truke. Nëse dëshironi t’i ndani të dashurin tuaj, ne ju inkurajojmë fuqimisht ta bëni këtë!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here