16 Përdorime të Avokados që do të Kishim Dashur t’i Dinim më Herët

0
47
©depositphotos ©instagram.innerhealthjourney1

20 vjet më parë, një avokado u fut në Librin e Rekordeve Guinness si fruti më ushqyes në botë dhe ka shumë përdorime. Një avokado nuk është vetëm e ngrënshme, por ka kaq shumë përdorime dhe madje mund ta pini atë.

Këtu do të lexoni 16 nga mënyrat më interesante për të përdorur këtë frut të gjelbër.

Krem rroje

Kremi i rrojës i blerë në dyqan përmban kaq shumë kimikate. Por ju mund ta bëni vetë! Një avokado përmban vitamina A dhe E që ushqejnë lëkurën dhe e zbusin atë.

Recetë: Merrni 1 avokado vërtetë të pjekur, qerojeni atë dhe ndajeni në gjysmë, duke hequr farën. Përzieni pulpën. Duhet të ketë një qëndrueshmëri kremoze. Para rruajtjes, aplikoni këtë krem në lëkurën tuaj, ashtu si kremin e zakonshëm të rruajtjes. Kur të keni mbaruar, ruajeni pjesën e mbetur në frigorifer.

Krem buzësh

© Depositphotos.com

Lëkura e buzëve është shumë e hollë dhe kjo është dhe arsyeja pse rrudhat formohen shumë lehtë rreth tyre. Avokado përmban acid oleik, i cili i bën buzët të buta dhe të plota.

Receta: Përzieni pulpën e 1/2 së avokados së pjekur dhe 1 lugë vaj ulliri. Aplikojeni përzierjen në zonën përreth buzëve dhe lëreni për 25 minuta. Shpëlajeni me ujë të ngrohtë. Përsëriteni këtë procedurë 2 herë në javë.

Eksfoliant për fytyrën

 

Eksfolimi i qelizave të vdekura është një procedurë që ndihmon në ruajtjen e bukurisë dhe rinisë së lëkurës. Avokado është një nga përbërësit më të mirë për një eksfoliant për shkak të niacinës dhe vitaminës E që përmban.

Recetë: Përzieni pulpën e 1 avokadoje të pjekur, 2 lugë pluhur tërshërë, dhe 1 lugë gjelle mjaltë të papërpunuar. Pastaj masazhoni eksfoliantin në lëkurë me lëvizje rrethore. Lëreni përzierjen në lëkurë për 10 minuta. Shpëlajeni me ujë të ngrohtë. Përsëriteni një herë në javë.

Krem shënues anti-shtrirje

© Depositphotos.com

Nëse shenjat e shtrirjes në lëkurën tuaj ju shqetësojnë, mund të përpiqeni të shpëtoni prej tyre me krem ​​avokado. Fruti përmban vitamina C dhe E, të cilat shtrëngojnë lëkurën dhe zvogëlojnë shfaqjen e shenjave të shtrirjes.

Recetë: Përzieni tërësisht pulpën e 1 avokadoje të pjekur dhe 2 lugë vaj bajame. Pastaj aplikoni kremin në majë të gishtave dhe masazhoni zonën e prekur. Lëreni kremin të qëndrojë për 35 minuta, pastaj shpërlajeni me ujë të ngrohtë. Përsëriteni 2-3 herë në javë.

Trajtim për zonën poshtë syve

Rrathet poshtë syve shfaqen për shkak të qarkullimit të dobët të gjakut dhe inflamacionit të syve. Vitaminat A, D, C dhe B-3 në përbërjen e avokados mund të ndihmojnë në zvogëlimin e këtyre problemeve.

Receta: Përzieni 1/2 një avokadoje dhe 4 rrathë kastraveci në një blender. Ftohni përzierjen në frigorifer për 1 orë. Pastaj aplikojeni përzierjen në sy për 25 minuta. Ju mund ta përsërisni këtë procedurë çdo mëngjes.

Maskë flokësh

 

Nëse dëshironi të rritni vëllimin e flokëve tuaj dhe ta bëni atë me shkëlqim dhe të butë, provoni ta përdorni këtë maskë. Falë vitaminave dhe acideve yndyrore që përmban, një avokado do të përmbushë të gjitha këto kërkesa.

Receta: Përzieni pulpën e 1 avokadoje të pjekur me 2 lugë vaj bajame dhe 1 lugë kripë. Aplikoni përzierjen në rrënjët e flokëve dhe masazhoni butësisht. Më pas, përhapeni maskën në të gjithë gjatësinë e flokëve tuaj dhe lëreni të qëndrojë për 25 minuta. Pastaj shpërlajeni me ujë të ngrohtë. Mund ta përsërisni këtë 3 herë në javë.

Sapun

 

Ju madje mund të bëni sapun me një avokado dhe kjo do të hidratojë lëkurën tuaj ndërsa e pastroni atë.

Recetë: Përzieni 45 ml ujë dhe 65 ml thekër. Në një tigan ngrohni 150 ml vaj avokado, 130 ml vaj kokosi, 130 ml vaj ulliri, 30 ml vaj bajame, 45 ml ujë dhe 170 g pure avokado. Të ftohet në temperaturën e dhomës. Pastaj kombinoni të dy përzierjet plotësisht. Shtoni 4 pika vaj esencial të nenexhikut. Derdhni përzierjen në kallëpe dhe ftohini për 24 deri në 48 orë. Voila!

Pastrim i këmbëve

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Nëse keni kërkuar një mënyrë për të zbutur thembrat tuaja të plasaritura për një kohë të gjatë, bëni një pastrim avokado.

Recetë: Përzieni 1 lugë gjelle kripë, 1 lugë sheqer, 2 pika vaj esencial portokalli dhe tulin e gjysmës së avokados. Bëni një banjë dhe më pas masazhoni thembrat tuaja me pastrim dhe lërini për 10-15 minuta. Shpëlajeni me ujë të ngrohtë dhe vishni çorape të ngrohta. Ju mund ta përsërisni këtë procedurë 2 herë në javë.

Pastrues makijazhi

© Depositphotos.com

Një përzierje e vajit të avokados dhe tulit të avokados është një alternativë e shkëlqyeshme për heqjen e make-upit. Kjo përzierje jo vetëm që heq përbërjen, por ushqen gjithashtu lëkurën me vitamina të dobishme dhe acide yndyrore.

Recetë: Përzieni 1 lugë gjelle vaj avokado dhe 1 lugë gjalpë avokado pure. Aplikoni përzierjen në fytyrën tuaj dhe butësisht masazhoni në lëkurë për 5 minuta. Pastaj thjesht pije me ujë.

Avo-vezë

 

Një mënyrë e shkëlqyeshme për të diversifikuar mëngjesin tuaj është të gatuani vezë të fërguara në një avokado!

Receta: Pritini avokadon në gjysmë dhe nxirrni pulpën. Duke përdorur një lugë çaji, hiqni pak nga pulpat nga gjysmat e avokados. Rrihni 2 vezë dhe vendosini në gjysmat e avokados. Piqni vezët në furrë në 180 ° C për 10 minuta.

Çaj

 

Një gropë avokado është po aq e shëndetshme sa pulpat e saj. Është plot me antioksidantë që do të ndihmojnë trupin tuaj të luftojë oksidimin dhe të ngadalësojë procesin e plakjes.

Recetë: Zhytni një gropë avokado në një gotë me ujë gjatë natës. Në mëngjes, kullojeni ujin dhe shpëlajeni gropën. Priteni atë në copa. Derdhini këto copëza në një enë me 600 ml ujë të valë, dhe lëreni të pjerrëta për 5 minuta. Mund të pini një filxhan të këtij çaji çdo ditë. Nëse është shumë e hidhur për ju, thjesht shtoni mjaltë ose sheqer kokosi.

Akullore me limon

 

Pulpa e avokados nuk është vetëm e dobishme kur aplikohet në lëkurë. Ju gjithashtu mund të bëni një ëmbëlsirë të shijshme me të. Për shembull, akullore me limon.

Recetë: Përzieni tulin e 1 avokadohe shumë të pjekur, 65 ml lëng limoni, 1/4 lugë vanilje, 1/5 lugë kripë dhe 130 ml mjaltë në një blender dhe përzieni për të krijuar një përzierje të butë. Pastaj shtoni 1 lugë gjelle limon. Përziejini përsëri. Vendosni akulloren në kallëpe dhe vendoseni në frigorifer. 5 orë më vonë, akullorja do të jetë gati.

Avokado dhe luleshtrydhe

Këtu është një ëmbëlsirë tjetër me avokado dhe për këtë, ju nevojiten vetëm 5 minuta për ta bërë.

Recetë: Në një blender, përzieni 100 g luleshtrydhe, pulpën e 1 avokadoje, 7 gjethe nenexhiku, 30 ml lëng portokalli dhe 2 lugë mjaltë të papërpunuar. Është një recetë shumë e lehtë apo jo?

Tartufa

 

Këto janë kaq të shijshme, do t’i vlerësoni nëse jeni chokoholik!

Receta: Përzierje 6 kumbulla të thata dhe 1 avokado të pjekur. Shkrini 200 g çokollatë të zezë. Krijoni me to një përzierje. Formoni topa dhe rrokullisni ato në një pjesë të farave të susamit. Vendosini tartufet në frigorifer për 2 orë.

Zëvendësuesi i gjalpit

 

Avokado ka më pak kolesterol sesa gjalpi. Për më tepër, ky frut përmban acide yndyrore, vitamina dhe mineralet e mëposhtme: magnez, kalcium, fosfor, kalium dhe natrium. Prandaj, nëse doni të hiqni dorë nga gjalpi, provoni këtë recetë të lehtë.

Receta: Vendosni pulpën e 1 avokadoje të pjekur në një blender dhe bëni një paste të butë. Është gati tashmë! Mund ta përhapni në tost dhe të shtoni pak paprika, kripë, ose një nga erëzat e tjera të preferuara.

Brownie me avokado

Këto ëmbëlsira janë të shkëlqyera për festat e ditëlindjeve!

Receta: Lyejeni furrën në 180º C. Përzierni 2 avokado të pjekur, 2 banane të pjekura të mëdha, 1/2 filxhan vaj kokosi, 4 vezë, 1 filxhan sheqer kaf, 1 filxhan miell gruri , 1 filxhan pluhur kakao, dhe 1 lugë kripe. Transferojeni brumin në tepsi dhe vendoseni në furrë. Piqeni për 35-40 minuta.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here