17 Pajisje Kuzhine që e Bëjnë të Duket e Rrëmujshme

0
1494
©pexels©imgur

Në të kaluarën, kuzhinat ishin thjesht një vend i dobishëm, i ndarë nga të gjitha dhomat e tjera në shtëpi.

Në kuzhina, njerëzit gatuanin vetëm ushqim, dhe pastaj ata hanin vaktet e tyre në dhomat e ngrënies ose në dhomat e tyre të gjumit. Por tani, gjërat janë ndryshe: në kuzhinë, ne gatuajmë vaktet tona, i hamë ato, flasim me familjen dhe miqtë tanë, madje edhe punojmë.

Është një dhomë shumë e rëndësishme në shtëpi që meriton të zbukurohet mirë.

Ne u lodhëm duke parë shtëpitë e të tjerëve në internet dhe donim t’i bënim vetë vendet tona tërheqëse. Ndonjëherë, ne thjesht duhet të heqim qafe disa nga gjërat e vogla që e bëjnë vendin të duket i çrregullt dhe shkatërrojnë të gjithë qetësinë që po përpiqemi të krijojmë.

Ushqimi në ambientin e kuzhinës

© mybzm / Pikabu

Është vërtet e përshtatshme kur nuk keni nevojë të shkoni në bodrum për të marrë disa patate ose qepë, por ruajtja e tyre mu në mes të kuzhinës nuk është një ide e mirë. Në këtë mënyrë, ne e bëjmë vendin të duket i çrregullt dhe në fakt mund të prishim ushqimin. Patatet prishen shumë shpejt në temperaturën e dhomës dhe nën rrezet direkte të diellit, ato humbin disa nga cilësitë e tyre të mira. Është më mirë të ruani çdo ushqim atje ku njerëzit nuk mund ta shohin atë.

Dritaret “e zhveshura”

© Depositphotos, © Depositphotos

Perdet e duhura mund të transformojnë pamjen e çdo dhome, dhe kuzhina nuk bën përjashtim. Por perdet e zakonshme të gjata nuk janë një ide e mirë – ato do të thithin erërat, do të ndoten dhe do të duken të tmerrshme. Është më mirë të përdorni ato në dhomën e ngrënies, por vendet ku ju bëni ushqim duken më mirë me perde ose blinde romake.

Ato duken perfekte, pastrohen lehtë dhe nuk duken si zyra. Mos blini modele të bëra prej pambuku, liri, mëndafshi ose materiale të tjera që nuk mund të qëndrojnë në lagështi dhe e humbasin lehtësisht ngjyrën e tyre.

Kopshti i dritares

© Depositphotos

Shumë njerëz rritin qepë dhe gjëra të tjera në kuzhinat e tyre. Nuk ka asgjë të keqe me këtë, por shumë njerëz i kanë ato në enë plastike që e bëjnë vendin të mos duket aspak bukur. Pse të mos blini disa mbajtës me pamje më të mirë? Ju mund të mbillni qepë në një tenxhere të bukur me dhe ose të vendosni një rezervuar dekorativ me ujë dhe guralecë.

Dërrasa prerje të ndryshme dhe me pamje të vjetër

© Hangzhou Packaging Household Products Co., Ltd

Në kuzhinë, duhet të keni 2 dërrasa prerëse – një për mish dhe një për perime. Rekomandohet t’i zëvendësoni menjëherë pasi të filloni të shihni disa dëmtime në to. Është jo vetëm e shëndetshme, por edhe tërheqëse, sepse dërrasat e prerjes me gropa, prerje dhe papastërti duken të shëmtuara. Ajo që me të vërtetë e bën vendin komod janë dërrasat prej druri me cilësi të mirë. Më shumë se kaq, ato nuk i thyejnë thikat si tabelat e bëra prej qelqi dhe metali dhe ato janë shumë më të qëndrueshme se bambuja e njohur.

Një ton me gjëra në mikrovalë

© Sophia Lifestyle Store / Aliexpress

Kjo rrëmujë jo vetëm që e bën vendin të duket keq, por gjithashtu ndikon negativisht në vetë pajisjen. Të gjitha këto gjëra mund të parandalojnë që dera të mbyllet ashtu si duhet dhe të bllokojë vrimat e ventilimit, që do të thotë se ajri në furrë nuk do të qarkullojë siç duhet. Nëse ju pëlqen të ruani sende atje, blini një mbulesë speciale me xhepa.

Pajisje për sheqer dhe erëza të vjetra ose jo të kombinuara

Erëzat duhet të mbahen në mbajtës që janë mbyllur mirë, dhe kutitë dhe kavanozët e vjetër nuk janë vendet e duhura. Ata as nuk duken mirë. Ju nuk keni nevojë për ndonjë set vërtet të shtrenjtë – ato të lira gjithashtu mund të duken shumë mirë. Për shembull, mund të vendosni erëza në balonë qelqi dhe t’i vendosni në një kuti prej druri. Ose mund t’i vendosni në kavanoza me etiketa të ndritshme dhe t’i vendosni në një pjatë magnetike.

Enët e sheqerit duhet të jenë prej porcelani ose çeliku të pandryshkshëm, të cilat janë të qëndrueshme dhe të bukura.

Peshqirë të vjetër kuzhine

© Depositphotos

Peshqirët e lirë humbinin fijet dhe rrudhen aq shumë pas larjes saqë është e pamundur të hekurosen. Zgjidhni pëlhura me cilësi të mirë, idealisht, pambuk ose mikrofibër. Ngjyra mund të jetë gjithçka që dëshironi – nga e bardha klasike te printimet gjeometrike të kundërta. Ajo që ka rëndësi është se si duket peshqiri në dizajnin e përgjithshëm të brendshëm të kuzhinës.

Sapun enësh

Vetë shishet janë në rregull, por ato nuk kontribuojnë për ta bërë kuzhinën të duket komode. Ju mund të blini shishe speciale që duken shumë më mirë sesa shishet e zakonshme. Gjithashtu, ju mund ta fshihni detergjentin nën lavaman ku askush nuk mund ta shohë atë.

Qese çaji të përdorura të mbetura afër lavamanit

© ebay

Disa njerëz lënë qeset e lagura të çajit në sipërfaqet e kuzhinës së tyre. Kjo nuk është aspak tërheqëse, dhe është më mirë të blini një pjatë qeramike për këtë.

Enë plastike nga sete të ndryshme

Disa lloje të plastikës përmbajnë kimikate që mund të jenë të rrezikshme për shëndetin tuaj (për shembull, bisphenoli është potencialisht i rrezikshëm). Për më tepër, kontejnerët plastikë nuk janë të qëndrueshëm: gërvishten lehtë, sipërfaqet e tyre bëhen të errëta dhe deformohen në temperatura të larta. Gjithashtu, grumbujt e kontejnerëve në banakë nuk e bëjnë kuzhinën të duket më mirë.

Në vend të kësaj, ju mund të blini enë qelqi për të ruajtur ushqimin.

Sfungjerë dhe pëlhura të çrregullta

Ju nuk mund të shmangni përdorimin e tyre, por të paktën mund t’i bëni ato të duken të pastra. Ka mbajtëse sfungjeri që janë me të vërtetë të lira, por ato menjëherë transformojnë të gjithë pamjen e zonës tuaj të lavamanit. Nëse keni një lavaman të thellë, mund ta fshehni mbajtësin – ka modele që mund të ngjiten në murin e brendshëm të lavamanit.

Dublikoni enët e kuzhinës

Ne shpesh blejmë enë të reja kuzhine dhe harrojmë t’i hedhim të vjetrat. Ose mendojmë se patjetër do të përdorim 2 lugë druri dhe gjysmë duzine shpatullash që kemi vendosur në një filxhan kafeje në banak. Është më mirë të hiqni gjërat e panevojshme – sapo ta bëni këtë, i gjithë vendi do të shkëlqejë.

Kur jeni duke pastruar, pyesni veten: “A e përdor këtë gjë?” ose “A e bën kjo gjë jetën time më të thjeshtë?” Nëse përgjigjja është jo, hidheni tutje. Është gjithashtu mirë të kontrolloni të gjithë sirtarët dhe të hiqni qafe të gjitha gjërat që nuk përdorni.

Shporta buke

© Zizi Fish Ornament Store / Aliexpress

Shportat duken të përshtatshme në shumë ambiente të brendshme, por le ta pranojmë: buka prishet shumë më shpejt kur është e hapur dhe sa herë që lëviz shportën, thërrimet shpërndahen gjithandej. Një kuti e mirë për bukë është praktike dhe duket mirë. Përveç kësaj, ekzistojnë modele me një sirtar që mund të përdoren për të mbledhur të gjitha thërrimet.

Dorashka të vjetra të furrës

© Five claw Store / Aliexpress

Dorezat e furrës kanë një jetë të vështirë: ato digjen dhe mbulohen me njolla që është pothuajse e pamundur të hiqen. Mjetet prej silikoni janë shumë më të mira. Përveç kësaj, ato vijnë në shumë ngjyra të ndryshme, lahen lehtë dhe janë mjaft të qëndrueshme.

Ne rekomandojmë modelet me një rreshtim të brendshëm – ato janë më të mira për temperatura të larta dhe  dukenbukur.

Lojë me birila dhe pjata të njerëzve për kafshët shtëpiake

Të kesh tasa “njerëzorë” në të gjithë dyshemenë duket e çuditshme. Përveç kësaj, kafshët shtëpiake tona duan të marrin ushqimin nga tasi dhe të luajnë me të.

Ne mendojmë se çdo mace dhe qen duhet të ketë tasat e tyre personalë që e bëjnë të vështirë të luash me ushqimin brenda. Ju gjithashtu mund të blini rrogozë të veçantë për të parandaluar kthimin e tasave.

Dollapët e papërfunduar në pjesën e poshtme

Shumë papastërti dhe pluhur grumbullohen nën këmbët e kësaj orendie kuzhine. Dhe padyshim, do të duket sikur nuk e keni pastruar kurrë kuzhinën. Ju mund ta zgjidhni problemin duke instaluar një dërrasë baze nën kabinet. Ju mund ta porosisni këtë dërrasë nga një dyqan pajisjesh ose ta bëni vetë. Gjithashtu, nëse keni hapësirë ​​të mjaftueshme, mund të instaloni një sirtar atje.

Të meta të vogla por të dukshme

Edhe gjëra të vogla si llamba të vjetra ose një copë letër-muri e grisur ndikojnë në pamjen dhe atmosferën e dhomës. Autori i këtij artikulli e kishte dekorimin e banakut të kuzhinës  të papërfunduar në qoshe dhe të metat ishin vërtet të bezdisshme. Duket si një gjë e vogël, por duket e tmerrshme. Për të hequr qafe problemin, ju duhet vetëm pak zam dhe 5 minuta kohë e lirë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here