18 Ushqime për të Cilat Trupi Juaj do ju Falenderojë Nëse i Konsumoni

0
406
©shutterstock

Po ju paraqesim një listë të super ushqimeve që do ta bëjnë çdo femër të duket shkëlqyeshëm dhe të ndihet e shëndetshme. Super ushqimet më të mira për shëndetin e grave:

Për lëkurë që shkëlqen

Çdo grua ka mënyrat e veta për ta bërë lëkurën e saj të duket natyrale madje dhe rrezatuese. Por ka disa gjëra universale që do t’ju ndihmojnë ta bën lëkurën tuaj më me shkëlqim dhe të ngadalësoni procesin e plakjes.

Ushqimet e pasura me antioksidantë si vitamina С, vitamina A dhe vitamina E përshpejtojnë sistemin e riparimit natyror të lëkurës dhe ndihmojnë në mbrojtjen e saj nga dëmtimi i diellit. Acidi Alpha Lipoic, ose ALA, zbehet ose parandalon pigmentimin e lëkurës. Koenzima Q10, ose CoQ10, gjithashtu mund të luajë një rol në bërjen e lëkurës të duket më e re. Rritja e konsumit tuaj të ushqimeve të pasura në zink nxit shërimin e plagëve.

Për një shëndet të mirë të gjirit

©shutterstock

Sipas këtij studimi, disa ushqime mund të mbrojnë kundër kancerit dhe të parandalojnë rritjen e qelizave të kancerit të gjirit. Brokoli, në veçanti, përmban indol-3-carbinol, një antioksidant me përfitime të mëdha shëndetësore. Ju po i bëni një favor të gjithë trupit tuaj sa herë që shtoni brokoli të pasur me vitamina në një vakt.

Për dhëmbë dhe kocka të forta

©shutterstock

Kalciumi është elementi më thelbësor për strukturën dhe zhvillimin e dhëmbëve dhe kockave. Është i pandashëm nga vitamina D, e cila promovon thithjen e kalciumit dhe mineralizimin e eshtrave. Vitamina D gjithashtu rrit gjendjen shpirtërore dhe përmirëson performancën konjitive.

Për të balancuar hormonet

©shutterstock

Një studim nga studiuesit e Klinikës Cleveland (USA) tregoi se sistemi riprodhues ka një rol jetësor në mbijetesën e specieve. Për gratë, pjelloria e mirë dhe ekuilibri hormonal përcaktohet nga konsumi i ushqimeve të pasura me acide yndyrore omega-3, vitaminë Е, jod, kolinë dhe vitaminë С.

Për të ndërtuar muskujt dhe për të kontrolluar peshën

©shutterstock

Proteina është tepër e rëndësishme për vajzat e reja për të siguruar shëndetin optimal dhe përbërjen e trupit. Për të rriturit, marrja e proteinave është optimale për humbjen e peshës duke rritur metabolizmin. Ekspertët këshillojnë të konsumoni deri në 1 gram proteinë për kile të peshës trupore.

Si të forconi sistemin nervor

©shutterstock

Gratë duhet të mbajnë acidin e tyre folik (vitaminë B9) në 0,4 mg në ditë. Acidi folik ndihmon trupin tuaj të prodhojë dhe të ruajë qelizat e reja, të mbajë një gjendje të ekuilibruar emocionale dhe të forcojë sistemin tuaj imunitar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here