20 Gjëra që e Bëjnë Shtëpinë Tënde të Duket e Rëndomtë

0
2953
©depositphotos

Njerëzit gjithmonë kanë dashur të jetojnë në një vend të rehatshëm dhe të bukur. Por ndonjëherë, mobiljet e shtrenjta dhe pajisjet e teknologjisë së lartë nuk janë të mjaftueshme.

Është shumë e rëndësishme që të hiqni shpejt gjërat e padobishme dhe sendet pa shije nga shtëpia juaj sepse edhe ato gjëra që duken të parëndësishme mund të shkatërrojnë plotësisht bukurinë e vendit tuaj.

Ne gjithmonë i kushtojmë vëmendje detajeve që shumë njerëz nuk i vënë re. Dhe ndonjëherë, këto detaje i bëjnë apartamentet apo shtëpitë më elegante të duken të çrregullta dhe të rëndomta.

Mbulesa krevati me printime të ndryshme

© youla.ru, © youla.ru

Sipas studimeve, ngjyra, modeli dhe pëlhura e mbulesave të shtratit tuaj mund të ndikojnë në shëndetin fizik dhe emocional të një personi. Si mund të jetë gjumi i shëndetshëm nëse shtriheni në diçka të vjetër dhe të zbardhur? Për më tepër, mbulesat e krevateve me printime të ndryshme duken të këqija dhe të lira.

Magnete në frigorifer

© youla.ru, © youla.ru

Magnet duken të çrregullt dhe tërheqin shumë vëmendjen. Por shumë njerëz ende nuk mund të shpëtojnë nga një koleksion i tillë në frigoriferin e tyre. Dhe kjo zakonisht vjen për shkak të emocioneve që ndiejmë kur shohim “trofet” tona nga udhëtimet dhe kujtimet e ndryshme.

Në vend të kësaj, provoni të gjeni një vend tjetër për magnetet. Për shembull, një tabelë e madhe me një kornizë të bukur do të dukej shumë mirë. Gjithashtu, mësoni të sillni në shtëpi suvenire më të dobishme nga udhëtimet tuaja (si pjata dhe rroba).

Një mbulesë sateni në shtrat

©imgur

Mbulesat e krevateve mund të tregojnë shijen e poseduesëve të tyre. Ekzistojnë disa përjashtime, por me sinqeritet, mbulesat me cilësi të ulët si këto nuk ishin në modë as 20 vjet më parë.

Ndënjeset qesë të vjetëruara

© youla.ru

Në vitet 2000, këto gjëra ishin jashtëzakonisht të njohura dhe madje mund të gjendeshin në apartamente të vogla. Por sot, këto karrige përdoren vetëm në kafene verore, tarraca dhe hapësira të tjera krijuese. Ndoshta ju mund t’i përdorni ato në dhomën e një fëmije nëse keni hapësirë të mjaftueshme. Por sigurohuni që dizajni të jetë në modë dhe karriget të jenë bërë nga materiale me cilësi të lartë.

Kapakë nga tenxhere të tjera dhe tiganë

© shinobi / depositphotos

Kapakët që përdoren në tenxhere të ndryshme tërheqin vëmendjen. Kjo duket edhe më keq kur madhësia nuk përputhet: ato janë ose shumë të vogla dhe bien në ushqim ose janë pak më të mëdha, duke shkaktuar që kondensimi të pikojë në furrë. Edhe modelet më të mira të kuzhinës mund të duken të lira me këto detaje në dukje të parëndësishme.

Mbulesat në kolltukë

© youla.ru

Kjo mënyrë e modës së vjetër për të kursyer kolltukët dhe karriget do të shkatërrojë çdo dizajn të brendshëm. Heqni qafe këtë zakon dhe mos ju ktheni kurrë!

Një leckë në derë

© youla.ru

Rrugica të vjetra, ose peshqir të shqyer në derë, gjëra të tilla shkatërrojnë përshtypjen e vendit tuaj menjëherë. Bleni një qilim të thjeshtë që është i lehtë për tu pastruar.

Enët me ciflosje dhe çarje

© youla.ru

Enët duhet të jenë të reja. Edhe nëse nuk jeni paragjykues ose keni frikë nga bakteret, kini kujdes: mund të vijë një kohë kur një filxhan çaji i plasaritur do të thyhet në duart tuaja.

Gurë dekorativë në mure dhe pranë hyrjeve

© fiphoto / depositphotos

Nuk është absolutisht nevoja ta shndërroni vendin tuaj në një kështjellë mesjetare ose një shpellë. Shumë njerëz pëlqejnë të përdorin gurë dekorativë në qoshe, harqe dhe porta. Por kjo duket mirë vetëm në shtëpitë në fshat.

Shumë lodra pellushi në kolltukë, shtretër dhe rafte

© Bogdan1970 / depositphotos

Një tufë lodrash të buta jo vetëm që e bëjnë vendin tuaj të duket i çrregullt, por është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyeshme për të mbledhur marimangat.

Tenxhere dhe tiganë të djegur

© coramueller / depositphotos

Edhe nëse jeni jashtëzakonisht të kujdesshëm, fundet e enëve tuaja mund të digjen. Është e rëndësishme të mos harroni të hiqni këto njolla të vështira.

Stendinë për rrobat në mes të dhomës

© vector**s / depositphotos

Jo të gjithë kanë hapësirë të mjaftueshme për tharjen e rrobave në ballkonet e tyre, por nuk do të thotë se ato duhet të jenë në mes të dhomës. Sigurohuni që të zhvendosni rrobat e thata dhe vetë tharësen kur nuk ju duhen.

Vazo lulesh krejtësisht të ndryshme

© olegator1977 / depositphotos

Vazot me pamje të ndryshme e bëjnë vendin të duket i ngatërruar. Nëse nuk mund t’i zëvendësoni, provoni t’i dekoroni vetë. Ju nuk keni nevojë të shpenzoni shumë para sepse materialet që ju nevojiten (pëlhura dhe bojëra) janë më të lira se disa vazo të reja.

Doreza furre të djegura

© vladislavvolhin.yandex.ru / depositphotos

Asnjëherë mos e neglizhoni gjendjen e dorezave tuaja të furrës. Njollat yndyrore dhe vrimat e djegura nuk i bëjnë apartamentet të duken shumë bukur.

Peshqirët e vjetëruar të kuzhinës

© keleny / depositphotos

Peshqirët e vjetër me ngjyra të ndryshme bëjnë që brendësia e shtëpisë tuaj të duket shumë e lirë. Është më mirë të blini një sërë peshqish identikë që përputhen me stilin e kuzhinës tuaj.

Materiale të mbetura në pragun e dritares

© keleny / depositphotos

Pragu i dritareve shpesh vepron si një raft shtesë, ku grumbullohen shumë gjëra të ndryshme, si librat, lodrat, lulet, pjatat, ushqimi dhe më shumë. Objekte të tilla në dritare e bëjnë tërë apartamentin të duket i çrregullt.

Çelsat të lirë të energjisë

© moiseenko1612@yandex.ru / depositphotos, © magneticmcc / depositphotos

Shumë njerëz mendojnë se këto nuk janë detaje të rëndësishme që nuk kërkojnë një investim të madh. Sidoqoftë, këto janë llojet e detajeve që krijojnë një humor të caktuar. Daljet dhe çelsat moderne me energji elektrike menjëherë e bëjnë tërë vendin të duket elegant.

Kalendarët e murit me tema të ndryshme

© youla.ru

Kalendarët e tyre nuk janë gjithmonë të përshtatshëm. Një burrë dëbore në verë, një kotele e lezetshme në një zyrë biznesi, vajza lakuriq në dhomat e ndjenjes, logot e kompanive në dhomat e foshnjave – të gjitha këto shembuj janë qesharake. E vetmja gjë më e keqe është kalendari i vitit të kaluar që ende varet në mur.

Raftet e vjetra për tharjen e pjatave

© Maxal_Tamor / depositphotos

Raftet e tharjes së enëve janë shumë të vështira për të jetuar pa to. Por është më mirë nëse grumbujt e pjataveve, gotave dhe veglave nuk janë të dukshme për njerëzit e tjerë.

Dekor i tregut masiv

© youla.ru, © youla.ru

Tregu masiv gjithmonë synon audiencën e madhe, kjo është arsyeja pse ju duhet ta shmangni atë nëse synoni për individualitet. Mobiljet dhe elementet dekorative që shihen pothuajse në çdo apartament bëhen të mërzitshëm dhe këto shtëpi janë gjithçka, por jo unike.

Pjesë midis tryezës së kuzhinës dhe murit

© DJSrki / depositphotos, © brizmaker / depositphotos

Kjo gjë që u bë e njohur në fillim të viteve 2000 duhet të harrohet por ajo ende mund të gjendet në shumë kuzhina. Sidoqoftë, tendenca moderne pretendon se nuk duhet të ketë hapësirë midis sporteleve të kuzhinës dhe mureve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here