4 Arsye Pse është Mirë të Flesh me Jastëk mes Këmbëve

0
313
©shutterstock

Rekomandohet që një person të ketë 6-10 jastëkë për shtratin e tij për rehati, por një person mesatar zakonisht fle vetëm me 2.2 jastëkë.

Një nocion i zakonshëm është se ne kemi nevojë vetëm për jastëkë për të mbështetur kokën, por në realitet, ka më shumë arsye për këto jastëkë me të cilët flemë. Fjetja me një jastëk midis këmbëve mund të ndihmojë trupin tuaj në mënyra të shumta dhe t’ju ndihmojë të flini më mirë.

Ne kemi zbuluar 4 arsye pse të flesh me jastëk mes këmbëve është një ide e mirë.

Përmirëson qarkullimin e gjakut në trupin tuaj.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Vendosja e një jastëku midis këmbëve dhe ngritja e tyre ndihmon në lehtësimin e rrjedhjes së gjakut në trupin tuaj. Kjo largon presionin nga venat tuaja dhe lehtëson qarkullimin e gjakut, duke ndihmuar organet tuaja që të funksionojnë si duhet dhe madje rrit sistemin tuaj imunitar. Mund të ju ndihmojë gjithashtu të lehtësoni dhimbjet e venave me variçe.

Parandalon gërhitjen.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Sipas ekspertëve, gjumi në anën tuaj të majtë është pozicioni më i mirë për ju nëse vuani nga gërhitja. Por meqenëse fjetja në njërën anë mund të ushtrojë presion në shpinë dhe ijë, rekomandohet të vendosni një jastëk midis këmbëve tuaja në mënyrë që të relaksoheni.

Ndihmon në zvogëlimin e stresit në gjunjë.

© shutterstock.com

Nëse dhimbja e gjurit shpesh ju mban zgjuar gjatë natës, mbase është koha të filloni të flini me një jastëk midis këmbëve tuaja. Amortizimi ju ndihmon të relaksoheni dhe mund të lehtësojë dhimbjen tuaj. Nëse flini në shpinë, vendoseni jastëkun poshtë gjunjëve, ose nëse flini në krah, provoni ta vendosni midis gjunjëve.

Ju ndihmon të ruani pozicionin e duhur të gjumit.

© amazon.es

Rënia në gjumë në mënyrën e gabuar i bën më shumë dëm trupit tonë sesa kuptojmë dhe mund të shkaktojë dhimbje në shpinë dhe nyje. Fjetja me një jastëk midis këmbëve tuaja zvogëlon presionin në pjesën e poshtme të shpinës dhe shpinë. Nëse flini në shpinë, mbajtja e një jastëku të vogël poshtë shtyllës kurrizore mund t’ju ndihmojë gjithashtu ta mbani trupin tuaj të vendosur në një qëndrim të mirë. Nëse një jastëk normal nuk mjafton, jastëkët e bërë posaçërisht janë në dispozicion në internet që mund t’ju ndihmojnë të flini më mirë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here