4 Modele Flokësh që të Japin Dhimbje Koke

0
1526
© Tamara Bellis / Unsplash, © lexie janney / Unsplash

Një dhimbje koke mund të shkaktohet nga arsye të ndryshme: stresi, presioni i lartë i gjakut, një dëmtim, apo edhe moti mund ta shkaktojë atë.

Mënyra se si zgjidhni të lidhni flokët mund të jetë gjithashtu një faktor kryesor që ju krijon një dhimbje koke. Disa modele flokësh që ushtrojnë presion në skalpin tuaj të kokës mund të rezultojnë në një ndjenjë të dhimbshme.

Ne kemi bërë hulumtimet tona për të zbuluar se cilat modele flokësh mund të shkaktojnë dhimbje koke. Dhe mos harroni të shikoni këshillat shtesë në fund të artikullit se si të merreni me këtë dhe të cilat modelet e flokëve janë të sigurta për ju.

Të kapura bisht

© Shutterstock.com, © Depositphotos.com

Nën gjëndrat e flokëve dhe në skalpin tuaj ka nerva shumë të ndjeshme që mund të ndiejnë dhimbje. Një bisht mund të shkaktojë një ndjesi shtrëngimi në shumë nerva në të njëjtën kohë, gjë që mund të rezultojë në një dhimbje koke. Kjo gjendje është mjaft e zakonshme, dhe njihet si sindroma e dhimbjes së kokës së bishtit.

Shiritat e kokës

© GAC / MEGA/EAST NEWS, © Shutterstock.com

Njerëzit që mbajnë shirita të ngushtë koke gjithashtu mund të kenë një dhimbje koke. Kjo konsiderohet si një dhimbje koke e jashtme e kompresimit dhe mund të ndodhë kur diçka e vendosur në kokën tuaj ushtron presion të vazhdueshëm në ballë ose në kokë.

Kjo lloj dhimbje koke shpesh përshkruhet si presion i moderuar, i vazhdueshëm dhe ju dhemb më shumë në zonën ku objekti po ju shtyp. Nëse e keni mbajtur për një kohë të gjatë, dhimbja mund të përkeqësohet.

Gërsheta të shtrënguara

© Shutterstock.com

Gërshetat tepër të ngushta gjithashtu mund të shkaktojnë një dhimbje koke të kompresimit të jashtëm. Kur flokët tuaj janë thurur shumë fort, ato ushtrojnë presion shtesë në lëkurën e kokës dhe, përveç dëmtimit të flokëve, mund të çojnë në dhimbje koke.

Ekspertët mjekësorë besojnë se disa njerëz preken nga dhimbjet e jashtme të kokës për shkak të kompresimit më shumë se të tjerët për shkak të faktorëve themelorë. Për shembull, disa gra mund të kenë një skalp të kokës më të ndjeshëm gjatë ciklit të tyre menstrual.

Zgjatja e flokëve

© Shutterstock.com

Zgjatjet e flokëve të thurura fort mund t’ju japin një pamje të mrekullueshme, por ato gjithashtu mund të çojnë në një dhimbje koke të fortë. Shtimi i kësaj peshe në flokët tuaj krijon tension në kokën tuaj dhe tërheqja e tepërt e kokës dhe gjëndrave të flokëve mund të bëjë që nervat në kokë të bëhen të ndjeshme.

Ndryshe nga çdo model tjetër flokësh, zgjatimet e flokëve vishen vazhdimisht duke rezultuar në presion të vazhdueshëm në lëkurën e kokës.

Si të shpëtoni nga një dhimbje koke e jashtme 

Masazhoni butësisht kokën tuaj në zonën ku ndjeni dhimbje dhe merrni frymë thellë.

Shmangni veshjet e kokës së panevojshme.

Konsideroni modelet e flokëve që nuk ju ushtrojnë shumë presion në skalpin tuaj të kokës: një kapje e lirë, një bisht të ulët ose bishtaleca të lirshme, ose ndoshta edhe një model i shkurtër flokësh.

Flini mjaftueshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here