5 Arsye Pse Nuk Duhet t’i Mbani Gazrat, Sipas Shkencës

0
193
©depositphotos

Mesatarisht, një person ka gazra 15 herë në ditë dhe ky numër mund të shkojë deri në 40! Gazi shkaktohet nga ajri i bllokuar dhe gazrat truporë. Ndërsa është një proces krejtësisht normal, ai mund të jetë me zhurmshëm dhe i turpshëm në disa raste dhe kjo është arsyeja pse shumica prej nesh përpiqen ta mbajnë atë brenda. Sidoqoftë, kjo mund të mos jetë një ide kaq e mirë.

Mbajtja e gazrave mund t’ju shkaktojë disa probleme të mëdha. Ne kemi renditur disa prej tyre më poshtë për lexuesit tanë. Në fund, do të gjeni një bonus të përbërë nga marifete për të ndaluar që pordhjet tuaja të mos marrin erë të keqe.

Trupi juaj mund ta rithith atë.

Kur e detyroni trupin tuaj të mbajë gazrat, trupit nuk i mbetet asnjë mundësi tjetër përveç se ta rithith atë. Ai vihet në qarkullim përsëri dhe gjithashtu mund të shpëtojë përmes frymëmarrjes tuaj ose si një gromësirë.

Mund të çojë në dhimbje dhe urth.

 

Kur tkurrni muskujt tuaj për të shmangur gazrat që të mos shpëtojnë, kjo ndërton presion brenda trupit tuaj dhe mund të çojë në dhimbje, tretje dhe urth. Nëse bëhet rregullisht, mund të shkaktojë ënjtje edhe në aparatin tuaj tretës.

Ndikon në shëndetin tuaj të zorrës së trashë.

Nxjerrja e gazrave eliminon presionin në trupin tuaj. Ndërsa është mirë për zorrën e trashë, mbajtja e tij mund ta irritojë atë dhe gjithashtu mund të shkaktojë hemorroide.

Do t’ju bëjë të ndiheni të fryrë gjatë gjithë kohës.

© shutterstock.com

Ndërsa është ende e diskutueshme nëse mbajtja e pordhëve ju bën të fryheni apo jo, është zbuluar se mbajtja e tyre brenda vullnetarisht ju bën të shqetësoheni dhe ju jep përshtypjen se mund të jeni të fryrë.

Mund të jetë duke sinjalizuar një problem më të madh

Ndërsa nxjerrja e gazrave është plotësisht normale dhe e shëndetshme, modeli dhe aroma në të vërtetë mund të tregojnë për çështje të mundshme shëndetësore si intolerancën ushqimore dhe problemet e tretjes.

Gazrat jashtëzakonisht të qelbura gjithashtu mund të tregojnë një përmbajtje të lartë squfuri në trupin tuaj. Nëse gazrat tuaja ndihen të dhimbshme ose diçka tjetër përveçse normale për ju, ju sugjerojmë që të konsultoheni me një mjek.

Bonus: Truket që duhet të përdorni për të shmangur gazrat

© Pixabay.com, © Pixabay.com
  • Shmangni pirjen e pijeve të gazuara pasi ato prodhojnë më shumë gaz në trupin tuaj.
  • Hani pjesë më të vogla dhe përtypni ngadalë.
  • Konsumoni rregullisht ushqime si banane, patate, drithëra dhe grurë për të parandaluar që gazrat të mos marrin erë të keqe.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here