5 Arsyet Pse po Shtohen Rrudhat në Lëkurën Tënde

0
2247
©depositphotos

Sipas hulumtimeve, dieta juaj, zgjedhja e sapunit dhe madje edhe zakonet tuaja të përditshme mund të bëjnë që rrudhat të shfaqen në fytyrën tuaj.

Duke ditur se cilat ushqime të shmangni, si të zgjidhni larësit e fytyrës dhe si të ndryshoni rutinën tuaj mund të bëjë që të jeni në gjendje të qëndroni të rinj dhe të freskët sa më shumë që plakeni.

Ne shpresojmë që kjo listë do t’ju ndihmojë të fitoni betejën tuaj me plakjen e parakohshme.

Mungesa e gjumit çon në dehidratim të lëkurës.

©depositphotos

Sipas këtij studimi, nëse e humbni gjumin edhe për një natë ose vazhdimisht flini më pak se 5 orë në ditë, kjo mund të çojë në humbjen e ujit dhe uljen e barrierave të lëkurës. Pushimi i mirë është çelësi për përtëritje dhe rritjen e qelizave të reja, kështu që nëse pushimin e bëni të rëndësishëm, do të jeni në gjendje të qëndroni në kërkim të rinisë për më shumë kohë.

Mungesa e antioksidantëve lidhet me formimin e më shumë rrudhave.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Vitaminat A, C, E dhe kalium janë thelbësore për lëkurën e shëndetshme. Ne ju rekomandojmë që të hani më shumë perime, veçanërisht karota, kunguj, domate dhe perime me gjethe jeshile. Është gjithashtu mirë të përfshini vaj ulliri në dietën tuaj.

Konsumi i mishit të kuq shoqërohet me më shumë rrudha në fytyrë.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Ekziston një studim holandez që tregon se gratë që hanë mish të kuq kanë tendencë të kenë më shumë rrudha. Më shumë se kaq, gatimi i mishit dhe yndyrës në nxehtësi të lartë dhe të thatë mund të çojë në diabet. Por është e mundur ta parandaloni këtë nëse hani më pak mish dhe konsumoni supë në vend të pjekjeve. Plus, përpiquni të përfshini më shumë fruta në vaktet tuaja.

Banjat e gjata të nxehta me sapunë të ashpër çojnë në lëkurë më të thatë.

© depositphotos.com

Këto produkte mund të ndryshojnë pH e lëkurës dhe të çojnë në acarim dhe thatësi. Të gjitha këto gjëra shkatërrojnë barrierat e lëkurës dhe provokojnë plakjen e hershme. Nëse përdorni sapunë të ashpër alkaline, kjo vetëm mund të përkeqësojë situatën. Është më mirë t’i heqni ato sapunë për të përdorur diçka më natyrale.

Dietat mono ndikojnë në procesin e plakjes së lëkurës.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Çelësi për këto dieta është të përjashtoni të gjitha produktet përveç një prej tyre. Kjo çon në një çekuilibër të proteinave, yndyrës dhe karbohidrateve, gjë që ul aftësinë e lëkurës për tu shëruar vetë. Sipas një studimi, karbohidratet janë më të rëndësishmet për gratë ndërsa burrat duhet të hanë mjaftueshëm proteina për të mbajtur një pamje të re.

Mungesa e proteinave parandalon qelizat e lëkurës të rinovohen.

Kërkimet thonë se nëse kufizoni marrjen e kalorive dhe hani më pak proteina po ashtu, lëkura juaj do të humbasë elasticitetin, gjë që më pas do të çojë në më shumë rrudha.

Kjo gjithashtu parandalon shërimin e lëkurës dhe rindërtimin e saj. Trajtimi i kolagjenit mund të ndihmojë në të vërtetë në këto raste, por nuk është i krahasueshëm me ndikimin e proteinave.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here