5 Pëlhura që Nuk Janë Aspak të Mira për Shëndetin dhe me Çfarë t’i Zëvendësoni…

0
47
©depositphotos

Trikot e ngrohta ose veshjet e lehta, dollaket tona të preferuara atletike ose forma të e të brendshmeve – kaq shumë gjëra rreth nesh janë bërë nga materiale sintetike.

Edhe pse ato duken të mira dhe të rehatshme, ato mund të jenë të rrezikshme për lëkurën tuaj dhe shëndetin tuaj të përgjithshëm. Nga aromat e këqija në lëkurë, skuqjet, përzierjet, ose edhe më keq. Kimikatet në pëlhura sintetike nuk janë shoqëruesit më të mirë për lëkurën tonë.

Ne gërmuam më thellë për këtë temë dhe zbuluam se çfarë mund t’i bëjnë veshja e pëlhurave si poliestër, fije artificiale, ose material elastik shëndetit tonë. Këtu është lista!

Poliestër

© pexels.com © shutterstock.com

Poliestra është një nga pëlhurat sintetike më të njohura dhe më të përdorura. Edhe pse mund të prodhohet me një përzierje përbërësish natyralë, si pambuku, për të parandaluar rrudhat dhe gërvishtjet, efekti i tij në shëndetin tonë mund të jetë akoma i dëmshëm.

Veshja e poliestrit, e bën të vështirë që lëkura juaj të marrë frymë. Për më tepër, rritja e temperaturave të trupit ndihmojnë në lirimin e kimikateve nga kjo pëlhurë që më vonë përthithen nga lëkura juaj.

Kjo mund të shkaktojë një sërë problemesh dhe irritimesh si skuqje, kruajtje, ekzemë dhe dermatit. Pra, është më mirë të shmangni poliesterin në rrobat tuaja.

Rayon (Mëndafsh artificial)

© pixabay.com © depositphotos.com

Kjo është një fibër që është bërë nga celuloza që shndërrohet kimikisht nga copat e drurit. Jo vetëm që prodhimi i këtij materiali është i rrezikshëm, por veshja e tij gjithashtu mund të jetë jo e shëndetshme. Pëlhura prej fijeve artificiale mund të lëshojë substanca toksike që mund të shkaktojnë nauze, dhimbje koke, të vjella, dhimbje në gjoks dhe muskuj, dhe pagjumësi. Përveç gjithë kësaj, prodhimi i tij po ndot shumë mjedisin.

Najloni

© depositphotos.com © shutterstock.com

Çorape, të brendshme femrash, të brendshme të tjera dhe kaq shumë rroba të ndryshme të përditshme janë bërë nga najloni. Është i qëndrueshmëm dhe jo shumë i shtrenjtë për t’u prodhuar, kjo është arsyeja pse është i njohur. Në të njëjtën kohë, najloni nuk është zgjidhja më e mirë për tu veshur në lëkurën tuaj të zhveshur.

Rrobat e bëra nga najloni nuk thithin djersën nga lëkura, e cila mund të shkaktojë aroma të këqija dhe infeksione të lëkurës. Ndërsa në varësi mga prodhimi i tij, pëlhura zbardhet ose ngjyroset me kimikate të ndryshme. Veshja mund të shkaktojë një sërë irritimesh gjithashtu.

Akrilika

© pexels.com © shutterstock.com

Pëlhura akrilike janë bërë prej akrilonitrile, e cila është një kancerogjen dhe një mutagjen. Ekspozimi ndaj kësaj substance mund të shkaktojë probleme të ndryshme me shëndetin tuaj. Midis tyre janë dhimbje koke, nauze, marramendje, vështirësi në frymëmarrje, dobësi të gjymtyrëve dhe shumë më tepër. Duke veshur pëlhura akrilike, ju rrezikoni të thithni disa prej akrilonitileve në lëkurën tuaj.

Gjithashtu, prodhimi i akrilikut është një shkak i madh i ndotjes së mjedisit.

Elastiket

© pixabay.com © depositphotos.com

Këto lloje të pëlhurave janë jashtëzakonisht shtrirëse dhe me to bëhen rroba shumë të ngushta si sytjenat sportive, dollakët, bluzat, të brendshme, tanga, bikini, etj. Si pëlhurat e tjera sintetike, këto janë bërë nga substanca kimike të dëmshme si poliuretani, që gjithashtu konsiderohet të jetë një kancerogjen. Kontakti i zgjatur me këto pëlhura mund të shkaktojë acarime të lëkurës si dermatit.

Cilat pëlhura janë të sigurta për tu veshur

© depositphotos.com

Pambuku: është i lirshëm, thith lëngjet nga lëkura, mbron nga nxehtësia gjatë verës dhe të ftohtit në dimër, dhe është hipoalergjik dhe i qëndrueshëm. Është një nga pëlhurat më të mira që mund të vishni për të trajtuar lëkurën tuaj.

Leshi i Merinos: është një material rregullues i gjithanshëm natyror, i temperaturës dhe i lagështirës që nuk humbet formën dhe nuk varet me kohën. Përkundrazi, është i butë, i lehtë dhe gjithashtu ofron një mbrojtje natyrore nga rrezatimi UV! Leshi i Alpaca gjithashtu mund të jetë një alternativë e mirë.

Lesh kashmiri: ky është një material shumë i çmuar dhe i vlefshëm. Asnjë kimikate e rëndë nuk përdoret për të krijuar ndjenjën e butë të mëndafshtë, dhe është i këndshëm kur e ndjeni në lëkurë.

Këna: ky tekstil u shërben njerëzve për mijëra vjet. Është i njohur për forcën dhe qëndrueshmërinë e tij. Është materiali më i mirë natyror kur bëhet fjalë për mbajtjen e formës dhe jo shtrirjen. Gjithashtu, sa më shumë ta veshësh, aq më i butë bëhet.

Mëndafshi: jo vetëm që kjo pëlhurë e butë ka një strukturë luksoze, por gjithashtu ka një mori përfitimesh shëndetësore! Mund të ngadalësojë plakjen, të ndihmojë me ekzemën dhe astmën, të ketë një efekt anti-kërpudhor, të ndihmojë për të shmangur alergjitë dhe të përmirësoni gjumin!

Bambu: është një alternativë e re interesante për pëlhurat tradicionale natyrore. Tekstilet e bëra nga bambu janë po aq të buta sa pëlhurat e tjera natyrore, por gjithashtu edhe hipoalergjike dhe rregullojnë termoizolimin. Mund të thithë lagështi nga lëkura edhe më mirë se pambuku dhe ju mbron nga rrezet UV si leshi i merinos. Gjithashtu, është e biodegradueshme.

Liri: është një material shumë i rehatshëm dhe i qëndrueshëm. Është gjithashtu i lehtë për t’u kujdesur dhe është i përshtatshëm për çdo sezon. Ashtu si disa tekstile të tjera natyrore, ai ka veti hipoallergjike, do të ndjehet jashtëzakonisht i rehatshëm dhe do të lejojë që lëkura juaj të marrë frymë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here