50 Përdorime të Uthullës së Mollës që e Thjeshtojnë Jetën Tënde

0
2897
©depositphotos

Siç do ta tregonte dhe historia, uthulla e mollës u zbulua pothuajse rastësish dhe në mënyrë të pavarur në pjesë të ndryshme të botës, kur mbetjet e verës liheshin të zbuluara për një kohë të gjatë. Gjurmët e këtij produkti datojnë që nga viti 5000 pes, kur babilonasit e përdorën atë si një ruajtës dhe filluan të eksperimentojnë duke përzier uthull molle me erëza dhe barishte.

Uthulla e mollës ka një histori të gjatë dhe ka një larmi të madhe qëllimesh që mund të përdoren për në ditët e sotme, përveç asaj që është ndër elementet kryesore për sallatën tuaj.

Përbërësi ushqyes është ndoshta gjëja e parë që lidhet me uthullën e mollës, e njohur edhe si ACV. Sidoqoftë, ajo mund të përdoret gjithashtu edhe për dhimbje të fytit, zbokth, erën e këmbëve, mykun dhe madje edhe barërat e këqija të kopshtit. Do të habiteni kur të shikoni se mund t’i zgjidhni të gjitha këto probleme me shishen e uthullës së mollës që ju mbani në qilarin tuaj.

Ne dëshirojmë të ndajmë me ju këtë koleksion me 50 këshilla të përdorimit të uthullës së mollës.

Për bukurinë tuaj

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Acidet që gjenden në uthull molle luftojnë kërpudhat që kontribuojnë në zbokthin që rritet në lëkurën e kokës. Përzieni pjesë të barabarta ACV dhe ujë në një shishe spraj. Aplikoni këtë ilaç për të pastruar flokët, lëreni të për 15 minuta, dhe më pas shpëlajeni kokën me ujë.

ACV është një tonifikues i mirë natyror. Shumë prej nesh përdorin pastrues dhe sapunë që bëjnë që lëkura jonë të humbasë aciditetin e saj natyral. Uthulla e mollës do të ndihmojë në rregullimin e pH të lëkurës tuaj dhe e bëjnë atë të duket më e shëndetshme. Përzieni një pjesë të uthullës me 2 pjesë ujë dhe aplikojeni atë me një copë pambuku në të gjithë fytyrën.

Falë acideve malike dhe laktike që zbutin lëkurën, i njëjti tonifikues mund të përdoret për të trajtuar aknet dhe problemet e tjera të lëkurës.

Nëse përpiqeni të shmangni kimikatet në kozmetikën tuaj, zëvendësoni deodorantin tuaj të përditshëm me ACV duke aplikuar uthull dhe përzierje uji në sqetullat tuaja. Acidi i uthullës zvogëlon erën duke vrarë bakteret.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Përzieni një lugë uthull molle me një filxhan ujë dhe përdoreni si një zbardhues të gojës. Nëse keni njolla të ngurta, provoni të fërkoni uthull menjëherë në dhëmbë dhe shpëlajeni me ujë. Kini kujdes që mos ta përdorni shumë shpesh pasi acidet që gjenden në ACV mund të jenë të dëmshme për smaltin e dhëmbëve.

Përdoreni si një shpëlarje flokësh të bërë nga 2 lugë gjelle ACV dhe një gotë ujë pas larjes për flokë të pastër dhe me shkëlqim.

Aplikoni uthull molle në thonjtë tuaj para se të aplikoni manikyrin e thonjve dhe kjo do ta bëjë që manikyr juaj të zgjasë më gjatë. Acidet në uthull largojnë vajin e tepërt nga thonjtë tuaj dhe bëjnë që manikyri të rrije më mirë.

Hollojeni ACV me ujë dhe shpëlani flokët me këtë përzierje pasi t’i keni lyer flokët.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Uthulla e mollës është një ilaç i mirë për djegien e briskut. Aplikoni uthull me një copë pambuku në zonën e prekur, lëreni të thahet, dhe shpërlajeni me ujë. Përsëriteni 2-3 herë në ditë derisa djegia të ndalojë.

Shtoni një ose 2 gota ACV në banjën tuaj një ose dy herë në javë dhe kjo do ta bëjë lëkurën tuaj të shëndetshme, me shkëlqim dhe të lëmuar. Acidet, mineralet dhe vitaminat krijojnë një efekt detoksifikues, dhe duke shtuar disa pika vaj esencial të preferuar, do ta bëni edhe banjën tuaj relaksuese.

Përdorni uthull molle së bashku me vajin e arrës së kokosit për të hequr përbërjen. ACV jo vetëm që do të pastrojë poret tuaja, por gjithashtu do të ushqejë lëkurën tuaj falë probiotikëve të saj.

Pirja e ACV-së së holluar dhe aplikimi i shampos me bazë uthull do t’ju ndihmojë të luftoni çngjyrosjen. ACV përmirëson qarkullimin e gjakut në gjëndrat e flokëve.

Për shëndetin tuaj

Uthulla e mollës mund të ndihmojë me disa probleme të vogla shëndetësore.

Uthulla e mollës është një deodorizues i shkëlqyeshëm natyror për këmbët tuaja sepse vret bakteret që shkaktojnë erë. Derdhni uthull mbi pelena për fëmijë ose peshqirë letre dhe fshini këmbët. Ju mund t’i ruani edhe këto në frigorifer dhe t’i përdorni kur është e nevojshme.

ACV ka veti antibakteriale dhe mund t’ju vijë në ndihmë nëse keni dhimbje të fytit. Provoni të përzieni një lugë gjelle uthull me 2 lugë gjelle mjaltë në një enë me ujë të ngrohtë ose t’i bëni vetes një filxhan çaj uthull.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Është mirë të përdorni ACV nëse pësoni një djegie nga dielli. Karakteristikat antiseptike të këtij produkti do të parandalojnë që djegia nga dielli të infektohet. Spërkatni një përzierje uthulle me ujë në zonën e djegur ose derdhni përzierjen në një pecetë dhe e lagni butësisht në lëkurë.

Uthulla e mollës është një shërues i mirë për lëkurën e kruar dhe të irrituar. Shtoni disa pika uthull në një copë pambuku dhe hidheni në zonën e prekur. Përdorni ACV organike me sediment në pjesën e poshtme të shishes. Ky sediment përmban enzima dhe baktere që qetësojnë lëkurën e irrituar.

Pirja rregullisht e ACV së holluar në ujë do t’ju ndihmojë të humbni peshë falë acidit acetik që gjendet në uthull molle.

Një kompresë uthull molle mund të jetë efektive në përshpejtimin e shërimit të mavijosjeve. Uthulla rrit rrjedhjen e gjakut dhe ndihmon në shpërndarjen e gjakut që është mbledhur në zonën e mavijosur.

Falë vetive antiseptike të tij, ACV organike mund të përdoret për të trajtuar simptomat e infeksioneve të sinuseve që shkaktojnë ënjtje në zonën e hundës. Mund të përgatisni lëng me uthull duke përzier 1 lugë uthull me një filxhan ujë të ngrohtë.

Nëse doni të hiqni qafe simptomat e urthit, përzieni 2 lugë uthull molle në një gotë ujë dhe pijeni gjatë vaktit tuaj. ACV ul aciditetin e stomakut dhe tonifikon sfinkterin e poshtëm të ezofagut duke parandaluar që acidi i stomakut të udhëtojë përsëri në ezofag.

ACV organike është një produkt i mirë natyral për heqjen e lythave. Mos harroni se ACV ndihmon vetëm në eliminimin e lythave, por nuk ju shëron nga virusi HPV që shkakton lythat.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Uthulla e mollës është një ilaç popullor shtëpiak që ndihmon për të shëruar kërpudhat e këmbëve. Përzieni uthull me pak ujë dhe përdoreni si banjë këmbësh. Acidet janë shumë të butë për të dëmtuar lëkurën dhe thonjtë, por janë të dëmshëm për kërpudhat që nuk mund të mbijetojnë në pH acid.

ACV mund të jetë një detoksifikues i mirë për mëlçinë tuaj pasi ndihmon në largimin e toksinave të dëmshme që ndërtohen në këtë organ. Pini një përzierje prej 1-2 lugë uthull në gotë ujë kur të zgjoheni në mëngjes, para drekës, dhe para darkës dhe kjo përzierje do të përmirësojë funksionin e filtrimit të gjakut.

Uthulla e mollës mund të përmirësojë tretjen tuaj duke vonuar kalimin e ushqimit nga stomaku në zorrët e holla dhe duke ndihmuar ushqimin të tretet më lehtë. Përzieni ACV me ujë në përmasa të ndryshme për të trajtuar simptomat e kapsllëkut ose diarresë.

ACV është gjithashtu e mirë për përmirësimin e sistemit tuaj imunitar. Nëse jeni mjaft i guximshëm për eksperimente, përgatitni një tretësirë  duke përzier uthull molle me xhenxhefil, hudhra, barishte, rrikë dhe mjaltë.

Për shtëpinë tuaj

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Uthulla e mollës është një produkt i shkëlqyeshëm natyral për të pastruar kokat e dushit të kontaminuar. Mbushni një qese plastike me ACV, mbështilleni atë rreth kokës së dushit siç tregohet në këtë video dhe lëreni të ulet për disa orë.

Përzieni një pjesë uthull molle, me 4 pjesë ujë dhe shtoni këtë përzierje në lavatriçe tuaj përpara se të shtoni rrobat që duhen larë. Kjo përzierje do të shtojë në efektin e pastrimit të larësit tuaj dhe do të deodorizojë rrobat tuaja.

Nëse përpiqeni të shmangni përdorimin e kimikateve në familjen tuaj, përdorni ACV si zbutës lavanderi. Shtë thjesht natyrale dhe funksionon si një agjent larjeje, ashtu edhe si zbutës.

ACV mund të përdoret për të pastruar vetë makinën larëse. Pastroni makinën me një filxhan ACV kur nuk ka lavanderi brenda.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Përgatitni një lëng pastrimi për shumë qëllime duke përzier një pjesë ACV me një pjesë ujë në një shishe llaku. Ky lëng natyral pastrimi lufton lloje të ndryshme njollash dhe është i përshtatshëm për pastrimin e sipërfaqeve të forta (dyshemetë, banakun, mobiljet e kuzhinës), banjat, tapetet dhe pëlhurat. Mos harroni së pari të testoni llakun në një zonë të vogël.

Uthulla e mollës është një zgjidhje perfekte për ta bërë vaskën tuaj me shkëlqim. Thjesht përdorni këtë llak të bërë nga ACV dhe sapun.

Myku është një problem tjetër me të cilin mund të përballemi kur pastrojmë banjën. ACV është një produkt i mirë për të luftuar mykun, thjesht spërkateni atë në sipërfaqen e mykur, pastroni plotësisht me një furçë dhe lëreni të thahet. Kini kujdes që mos ta përdorni uthullën në sipërfaqet prej druri pasi acidi që gjendet në ACV mund t’i shkatërrojë ato.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Përdorni sode buke dhe uthull molle për të zhbllokuar kullimin në banjën tuaj ose lavamanin e kuzhinës. Spërkatni gjysëm filxhan sodë buke brenda kullojës dhe shtoni 1-2 gota ACV. Lëreni të veprojë për disa minuta dhe pije me ujë. Efekti ‘vullkan’ i krijuar nga përzierja e sodës dhe uthullës do të bllokojë kullimin.

ACV funksionon mirë në njollat e verdha të djersës në rroba. Lyeni uthullën mbi njollë dhe lani rrobat si zakonisht.

Fshini shenjat e dyerve të frigoriferit me uthull molle për të vrarë bakteret dhe mykun. Pastaj pastroni pjesën e brendshme të frigoriferit me një përzierje të pjesëve të barabarta ujë dhe ACV për të hequr qafe aromat.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Ju madje mund të provoni ACV për pastrimin e bizhuterive prej ari. Thjesht vendosni xhevahiret tuaja në një filxhan uthull dhe lërini të ulen për 15 minuta.

Për ta pastruar hekurin tuaj, mbushni rezervuarin me uthull, kthejeni në avull dhe lëreni të ulet në këmbë për 10 minuta. Pastaj mbushni rezervuarin me ujë, kthejeni përsëri në avull dhe lëreni të ulet 10 minuta në pozicionin e drejtë.

Mund të heqni qafe kërpudhat dhe mykun nga perdja e dushit duke e larë me një filxhan uthull molle në një cikël shpëlarjeje dhe duke shtuar pak sode buke në ngarkesën e larësit.

Në kuzhinë

© Depositphotos.com

Vetëm uthulla e mollës është një fustan perfekt për sallatën tuaj. Sidoqoftë, ekzistojnë një larmi recetash për veshjen që përdorin ACV.

Shtoni uthull molle në një tenxhere me vezë të vluar dhe do të merrni vezë të ziera, të cilat zhvishen lehtësisht.

Për të mbajtur fruta dhe perime të freskëta për një kohë të gjatë, provoni këtë shpërlarje. Shtoni një lugë gjelle uthull molle në një filxhan ujë, shtoni fruta ose perime, zhytini për 5 minuta, lajeni me ujë dhe thajeni. Ju gjithashtu mund të vendosni fruta dhe perime në një kullesë dhe derdhni mbi ta përzierjen e ACV dhe ujit.

Nëse jeni një pirës i rëndë i kafesë dhe doni të zvogëloni këtë pije, provoni këtë recetë çaji që rrit energjinë në ACV.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com © Depositphotos.com

Përveçse përdoret si përbërës salce, uthulla e mollës mund të shtojë aromë në pjatat tuaja të preferuara. Provoni këtë recetë për të bërë një smoothie banane-pjeshkë-ACV dhe për të marrë përfitimet maksimale shëndetësore nga ëmbëlsira juaj.

Nëse dëshironi të shtoni disa erëza në dietën tuaj të shëndetshme, provoni një sallatë perimesh të marinuar me ACV.

Shtoni një lugë gjelle uthull molle në një filxhan qumësht ose krem dhe do të merrni gjalpë shtëpie.

Në kopësht

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Përzieni ACV me kripë Epsom në një shishe llak siç tregohet në këtë video dhe spërkatni barërat e këqija në kopshtin tuaj. Do të befasoheni kur shihni që barërat e këqija thahen brenda një dite ose shumë.

Përkundër efektit të tij të vrasjes së barërave të këqija, ACV mund të përdoret si një pleh për bimët që rriten mirë në tokë acid, si azaleas, gardenias, dhe boronicë.

Lepujt, racakonët, molet dhe brejtësit nuk mund të qëndrojnë në erën e uthullit, kështu që nëse kopshti juaj shpesh vizitohet nga këto kafshë, thithni disa lecka në ACV dhe vendosini në të gjithë kopshtin tuaj.

© Depositphotos.com © Depositphotos.com

Nëse kopshti juaj sulmohet nga mizat e frutave, provoni këtë truk. Gjithçka që ju nevojitet është një shishe plastike, një gozhdë, një varg, pak uthull molle dhe disa pika lëng për larjen e enëve. ACV është një produkt i mirë për të pastruar mjetet e ndryshkura të kopshtit. Spërkatni mjetet e ndryshkura me uthull ose lërini të zhyten në të për disa orë nëse problemi është më serioz.

Mos i hidhni tenxhere të vjetra argjile, thjesht përpiquni t’i pastroni me ACV. Pastroni enët duke përdorur uthull dhe më pas zhytini për disa orë në një përzierje me një filxhan uthull dhe 4 gota ujë.

Spërkatni pak uthull molle në skajet e kopshtit tuaj për të mbajtur qentë dhe macet larg kopshtit tuaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here