6 Këshilla të Thjeshta që Zgjidhin Probleme të Vështira për Këmbët Tuaja

0
1822
© unknown / imgur © unknown / imgur

Është koha të mësojmë truke të reja që do t’ju ndihmojnë të zgjidhni problemet që ndoshta keni përjetuar me këpucët. Nuk është aq e thjeshtë për të dalluar këpucë të vërteta nga ato të rreme, për të hequr aromat e këqija, ose për t’i bërë takat tuaja shumë më të rehatshme. Por kjo gjë do të ndryshojë tani!

Ne kemi zgjidhjet për të gjitha këto çështje dhe më shumë, dhe jemi të lumtur të ndajmë disa informacione bonus se si të dallojmë nëse këpucët janë të rreme apo jo.

Zgjidhja përfundimtare për këpucët dhe këmbët me erë

© depositphotos.com

Të gjithë kemi qenë në një situatë kur nuk kemi dashur t’i heqim këpucët para të tjerëve, sepse ato vinin shumë erë. Por për fat të mirë, ka një llak natyral që mund ta bëni lehtë në shtëpi. E vetmja gjë që ju duhet të bëni është të përzieni këto përbërës në një shishe:

  •  alkool
  • uthull molle
  • 4 pika vaj peme çaji

Për këmbët dhe këpucët me erë të keqe, vaji i pemës së çajit nuk është i nevojshëm, por është shumë mirë të përdoret kundër kërpudhave, kështu që ju rekomandojmë që ta shtoni edhe atë.

©imgur

Ndonjëherë këpucët e reja mund të nuhasin shumë erë të çuditshme, dhe ato lehtë mund t’i bëjnë këmbët tuaja edhe me erë të keqe. Për të hequr qafe atë erë, mund të derdhni pak sode buke dhe ta lini për të paktën 12 orë, ose vendosni disa qese çaji brenda.

Këllef për thembra për kontroll më të mirë

© amazon.com

Kjo metodë siguron kontroll më të mirë mbi këpucët tuaja. Pavarësisht nëse bëhet fjalë për atlete, taka, këpucë fustanesh etj., Një këllef për thembrën është e përsosur për të parandaluar rrëshqitjen. Kjo gjithashtu do të thotë që do të zvogëlojë mundësinë që lëkura e këmbës të vritet.

Uthull për të rikthyer shkëlqimin në këpucët tuaja prej lëkure

© angel-aura-777 / reddit

Këtu vjen në ndihmë superheroi ynë magjik, uthulla. Këtë herë uthulla do të kujdeset për njollat e ujit dhe kripës në këpucët tuaja prej lëkure. Ky truk i thjeshtë do t’ju kursejë shumë kohë dhe para gjithashtu. E gjithë ajo që ju duhet është një furçë dhëmbësh dhe pak uthull. Hidhni pak uthull në një tas dhe zhytni furçën e dhëmbëve në të. Filloni të pastroni njollat e ujit dhe do të shihni rezultate të mrekullueshme.

Lines për këmbët e djersitura

© angel-aura-777 / reddit

Është koha për t’u thënë lamtumirë këmbëve të djersitura falë këtij truku të thjeshtë. Mund të duket e çuditshme, por linesat bëjnë një punë të shkëlqyeshme në thithjen e djersës në këpucët tuaja dhe, në të njëjtën kohë, parandalojnë rrëshqitjen dhe sigurojnë një rehati shtesë.

Banane, për pastrimin e këpucëve prej lëkure

© reddit

Bananet do t’i japin këpucët tuaja prej lëkure shkëlqim dhe nuk do të jenë ngjitës. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të pastroni këpucët me pjesën e brendshme të lëvores së bananes dhe më pas lërini të ulen për disa minuta. Pastaj hiqni gjithçka që mbetet në këpucë me një leckë.

Blini këpucët e reja në mbrëmje për t’ju rënë fiks

© depositphotos.com

Pasdite ose në mbrëmje është koha më e mirë për t’i blerë vetes një palë këpucë të reja që do t’ju përshtaten në mënyrë perfekte gjatë gjithë ditës. Kjo sepse gjatë ditës ne kemi ecur, jemi ulur dhe këmbët tona kanë qenë nën presion tërë kohën. Kjo do të thotë se ato janë fryrë. Nëse blini këpucë në mëngjes, kur këmbët tuaja fryhen pasdite, këpucët nuk do t’ju bien më.

Zbuloni nëse këpucët janë të vërteta apo të rreme

Versioni i lirë i Adidas Yeezy Boost 350s ka modele të rastësishme në thembra dhe ato janë krejtësisht të ndryshme nga njëra-tjetra. Kjo është një nga mënyrat më të mira për të zbuluar nëse një palë e tillë është origjinale apo jo. 350 autentikë kanë një model, si gjurmët e gishtërinjve.

© Sosavibe / reddit

Kur blini një palë këpucë, ndonjëherë mund të vini re që data e prodhimit është e ndryshme. Kjo nuk do të thotë që këpucët janë të rreme. Ajo që duhet të shikoni është kodi UPC. Nëse ky kod është i ligjshëm, atëherë po bëni një blerje të vërtetë.

© xXTwelveGageXx / reddit

Gjithmonë mbani në mend se ndërmarrjet e mëdha nuk bëjnë gabime aq lehtë, edhe nëse bëhet fjalë për kutitë e këpucëve. Edhe madhësia e kutisë mund t’ju tregojë nëse produkti është një kopje apo jo. Sot ne kemi internetin në dispozicionin tonë, dhe këtu janë disa gjëra që mund t’i përdorni për të kontrolluar paraprakisht:

  • Lloji i kutisë
  • Madhësia e kutisë
  • Kodi i CPU
  • Etiketa me pakicë dhe afishe
  • Etiketa brenda këpucëve

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here