6 Mënyra për të Zbardhur Rrobat e Zverdhura pa Kimikate të Ashpra

0
103
©depositphotos

Të gjithë kemi në dollapin tonë rroba të bardha që i kemi blerë për t’i veshur në takime ose gjatë ditëve të verës, por me kalimin e kohës, ata kanë fituar një nuancë pak të verdhë. Nëse jeni të panjohur me mënyrën se si t’i bëni ato përsëri të bardha, ne mund t’ju ndihmojmë.

Ky artikull ju ofron 6 mënyra natyrore për të zbardhur rrobat tuaja pa përdorur kimikate të dëmshme ose agjentë zbardhues.

Përdorni zbardhuesin e fundit, diellin.

© maxpixel

Pasi të keni larë rrobat tuaja, varni ato në një tel rrobash dhe lëreni diellin të bëjë tharjen. Rrezet e diellit do të zbardhin rrobat tuaja pa erë dhe rreziqe të zbardhuesit.

Kjo ndodh sepse rrezet ultraviolet të diellit thyejnë lidhjet kimike në njollë, duke bërë që ngjyra e njollave të zbehet. Ky është i njëjti veprim që kryejnë agjentët kimikë zbardhues.

 Një zhytje agrumesh bën punë.

© depositphotos.com, © maxpixel.net

Lëngu i limonit është një zbardhues i shkëlqyeshëm që mund t’i japë rroba të bardha me një shkëlqim të ri dhe ju nuk rrezikoni t’i zbardhni shumë siç do të bënit nëse do të përdornit një agjent zbardhues kimik. Përzieni gjysmë filxhani me lëng limoni dhe ujë të nxehtë. Përziejini mirë dhe zhytni rrobat e tua në të për një orë apo edhe brenda natës.

Hiqni rrobat nga përzierja dhe hidhni pjesën e mbetur të saj në lavatriçen tuaj dhe lani rrobat tuaja siç bënit normalisht.

Lëngu i limonit mund të përdoret gjithashtu për të hequr njollat e ndryshkut nga veshjet tuaja. Vendosni lëng limoni mbi njollën e ndryshkut dhe spërkatni pak krem tartar mbi lëng. Fërkojeni solucionin mbi njollë dhe lëreni të qëndrojë për rreth 30 minuta. Njolla duhet të zhduket. Më pas lajeni normalisht.

Shtoni një dozë uthull të bardhë gjatë larjes.

© depositphotos.com, © pixabay.com

Uthulla duhet të jetë shoku më i mirë i rrobave tuaja. Nga zbardhja e rrobave dhe heqja e njollave të vështira, deri te deodorizimi, uthulla mund t’i bëjë të gjitha këto gjëra dhe shumë më tepër.

Për të zbardhur rrobat tuaja të bardha, përzieni 1/4 filxhan lëng limoni me 1/2 filxhan uthull të bardhë të distiluar. Përdoreni këtë zgjidhje si një alternativë ndaj zbardhuesit.

Nëse keni rroba me erë, ju mund t’i deodorizoni duke shtuar 1 gotë uthull në rondele gjatë ciklit të fundit të shpëlarjes.

Shtoni sodë buke në lavatriçen tuaj.

© maxpixel.net, © depositphotos.com

Soda e bukës (bikarbonat natriumi) është kimikisht shumë e ngjashme me sodën larëse (karbonat natriumi) dhe, për këtë arsye, mund të përdoret në mënyrë të ngjashme. Soda e bukës është gjithashtu një deodorues natyral, kështu që rrobat tuaja jo vetëm që do të jenë më të ndritshme, por gjithashtu do të kenë një ndjesi shumë të freskët.

Soda e bukës është gjithashtu një antiseptik i butë, kështu që rrobat tuaja dhe makina juaj larëse do të mbrohen edhe nga rritja e baktereve.

Përdorni detergjentë natyralë të rrobave.

© depositphotos.com

Ndërsa shumica prej nesh jemi rritur duke njohur vetëm detergjentë kimikë, sot mund të blejmë edhe ato natyralë. Ata janë të përbërë nga enzima bimore dhe minerale natyrore që pastrojnë në mënyrë efektive si vëllezërit e motrat e tyre sintetikë.

Në një anë shumë më pozitive, ata nuk janë aq të ashpër në pëlhurë sa detergjentët sintetikë që mund zgjatin jetën e rrobave tuaja të dashura.

Sidoqoftë, pjesa më e mirë është se ato janë të biodegradueshëm dhe jo ndotës, ndryshe nga detergjentët normalë që ne përdorim.

Blu është e bardha e re.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Bluja dhe e verdha janë ngjyra plotësuese. Pra, shtimi i një lëngu blu kompenson nuancën e verdhë që mund të kenë marrë rrobat tuaja. Ndiqni udhëzimet në paketim për të shtuar lëngun blu. Shtimi i vetëm 1/4 e një luge çaji në 1/8 e një luge çaji duhet ta bëjë hilen.

Nëse gjetët të dobishëm këtë artikull, ndajeni atë me miqtë tuaj. Mbi të gjitha, rrobat e tyre të bardha meritojnë të shkëlqejnë si të reja gjithashtu!

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here