6 Përbërës që Nëse i Shton në Ujë të Japin një Bark të Rrafshët

0
1101
© depositphotos.com

Uji i detoksifikuar nuk është vetëm një pije kalimtare. Studimet tregojnë se ndihmon vërtet trupin tuaj të heqë qafe toksinat, të humbasë peshë dhe të rrisë nivelet e energjisë. Por ka edhe disa përbërës efektivë për këto pije, përveç limonit dhe xhenxhefilit, që mund t’i gjeni lehtësisht në shtëpi.

Ne na pëlqen të qëndrojmë të hidratuar dhe gjetëm disa receta të këndshme që mund të përmirësojnë marrjen tuaj të përditshme të ujit.

Uji me kripë jo të jodizuar

©depositphotos

Rekomandohet një vlim i ujit të kripur për të pastruar zorrën e trashë dhe për të trajtuar kapsllëkun kronik. Është gjithashtu e rëndësishme të dimë se kemi nevojë për kripë në sasinë e duhur dhe përjashtimi i saj nuk është një vendim kaq i shkëlqyeshëm. Natriumi ju ndihmon të mbani funksionimin e duhur të nervave, muskujve dhe niveleve të presionit të gjakut kur tretet në gjak.

Provoni një vlim të ujit të kripur nëse jeni kaps në mënyrë kronike ose nëse po përjetoni lëvizje të parregullta të zorrëve.

Receta:

 • Përzieni 2 lugë çaji kripë deti jo të jodizuar dhe 4 gota ujë të ngrohtë.
 • Nëse doni ta bëni të shijojë më mirë, shtoni pak limon.
 • Pijeni atë sa më shpejt të jetë e mundur me stomak bosh.

Uji me hudhër

Shkenca moderne konfirmon shumë efekte të dobishme shëndetësore që lidhen me konsumimin e hudhrës. Mund të zvogëlojë presionin e gjakut, të luftojë sëmundjen, të përmirësojë nivelet e kolesterolit dhe të detoksifikojë trupin nga metalet e rënda. Ndodh për shkak të përbërjeve të squfurit që merrni kur hudhra pritet, shtypet ose përtypet.

Por të gjitha këto përfitime shëndetësore mund t’i merrni pa e ngrënë. Mund ta provoni në një pije të këndshme.

Receta:

 • Merrni 2 copa hudhër dhe e pritini në feta.
 • Prisni për 10 minuta dhe më pas përzieni ato me 500 ml ujë.
 • Lëreni të qëndrojë për të paktën 2 orë.

Uji me mollë dhe kanellë

©depositphotos

Mollët dhe kanella mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë dhe të forconi metabolizmin. Përzierja e këtyre përbërësve do të shtojë disa antioksidantë të rëndësishëm në dietën tuaj, përfshirë vitaminat C dhe B.

Kanella ka shumë përfitime shëndetësore, duke përfshirë uljen e kolesterolit dhe luftimin e diabetit.

Receta:

 • 2 Feta mollë. Shtoni ato, së bashku me 2 shkopinj kanelle, në një shtambë me ujë.
 • Vendoseni në frigorifer për një orë për të lejuar aromat.

Uji me kube akulli me kastravec

© depositphotos.com, © maychi / reddit

Një pije freskuese me aromë kastraveci mund t’ju ndihmojë nëse doni të anashkaloni dëshirën për të pirë një pije të gazuar ose në rast se dëshironi ushqim të gatshëm. Është një antioksidant natyral dhe ka vetëm 34 kalori në 1 kastravec të madh. Mund të shtoni kastravec të freskët ose thjesht të përmirësoni shijen e pijeve tuaja.

Receta:

 • Prisni një kastravec ose bëni kube.
 • Vendosni feta ose kube në frigorifer.
 • Shtoni ato në ujin tuaj kur ndjeheni të uritur ose të etur.
 • Ju gjithashtu mund të shtoni limon ose nenexhik për të përmirësuar shijen.

Ujë me piper të zi

© depositphotos.com

Piperi i zi është një përbërës i shkëlqyeshëm nëse doni të detoksifikoni trupin tuaj dhe të humbni pak peshë. Studimet pretendojnë se ai ka veti antioksiduese që mund të ndihmojnë në parandalimin e inflamacionit, plakjes së parakohshme dhe sëmundjeve të zemrës. Për më tepër, mund të përmirësojë metabolizmin e sheqerit dhe të ulë nivelet e kolesterolit.

Receta:

 • Merrni përbërësit e mëposhtëm: gjysmë lugë gjelle kokrra piperi të zi, 1 lugë xhenxhefil të integruar, 1 lugë gjelle mjaltë, 1 limon dhe 2 gota ujë.
 • Përzieni specin me xhenxhefil të integruar. Tani derdhni mjaltin dhe përzieni gjithçka mirë.
 • Zieni ujin dhe hidhni në gota. Shtoni një lugë gjelle të përzierjes në një gotë ujë. Shtoni lëngun e gjysmës së limonit (nëse ju pëlqen limoni). Mos prisni derisa të bëhet ftohtë.
 • Pijeni të ngrohtë.

Ujë me rozmarinë

© depositphotos.com

Përfitimet e rozmarinës janë mbresëlënëse. Studimet treguan se mund të ndihmojë në përmirësimin e tretjes, kujtesës dhe sistemit imunitar. Shkencëtarët kanë zbuluar gjithashtu se rozmarina mund të jetë e mirë për trurin tuaj dhe të punojë si një lloj mbrojtjeje neurologjike. Pirja e një pije me këtë bimë në doza të vogla mund të jetë një zakon i mirë dhe i dobishëm.

Receta:

 • Merrni një kërcell rozmarinë të freskët.
 • Merrni një limon, prerë lëvoren e tij dhe prerë atë.
 • Vendosni feta limoni dhe rozmarinë në një kavanoz 32 oz (0.9 litra).
 • Ftofeni këtë pije në frigorifer për të paktën 2 orë (ose brenda natës).

Ju lutemi, këshillohuni me një specialist nëse mund ta përdorni këtë ose atë përbërës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here