6 Ushqime që Nuk Duhet t’i Konsumoni Para Orës 10 të Mëngjesit ose Harrojeni Formën

0
534
©depositphotos ©depositphotos

Shkenca dhe mëngjesi shpesh janë kontradiktore. Nga njëra anë, industria ushqimore këmbëngul se mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës, pavarësisht nga fakti se anashkalimi i tij në të vërtetë nuk ka pasoja negative. Nga ana tjetër, një mëngjes i pasur dhe cilësor mund të përmirësojë humorin tuaj dhe të parandalojë depresionin.

Duket se truku është të dini se çfarë të hani dhe çfarë të mos hani gjatë vaktit tuaj të parë të ditës.

Me këtë në mendje, ne kemi hulumtuar se cilat ushqime është më mirë t’i shmangni para orës 10 të mëngjesit për t’ju mbajtur të shëndetshëm, dhe arsyet që qëndrojnë pas saj.

Feta me gjalpë

Ndryshe nga sa mendojnë shumica e njerëzve, mëngjesi nuk duhet domosdoshmërisht të jetë një vakt pa yndyrë. Qëllimi është të gjesh llojin e duhur të yndyrës për të ngrënë në mëngjes. Gjalpi përmban yndyrë që ju ndihmon të përpunoni vitaminat, por gjithashtu përmban shumë yndyrna të ngopura që mund të dëmtojnë zemrën tuaj dhe të shkaktojnë shtim në peshë.

Në vend të kësaj: përhapni gjalpë kikiriku në tost. Ky studim zbuloi se kikirikët dhe gjalpi i kikirikut të thjeshtë mund t’ju ndihmojnë të ndiheni më pak të uritur gjatë gjithë ditës duke rritur prodhimin e peptidit YY (një hormon që rregullon urinë), duke e bërë atë një mëngjes të shkëlqyeshëm.

Tërshërë ose drithëra për mëngjes

© depositphotos.com, © shutterstock.com

Drithërat në mëngjes janë një klasik i komplikuar. Megjithëse shumë praktike, drithërat më të njohur në mëngjes përmbajnë një sasi të madhe sheqeri që më vonë mund të shndërrohet në dhjamë të barkut. Ky studim gjithashtu tregon se misri shoqërohet me marrje më të lartë të kalorive sepse njerëzit priren t’i shërbejnë vetes më pak drithëra kur porcionet janë më të mëdha.

Në vend të kësaj: hani bollgur të ëmbëlsuar në shtëpi që përmban një sasi të shëndetshme të fibrave. Ulja e sheqerit në mëngjes mund t’ju ndihmojë të shmangni ndjenjën e lodhjes në mëngjes. Nëse gjithsesi po hani drithëra të veshura me sheqer, provoni të blini nga ato më të mëdha.

Pancakes dhe waffles

© shutterstock.com, © depositphotos.com

Megjithëse janë të lehta për tu konsumuar kur jeni në nxitim, shumica e petullave të ngrira, waffles dhe biskotave përmbajnë karbohidrate të rafinuara. Kjo nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe, varet nga dieta juaj, por karbohidratet e rafinuara mund t’ju bëjnë të ndiheni më të uritur gjatë gjithë ditës. Ato gjithashtu përmbajnë pak ose aspak fibra dhe shumë yndyrna të pangopura që nuk janë të shëndetshme.

Në vend të kësaj: mund t’i bësh në shtëpi dhe të zgjedhësh miell gruri të plotë ose të kontrollosh vlerat ushqyese të petullave me shumë fibra. Ju gjithashtu mund t’i zëvendësoni ato me një tost të plotë.

Kos me pak yndyrë

© shutterstock.com

Kosi me pak yndyrë është bërë një alternativë gjerësisht e disponueshme për mëngjesin. Fatkeqësisht, përmban shumë sheqerna për të shtuar aromë dhe pak proteina. Studimet kanë treguar gjithashtu se kosi me yndyrë të plotë në të vërtetë ju ndihmon të humbni peshë. Ngrënia e proteinave në mëngjes mund t’ju ​​ndihmojë të ndiheni më pak të uritur gjatë ditës.

Në vend të kësaj: zgjidhni një kos plotësisht të yndyrshëm, pa sheqer.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Shumica e lëngjeve të frutave përmbajnë sheqer si pijet me gaz, sipas këtij studimi, duke i bërë ato një nga opsionet më të këqija për mëngjes ose konsum të përgjithshëm. Ato gjithashtu nuk përmbajnë pothuajse asnjë fibër. Çuditërisht, kjo nuk është arsyeja pse ata janë një zëvendësues i keq për mëngjesin. Mungesa e përtypjes mund t’ju ​​bëjë të ndiheni më pak të ngopur, prandaj është e rëndësishme të filloni ditën duke përtypur, mundësisht fruta.

Në vend të kësaj: hani fruta të zakonshme. Është një mënyrë e shkëlqyeshme për të aktivizuar sistemin tuaj të tretjes në mëngjes dhe të përgatiteni për një konsum më të lartë të kalorive në vaktet pasuese.

Hartat FODM

Mollët, dardhat, hudhrat, fasulet dhe pjeshkat përmbajnë oligosakaride të thartueshme, disakaride, monosakaride dhe poliole, ose FODMAP. Ato janë karbohidrate ndaj të cilave njerëzit janë të ndjeshëm sepse treten më me vështirësi se sa të tjerat, gjë që çon në fermentim në stomak dhe zorrë, pra ndjesi të fryrjes. Ato nuk duhet të shmangen, por idealisht hani ato më vonë në mëngjes, pasi sistemi juaj i tretjes të jetë më aktiv.

Në vend të kësaj: hani sasi të vogla të këtyre ushqimeve në kombinim me një sasi të shëndetshme të yndyrës dhe proteinave për të ndihmuar në tretjen e tyre.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here