7 Arsye Pse Përdorimi i Maskës për Sytë Përmirëson Gjumin dhe Jetën Tuaj

0
61
©shutterstock

Ndërsa sasia e rekomanduar e gjumit për të rriturit është rreth 7 orë në natë, hulumtimet tregojnë se më shumë se një e treta e amerikanëve nuk po flenë sa duhet rregullisht. Sidoqoftë, ka disa prova premtuese që një maskë syri mund të ndihmojë vërtet me këtë problem.

Ne gjetëm disa arsye pse mbajtja e një maske në sy mund të ndihmojë për një gjumë më të mirë gjatë natës dhe ne jemi këtu për t’i ndarë ato me ju.

Është mirë për sytë tuaj.

© depositphotos.com

Kur zgjoheni dhe shikoni qese të thella, rrathë të errët ose skuqje t[ fryrë do të bëhet një gjë e së kaluarës nëse filloni të përdorni një maskë ftohëse për sytë. Ftohtësia është e shkëlqyeshme për enët e gjakut, dhe do të ketë një efekt qetësues në zonën rreth syve tuaj. Për më tepër, një maskë e ngrohtë me xhel mund të jetë një zgjidhje e mirë për njerëzit që vuajnë nga sytë e thatë.

Ju ndihmon të bini në gjumë më shpejt.

© shutterstock.com

Truri ynë prodhon një hormon të quajtur melatoninë për të kontrolluar ciklet tona të gjumit dhe ndikohet nga sasia e dritës përreth jush. Fjetja me një maskë do ta bëjë dhomën shumë të errët, kështu që trupi juaj do të kuptojë shpejt se është koha për të fjetur.

Përmirëson cilësinë e gjumit tuaj.

Studimet tregojnë se njerëzit që përdorën maska gjumi përjetuan gjumë më të thellë dhe zgjoheshin më pak në mes të natës.

Mbron lëkurën tuaj

© shutterstock.com

Maskat e gjumit janë bërë nga materiale të buta, si mëndafshi ose pambuku, dhe janë shumë të mira për njerëzit me lëkurë të ndjeshme. Gjithashtu, do t’ju parandalojë të merrni gjurmë nga një jastëk në zonën rreth syve, të cilat mund të shkaktojnë rrudha me kalimin e kohës.

Mund të ndihmojë me migrenën.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Njerëzit që vuajnë nga një migrenë zakonisht janë shumë të ndjeshëm ndaj dritës – edhe një ekspozim i vogël mund të shkaktojë dhimbje ekstreme. Një maskë gjumi është një mjet i shkëlqyeshëm për të bllokuar të gjithë dritën.

Është më mirë për të udhëtuar.

Ne zakonisht ndërrojmë zonat tona të rregullta kohore gjatë udhëtimit dhe një maskë gjumi mund të bëhet një zgjidhje e shkëlqyeshme për të fjetur dhe për t’u çlodhur, edhe nëse është ditë.

Mund të ndihmojë me depresionin.

Siç sugjerojnë studimet, ekspozimi ndaj dritës gjatë natës në dhomën tuaj të gjumit mund të shkaktojë simptoma depresive. Vendosja e një maske patjetër do t’ju mbajë larg kësaj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here