7 Gabime me Hidratimin e Trupit që Nuk Duhet të Vazhdoni t’i Bëni

0
1432
©shutterstock©shutterstock

Trupat tanë përbëhen nga deri në 60% ujë, dhe pirja e mjaftueshme e ujit gjatë gjithë ditës është thelbësore për të pasur një lëkurë të ndritur, për të mbajtur një peshë të shëndetshme dhe për të larguar toksinat nga trupi.

Ndikon madje edhe në gjendjen shpirtërore dhe aftësinë tonë për të mësuar. Por marrja e lëngjeve të mjaftueshme është shumë më shumë sesa thjesht pirja e 8 gotave ujë në ditë.

Ne besojmë se kujdesja për marrjen e ujit nuk është e lehtë, por gjithashtu nuk duhet të jetë e komplikuar. Kështu që ne po ju tregojmë për një listë gabimesh që mund t’ju privojnë nga të qëndruarit të hidratuar siç duhet.

Pini ujë pas stërvitjeve.

© Depositphotos.com

Ndërsa është e vërtetë që pirja e ujit pasi të shkoni në palestër ndihmon në hidratimin, është gjithashtu e rëndësishme të pini mjaftueshëm ujë para dhe gjatë ushtrimeve. Nëse filloni stërvitjen tuaj pothuajse të dehidratuar, do të humbni edhe më shumë lëngje ndërsa jeni duke u stërvitur, dhe mund të jetë e rrezikshme për shëndetin tuaj mendor dhe fizik. Por ju nuk duhet të qëndroni vetëm në ujë për të rivendosur ekuilibrin tuaj të lëngjeve. Pijet si kokosi, çajit të zi dhe jeshil, madje edhe qumështi me çokollatë do t’ju hidratojnë po aq mirë sa uji.

Ju mendoni se kafeja dhe çaji nuk llogariten.

© Depositphotos.com, © Shutterstock.com

Filxhani juaj i mëngjesit me kafe ose çaj mund të shërbejë si një pije pak hidratuese. Edhe pse këto pije kryesisht përmbajnë kafeinë, ato përsëri shtojnë sasinë e lëngjeve që merrni çdo ditë. Pirja e rreth 3.5 filxhanëve kafe në ditë do t’ju mbajë të hidratuar sikur të pinit vetëm ujë, sipas një studimi.

Hani shumë pak kripë

© Shutterstock.com

Edhe pse një dietë me shumë natrium mund të dehidrojë trupin, natriumi mbështet ekuilibrin e lëngjeve në trup. Ne natyrshëm e humbim natriumin dhe elementët e tjerë përmes djersës, dhe si uji ashtu edhe natriumi duhet të zëvendësohen.

Po pini 8 gota ujë në ditë.

© Bright Side / YouTube

Kjo këshillë popullore nuk është gjithmonë e saktë. Se sa ujë na nevojitet varet nga faktorë të ndryshëm të jetesës, të tilla si sa jemi fizikisht aktivë, çfarë hamë, ku jetojmë etj. Për të llogaritur sasinë e ujit në litra që i nevojiten trupit tuaj çdo ditë, shumëzoni peshën tuaj në kilogram me 0,033.

Gjëja e parë në mëngjes është të pini një gotë ujë.

Ne humbasim lëngjet e trupit gjatë gjumit, dhe edhe nëse pimë mjaftueshëm para se të shkojmë në shtrat, do të ndjehemi të etur deri në mëngjesin tjetër. Por pirja e ujit të thjeshtë me stomak bosh nuk është mënyra më efektive për t’u hidratuar.

Është më lehtë për trupat tanë të thithin dhe mbajnë ujin kur ka lëndë të tjera ushqyese të pranishme. Pra, nëse po përpiqeni të mbani ekuilibrin e lëngjeve, pijeni ujin tuaj me një meze të lehtë ose në vend të kësaj pini një gotë me lëng portokalli.

Po anashkaloni ujin gjatë stërvitjeve.

© Depositphotos.com

Kur jemi duke ushtruar, trupat tanë humbin ujin përmes djersës dhe frymëmarrjes. Qëndrimi i hidratuar gjatë një stërvitje është i rëndësishëm për të rregulluar temperaturën e trupit dhe presionin e gjakut. Ekspertët e fitnesit rekomandojnë të pini 1-2 gota ujë çdo 10 deri në 20 minuta gjatë stërvitjes.

Po harroni ushqimet e pasura me ujë.

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Shumë fruta dhe perime llogariten drejt marrjes totale të lëngjeve. Disa prej tyre, si domate, shalqi dhe kastraveca janë gjithashtu të pasura me kalium që ndihmon trupin tuaj të qëndrojë i hidratuar për më gjatë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here