7 Gabime me Kujdesin për Lëkurën që po t’i Shtojnë Puçrrat

0
7011
©shutterstock

Disa faktorë befasues si larja e dhëmbëve pas larjes së fytyrës në të njëjtën kohë mund të rrisin ndjeshëm shanset për puçrra, kjo është sidomos e vërtetë nëse ato i keni të përqëndruara në zonë përreth gojës. Ju mund të ndiheni sikur po bëni gjithçka që supozohet të bëni për lëkurën tuaj, por ende nuk do të pastrohet ashti si duhet. Siç rezulton, ka të ngjarë të ketë një arsye themelore për këtë.

Ne kemi bërë disa hulumtime për të zbuluar se cilat gabime të kujdesit për lëkurën mund të sabotojnë përpjekjet tuaja për një lëkurë të shëndetshme dhe të pastër.

Përdorimi i pecetave të lagura të makijazhit

© Depositphotos.com

Edhe pse vetë pecetat e grimit nuk kanë gjasa të shkaktojnë shpërthime, ato mund të lënë pas papastërtitë dhe mbetjet e grimit që mund të çojnë në puçrra. Pecetat përmbajnë alkool, aromë dhe përbërës të tjerë që mund të thajnë lëkurën. Nëse lëkura juaj është e ndjeshme, ka mundësi që fërkimi ta irritojë atë dhe të shkaktojë ënjtje dhe inflamacion që mund të bllokojë poret tuaja.

Përdorimi i kremit të gabuar të diellit

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Ndërsa është e rëndësishme për të mbrojtur lëkurën tuaj nga dielli, lloje të caktuara të kremit mund të kontribuojnë në zhvillimin e puçrrave. Disa formula të kremrave kundër diellit përdorin filtra organikë me bazë vaji që mund të irritojnë lëkurën dhe të shkaktojnë shpërthime.

Kremrat e tjerë kundër diellit për t’u shmangur janë produkte të rënda dhe komedogjene që mund të bllokojnë poret dhe t’ju japin njolla dhe pika të zeza. Mënyra më e mirë për të mbrojtur lëkurën tuaj është të zgjidhni një krem ​​hidratues gjatë ditës që përmban një SPF me spektër të gjerë dhe ta aplikoni atë gjithmonë në lëkurë të pastër.

Mos pastrimi i syzeve

© Depositphotos.com, © Louis PREZEAU / Unsplash

Nëse shpesh keni puçrra rreth syzeve, ka shumë të ngjarë që po harroni të pastroni kornizat. Mjekët rekomandojnë identifikimin e zonave tuaja problematike për puçrrat, si urën e hundës, dhe pastrimin e asaj pjese të kornizave tuaja një herë në ditë.

Syzet tuaja gjithashtu mund të jenë shumë të ngushta dhe mund të bllokojnë poret tuaja duke shtyrë qelizat e vdekura të lëkurës përsëri në pore. Rregullimi i syzeve mund të ndihmojë në parandalimin e bllokimit të poreve.

Larja e shpeshtë e fytyrës

© Shutterstock.com, © Depositphotos.com

Pastrimi i lëkurës tuaj është një hap thelbësor në luftimin dhe parandalimin e puçrrave, por larja e tepërt mund të bëjë pikërisht të kundërtën. Dermatologët besojnë se pastrimi i tepërt i lëkurës mund të prishë ekuilibrin. Përdorimi i shumë produkteve të dizajnuara për të ndihmuar në tharjen e vajit të tepërt mund të thajë shumë lëkurën tuaj dhe të shkaktojë që gjëndrat tuaja vajore të prodhojnë më shumë vaj dhe më shumë shpërthime të puçrrave.

Përdorimi i produkteve të shumta për flokët

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Disa produkte të kujdesit për flokët që ju ndihmojnë në zbutjen e flokëve mund t’ju japin puçrra. Shampot, balsamet dhe produktet e stilimit mund të shkaktojnë lloje të ndryshme puçrrash përgjatë vijës tuaj të flokëve dhe në ballë. Nëse këto produkte futen në fytyrën tuaj, ato mund të bllokojnë poret tuaja dhe të irritojnë lëkurën tuaj.

Larja e fytyrës në dush

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Kur bëni dush, njerëzit zakonisht përdorin ujë shumë të nxehtë për lëkurën e tyre. Uji i nxehtë është shumë irritues për lëkurën tonë dhe mund të dëmtojë pengesën e lëkurës. Gjithashtu mund të shpërndajë dhe lajë vajrat natyralë në lëkurë duke e lënë atë të thatë dhe të irrituar.

Mos pastrimi pas një stërvitje

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Kapërcimi i rregullt i dushit pas palestrës mund t’ju sjellë puçrra pas stërvitjes. Bakteret në lëkurën tuaj nga djersitja mund të bllokojnë poret tuaja dhe të çojnë në shpërthime. Dermatologët rekomandojnë të bëni dush menjëherë pas stërvitjes për të hequr djersën, vajin dhe papastërtitë që mund të jenë grumbulluar.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here