7 Gabime që e Bëjnë Makiazhin Tuaj të Duket i Rëndomtë

0
8967
© Eastnews.ru © Eastnews.ru

Grimi është një pjesë integrale e jetës për shumicën e grave. Është rutina e tyre. Sipas disa studimeve, një grua kalon rreth 335 orë në vit duke u kujdesur për pamjen e saj.

Dhe është për të ardhur keq kur një gabim i vogël shfuqizon të gjitha këto përpjekje dhe prish funksionin e makijazhit, duke e bërë një grua të duket e çrregullt. Por nuk kemi kohë për keqardhje! Ne jemi të gatshëm të analizojmë gabimet dhe t’ju tregojmë për zgjidhjet e duhura.

Ne kaluam nëpër qindra foto të bukurive të famshme, vërejtëm të gjitha gabimet që kishin bërë ndonjëherë në makijazh dhe bëmë një betim solemn për të mos i përsëritur kurrë ato. Tani ne jemi të gatshëm t’i ndajmë gjetjet tona me ju.

Baza

© Eastnews.ru © Eastnews.ru

Amber Heard është vetëm 32 vjeçe në foton lart majtas. Por një shtresë e trashë makijazhi nxori në pah të gjitha rrudhat në fytyrën e saj, madje edhe ato më të vogla, duke e bërë atë të duket 10 vjet më e vjetër. Në foton djathtas, Amber zgjodhi një pamje më natyrale që e bëri atë të duket më e re.

Konkluzione:

 • Moderimi do t’ju privojë nga përsëritja e gabimeve të ngjashme. Baza duhet vetëm të nxjerrë në pah tonin natyral të lëkurës tuaj dhe jo ta mbulojë atë plotësisht.
 • Është thelbësore të përgatisni lëkurën tuaj përpara se të aplikoni ndonjë fondatinë. Lëkura juaj duhet të pastrohet dhe hidratohet.
 • Përdorimi i një llaku fiksimi ose uji termik pas aplikimit të fondatinës mund t’ju ndihmojë të “ngjisni” të gjitha shtresat e makijazhit së bashku në rast se përdorni njëkohësisht disa produkte bukurie.

Për lëkurën e pjekur, mos përdorni një krem të mbulimit të plotë pasi zakonisht nxjerr në pah të gjitha papërsosmëritë e lëkurës.

Korrigjimi i ngjyrave

© Eastnews.ru © Eastnews.ru

Ne nuk e dimë se çfarë efekti po shikonte Sienna Miller kur ajo aplikoi këtë bronzer portokalli në lëkurën e saj prej porcelani. Ajo ka një fytyrë të përcaktuar mirë që nuk kërkon kontur. Por ne mund të shohim rezultatet e një qasje të tillë: për 13 vjet, kjo foto ka qenë një shembull i përsosur se si ju nuk duhet të aplikoni makijazhin tuaj.

© Eastnews.ru © Eastnews.ru

Duket sikur artistja e makijazhit të Lea Michele dëshironte ta vinte në shkëlqim! Dhe në këtë rast, një aktore 30-vjeçare u shndërrua në një grua të moshuar që rrinte shumë në diell. Në foton e dytë, Lea duket më e re dhe më e freskët, pa asnjë konturim dhe shtrëngim intensiv (2 fotografitë janë realizuar në të njëjtin vit).

Aktorja Eva Longoria vendosi të ndryshojë pamjen e saj tipike të verës së nxehtë dhe zgjodhi më shumë shkëlqim aristokratik. Por ajo bëri një gabim duke zgjedhur hije të lezetshme për këtë qëllim dhe aplikoi tone dramatike të hijëzuara për tu kombinuar. Si rezultat, ky kombinim e bëri atë të dukej jo e shëndetshme.

Krahasoni këto foto vetë: ngjyrat e ngrohta dhe mungesa e konturimit intensiv funksionon më së miri për Evën siç mund ta shihni në foton e djathtë.

Konkluzione:

Konturimi nuk është më një trend, por nëse nuk doni të hiqni dorë nga korrigjimi i ngjyrave, zgjidhni ngjyrën e duhur: duhet të jetë me një ton më të errët se toni i lëkurës tuaj dhe të ketë të njëjtën hije.

Dhe gjithmonë mos harroni të aplikoni kozmetikën në moderim – bronzinat dhe korrektorët janë të shkëlqyeshëm për të eksperimentuar, por ndonjëherë (dhe sinqerisht, në shumicën e rasteve) është më mirë të mos përpiqeni ta ndryshoni shumë fytyrën tuaj.

Shkëlqimi

© Eastnews.ru © Eastnews.ru

Shkëlqimi meriton vëmendjen tonë të veçantë. Thjesht shikoni sesi shkëlqimi i saj e bëri Katherine Zeta-Jones të duket më e vjetër. Sigurisht, kemi disa pyetje në lidhje me tonin e lëkurës dhe hijen e të kuqit të buzëve që ajo zgjodhi. Por nëse buzët dhe sytë e saj nuk do të shkëlqenin aq shumë, pamja e saj do të përfitonte nga ajo. Dhe nëse ajo ka ngecur në hijen e saj të saktë, ajo do të duket edhe më e mrekullueshme.

© Eastnews.ru © Eastnews.ru

Shkëlqimi jo vetëm që e bën një person të duket më i vjetër, por mund të prishë plotësisht një foto. Pasqyron dritën nga llamba ndezëse dhe fsheh vizualisht disa pjesë të fytyrës. Ju mund ta vini re këtë efekt në pamjen “petë” të Rose McGowan. Shpresojmë që ajo ta ketë atë me qëllim sepse duket më mirë kur nuk na largon nga bukuria e saj me konturime të ashpra shkëlqimi.

Konkluzione:

Thjesht harro për shkëlqimin. Nëse jeni më e madhe se 25 vjeç, do të duket e pavend. Dhe artistët e kozmetikës besojnë se është një krim ta zbatosh atë në lëkurë më të pjekur.
Si një alternative – prisni, nuk ka asnjë alternative. Thjesht harrojeni këtë produkt. Pikë.

Vetulla

© Eastnews.ru © Eastnews.ru

Asnjëherë nuk do ta dimë se çfarë ndodhi me vetullat e Rashida Jones dhe pse ato duken kaq të ndryshme nga njëra-tjetra. Dhe gjithë puna e saj për grimin mund të duket keq për shkak të kësaj asimetrie të bezdisshme. Por një vit më parë, aktorja kishte bërë vetulla mjaft elegante. Sigurohuni t’i kushtoni vëmendje asaj se si një hije e të kuqit të buzëve mund të ndikojë në perceptimin tonë – hija e gabuar mund të bëjë që makijazhi të duket shumë i lirë.

© Eastnews.ru © Eastnews.ru

Biondja më e famshme me vetulla të errëta merr guximin për të krijuar këtë pamje. Rrënjët e errëta të flokëve të saj zakonisht e shpëtojnë atë nga ndërmarrja e një rreziku të modës. Por edhe Emilia Clarke mund të bëjë gabime. Le ta fajësojmë atë për faktin se i gjithë look-u i saj është goxha dramatik (thjesht shikoni në atë skuqje në faqe!). Por në jetën e përditshme, nëse nuk fluturoni me dragonj, është më mirë të gjeni një ekuilibër midis ngjyrës së vetullave dhe flokëve tuaj.

© Eastnews.ru © Eastnews.ru

Claire Danes vendosi të mos aplikojë grim në vetullat e saj dhe si rezultat, ato u zhdukën nga fytyra e saj. Sigurisht, njerëzit me flokë bjonde duhet të jenë shumë të kujdesshëm me vetullat dhe Claire ndoshta kishte frikë të zbatonte shumë produkt. Por në këtë rast, do të ishte më mirë të mos përdorni tone të ndritshme për sytë. Për fat të mirë, kjo aktore nuk bën gabime të modës shumë shpesh.

Konkluzione:

 • Tendencat moderne të modës janë mjaft të përshtatshme. Ne nuk kemi pse t’i heqim më vetullat natyrale në një vijë të hollë. Është e mjaftueshme vetëm për të rregulluar pak formën dhe stilin e tyre.
 • Mos i shkurtoni vetullat tuaja pasi janë gjithmonë të dukshme dhe nuk duken natyrale. Ju mund të përdorni një xhel për të rregulluar vetullat në çdo drejtim që dëshironi.
 • Vetullat përcaktojnë gjendjen shpirtërore të fytyrës tuaj, kështu që përpiquni të mos ndryshoni formën e tyre në mënyrë drastike.
 • Ngjyra e vetullave duhet të shkojë me ngjyrën flokëve tuaj dhe tërë pamjen e makijazhit. Nuk duhet të tërheqë gjithë vëmendjen, por në të njëjtën kohë, nuk duhet të duket e zbehtë në krahasim me ngjyrat e tjera të ndritshme në fytyrën tuaj.
 • Ju gjithashtu duhet të kujdeseni për vetullat tuaja dhe të përdorni produkte të veçantë si vajra, maska ​​dhe hidratues. Lëkura e thatë do të prishë edhe vetullat perfekte.
 • Nëse nuk jeni të kënaqur me vetullat, shpenzoni ca kohë dhe para tek një specialist. Ata do të krijojnë formën më të mirë të vetullave për ju dhe do t’ju mësojnë se si t’i mirëmbani ato në shtëpi.

Rimeli dhe peneli

© Eastnews.ru © Eastnews.ru

A mendoni se fotografia në të majtë është bërë pas një feste të gjatë dhe të zhurmshme në një dhomë me temperaturë të lartë? Apo gjatë një periudhe të vështirë në jetën e Britney Spears kur ajo po kalonte divorcin e saj? Jo, u fotografua kur ajo ndoqi një ditë basketbolli me të dashurin e saj të pashëm. Por ajo duket e çrregullt për shkak të penelit të mprehtë. Britney duket shumë më mirë në foton e djathtë.

© Eastnews.ru © Eastnews.ru

Andrea Riseborough vendosi të mos vendosë penel fare. Por ajo aplikoi shumë bojë për vetulla. Si rezultat, ka një çekuilibër të qartë në pamjen e saj dhe sytë e saj të kuq u bënë më të dukshëm. Thjesht krahasoni këtë foto të parë me foton e dytë ku ajo nuk bëri gabime të tilla.

Përfundim:

 • Përdorni një bazë për syrin ose të paktën aplikoni një shtresë të hollë pluhuri nën penel ose laps.
 • Nëse jeni duke kërkuar vija të mprehta, ju mund të mbuloni penelin tuaj me një hije sysh me të njëjtën ngjyrë. Tonet e syve duhet të jenë shumë të pigmentuara dhe furça duhet të jetë e rrafshët. Mos u mundoni të përzieni hijen e syrit, thjesht prekni pigmentin në lëkurë.
 • Ju duhet të keni pak pambuk pranë, në rast se ju duhet të rregulloni makijazhin tuaj. Është më mirë ta bëni këtë me një top të thatë pambuku.
 • Mundohuni të gjeni një ekuilibër midis tonit të syve, penelit dhe bojës për vetulla. Nëse njëri prej produkteve mbizotëron të tjerët, rezultati përfundimtar rrallëherë do të duket i mirë.
 • Blini vetëm produkte kozmetikë me cilësi të lartë.

Konturi i buzëve

© Eastnews.ru © Eastnews.ru

Paloma Faith është një grua ekstravagante por buzëkuq i njomur nuk është një pjesë e look-ut të saj pasi ajo zakonisht vesh grim shumë të pastër dhe as një kapelë ekscentrike nuk mund ta rregullojë këtë dështim në makijazh.

Përfundim:

 • Për ta bërë buzëkuqin të qëndrojë në vend, duhet të vendosni kufijtë e tij me një laps buzësh.
 • Format e buzëve zakonisht duken më mirë. Ato vijnë në ndihmë për gratë mbi 30 vjeç pasi parandalojnë që buzët të mos krijojnë rrudha të vogla.
 • Buzëkuqët mat ose satirë duken mirë. Nëse aplikoni një shtresë të hollë të kuqi buzësh, ka më pak të ngjarë të njolloseni. Prekini buzët me një pecetë pasi të aplikoni buzëkuqin. Është më mirë ta aplikoni buzëkuqin me një furçë.

Tendencat e nxehta

© Eastnews.ru © Eastnews.ru

Hijet e syve me një ngjyrë dhe të gjitha nuancat e bruzës janë në modë tani. Por kur aplikoni një përbërje të tillë duhet të mos e teproni. Edhe Sarah Jessica Parker nuk e bëri këtë si duhet. Siç mund ta shihni në foton e parë, ajo zgjodhi këtë  grim për Met Gala në vitin 2018 dhe ishte pothuajse një pjesë arti. Në jetën reale, aktorja zbaton vetëm tendencat e modës dhe ngjyrat që i duken mirë asaj.

Konkluzione:

 • Dizajnerët e modës dalin me dhjetëra ide krijuese çdo sezon. Është detyra e tyre të sjellin argëtim dhe gëzim në jetën e njerëzve. Por jo të gjitha tendencat e pistës duken të mira në jetën reale.
 • Para se të shkoni në zyrë ose një ngjarje me sy me hije në formë katrore, penel të gjatë, dhe buzëkuq argjendi, përpiquni t’i provoni këto pamje vetëm në shtëpi.
 • Ndonjëherë tendencat e tilla të diskutueshme të modës mund të përshtaten në jetën reale. Për shembull, ju mund të mbani formën dhe ngjyrën e penelit, por t’i bëni vijat më të shkurtra. Eksperimentoni dhe do të gjeni atë që funksionon më mirë për ju.
 • Të gjithë bëjnë gabime! Ata mund t’ju japin një impuls të fuqishëm për vetë-zhvillim nëse nuk shpenzoni shumë kohë për vetë-reflektim. Përkundrazi, analizoni gabimet tuaja dhe bëni ndryshime për mirë.

Shpresojmë se artikulli ynë do t’i ndihmojë njerëzit të mësojnë nga gabimet e të tjerëve, në mënyrë që të mos i përsërisim.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here