7 Gjërat që i Ndodhin Trupit Tuaj Kur Agjëroni

0
33
©shutterstock

Agjërimi me ndërprerje po fiton popullaritet të madh si një opsion dietik, por çfarë ndodh në të vërtetë me trupin tuaj kur agjëroni?

Ne e dimë që lexuesit tanë janë të mrekullueshëm, kështu që ne vazhdojmë të mbledhim këshilla dhe truke për të gjithë që të qëndroni ashtu! Pavarësisht nëse agjëroni për arsye dietike ose si një mënyrë për t’u ndjerë më mirë, kjo është pikërisht ajo që i ndodh trupit tuaj kur agjëroni.

Ndarja e sheqerit

© ulleo/pixabay

Orët e para të agjërimit janë shumë normale për shumicën e njerëzve pasi trupi juaj po kalon procesin e rregullt të shpërbërjes së glikogjenit dhe ruajtjes së glukozës si lëndë djegëse për energji. Zakonisht, rreth 25% e kësaj shkon drejt trurit tuaj ndërsa pjesa tjetër mbështet qelizat e kuqe të gjakut dhe muskujt.

Ketoza

© mohamed_hassan/pixabay

Pas 5-6 orësh në varësi të niveleve të sheqerit në gjak, do të arrini në fazën e ketozës – gjendje metabolike, gjatë së cilës nivelet e energjisë suportohen nga trupat ketone në gjak. Ky është një proces i ndarjes së dhjamit pasi që yndyra e prishur rezulton në trupat ketone.

Ky është momenti kur fillon agjërimi, kështu që është një gjendje e dëshirueshme për humbje peshe për njerëzit që agjërojnë. Kjo gjendje mund të arrihet gjithashtu duke qëndruar në një dietë ketogjenike e cila bazohet në një dietë me shumë yndyrna dhe karbohidrate të ulëta.

Pastrimi i kolesterolit dhe acidit urik

© Clker-Free-Vector-Images/pixabay

Gjatë procesit të ketozës, do të ndodhin disa gjëra më të rëndësishme: trupi juaj do të çlirojë kolesterol dhe acid urik në qarkullimin e gjakut, i cili është pjesë e një procesi detoksikimi në trup.

Gjatë kësaj faze, ju mund të përjetoni dhimbje koke, marrje mendsh, lodhje, skuqje të lëkurës, dhimbje të muskujve dhe dhimbje të kyçeve në raste të rralla. Në fund të kësaj faze, dhimbja do të zvogëlohet dhe presioni i gjakut do të ulet. Procesi i kalcifikimit, kolesteroli dhe pllaka mukoide do të zvogëlohen.

Pushimi i sistemit të tretjes

Meqenëse marrja juaj e ushqimit është zvogëluar, sistemi i tretjes mund të pushojë. Por meqenëse procesi i tretjes kërkon kohë, ai kurrë nuk ndalet plotësisht gjatë agjërimit me ndërprerje – vetëm gjatë një agjërimi të zgjatur.

Detoksi emocional

© Prettysleepy2/pixabay

Pas 6 orëve të para të agjërimit, do ta gjeni veten të uritur dhe mbase edhe të mbingarkuar. Mund të shkaktojë disa emocione si zemërimi, zhgënjimi ose ndjenja e trishtimit. Është thelbësore që të merreni me ato emocione kur ato vijnë dhe t’i kujtoni vetes se ka një arsye krejtësisht logjike për agjërimin tuaj.

Mundohuni të mos i shfryni emocionet tuaja tek njerëzit në jetën tuaj dhe merrni pak kohë për të medituar ose përqendruar diçka tjetër në vend që të jeni të uritur. Përqendrohuni në një aktivitet që nuk kërkon shumë përpjekje trupore.

Dy mënyra për të agjëruar

Agjërimi i ndërprerë është një metodë e agjërimit e përdorur kryesisht nga njerëzit që dëshirojnë të rregullojnë peshën e tyre dhe marrjen e kalorive. Praktika përfshin ngrënien gjatë disa orëve të ditës dhe abstenimin nga ushqimi gjatë orëve të tjera.

Kjo përsëri ju lejon të hani sasinë tuaj të përditshme të kalorive gjatë “orëve të ngrënies”. Programi më i popullarizuar për agjërimin me ndërprerje është 8 orë ngrënie me 16 orë agjërim – ose me shumicë ose i ndarë gjatë gjithë ditës.

Agjërimi i zgjatur është një përvojë agjërimi gjatë së cilës konsumoni vetëm pije (më të njohurat janë agjërimi i ujit dhe agjërimi i lëngut). Ky lloj agjërimi kërkon një konsultë me një profesionist shëndetësor i cili do të vendosë nëse kjo metodë është e sigurt për ju për gjendjen tuaj shëndetësore në radhë të parë. Nëse trupi juaj mund të trajtojë metodën e zgjatur të agjërimit, ka shumë të ngjarë që do t’ju sugjerohet të bëni një program detoks për një javë, i cili do të përfshijë gjithashtu suplemente dhe medikamente të tretjes.

Përfitimet e agjërimit

© pixabay

Si përfundim, ne duam të rendisim disa përfitime që agjërimi mund të ketë në jetën tuaj dhe shëndetin e përgjithshëm.

  • Është mjeti perfekt për t’u përdorur kur përpiqeni të kontrolloni peshën tuaj.
  • Është një mënyrë e mirë për të normalizuar ndjeshmërinë ndaj insulinës dhe si rezultat, të parandaloni diabetin e tipit 2.
  • Ai normalizon nivelet e grelinës dhe ndihmon për të “disiplinuar urinë tuaj”.
  • Ul nivelet e triglicerideve, duke ulur rreziqet e sëmundjeve të zemrës.
  • Mund të ngadalësojë procesin e plakjes.
  • Mund të ndihmojë në kushtet e lëkurës.
  • Mund të ndihmojë në normalizimin e sistemit të tretjes.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here