7 Këshilla për Zgjedhjen e Buzëkuqit të Duhur për Ju

0
2309
© shutterstock, © shutterstock

Buzëkuqi është gjëja e parë që na vjen në mendje kur mendojmë për makijazhin. Shtimi i ngjyrës në buzë mund të bëjë një ndryshim të madh në tiparet e fytyrës tuaj.

Një hije e kuq buzësh e zgjedhur keq, lehtë mund të shkatërrojë të gjithë pamjen tuaj. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të zgjidhni një ngjyrë që ju përshtatet.

Ne jemi të entuziazmuar që ndajmë këto 7 këshilla me ju për t’ju ndihmuar të zgjidhni hijen e duhur të buzëkuqit.

Përcaktoni tonin e lëkurës tuaj

Hapi i parë në zgjedhjen e ngjyrës së duhur të buzëkuqit është përcaktimi se çfarë toni lëkure keni. Ekzistojnë 5 lloje kryesore të fytyrës së lëkurës: e ndritshme, e lehtë, e mesme, e nxirë dhe e thellë.

E hapur

Nuancat e buzëkuqit që zakonisht duken të shkëlqyera me lëkurë të çelët ose të lehtë janë ngjyra e kuqe e lehtë, korale, nudo dhe pluhur.

Mesatare

Ngjyrat si trëndafili, manaferra, të kuqe vishnje duken të mrekullueshme për vajzat me një ton të mesëm të lëkurës.

E nxirë

Vajzat me një ton të lëkurës së nxirë mund të zgjedhin korale, rozë të thellë, të kuqe të ndezur dhe shumicën e ngjyrave të tjera përveç hijeve kafe dhe vjollcë.

E thelle

Nuancat e buzëkuqve që përshtaten më së miri me një ton të thellë të lëkurës janë nuancat kafe dhe vjollcë si kumbulla, karamelja, vera dhe të kuqe në blu.

Përcaktoni ngjyrën e lëkurës tuaj

Njohja tonin e lëkurës patjetër që do t’ju ndihmojë në drejtimin tuaj. Në thelb, ekzistojnë 3 lloje të toneve: të freskët, të ngrohtë dhe neutral.

 • Nënshtresat e ftohta: lëkurë e ndritshme ose e lehtë – e butë ose nude; lëkurë të mesme – hije rozë ose boronicë, ose lëkurë e thellë – hije rubini ose verë.
 • Nënshtresa të ngrohta: lëkurë e çelët ose e lehtë – nude, rozë e zbehtë ose pjeshkë; lëkurë e mesme, e nxirë ose e thellë – hije bakri ose bronzi.
 • Neutrale: spektër i gjerë ngjyrash, si të ftohta, ashtu edhe të toneve të ngrohta.

Forma e buzëve tuaja

© depositphotos.com, © depositphotos.com
 • Buzët më të rënda: buzëkuq i ndritshëm në pjesën e poshtme të buzëve dhe një hije pak më e errët me të njëjtën ngjyrë në buzën e sipërme.
 • Buzët e rënda poshtë: çdo ngjyrë që i përshtatet nënvizimit tuaj + pak ngjyrë të çelur nude në qendër të buzës së sipërme.
 • Buzët asimetrike: përdorni një laps buzësh në një nuancë të ngjashme me ngjyrën e buzëkuqit për të përshkruar buzët.

Madhësia e buzëve

© pixabay, © shutterstock
 • Buzët e holla: shmangni ngjyrat e errëta dhe të shkëlqyera të buzëkuqit, ato vetëm do t’i bëjnë buzët tuaja të duken edhe më të holla. Provoni të aplikoni shkëlqyes dhe buzëkuqë kremozë.
 • Buzë të trasha: shmangni nuancat e buzëkuqit që janë shumë të lehta dhe me shkëlqim, me cilësi të shkëlqyeshme.

Ngjyra e flokëve

© shutterstock, © shutterstock
 • Flokë të errët, lëkurë të ndritshme dhe të lehta: ngjyra rozë të ndezur, të kuqe të ndezur, qershi dhe kumbull.
 • Flokë të verdhë, lëkurë të ndritshme dhe të lehta: ngjyra rozë me pluhur, rozë e pastër, rozë e lehtë dhe e kuqe e ndezur.
 • Flokë të errët, lëkurë të errët dhe të thellë: ngjyrë bezhë e artë, okër dhe ngjyra bronzi.
 • Flokë të verdhë, lëkurë të nxirë dhe të thellë: karamel, okër, trëndafila të ngrohtë dhe rozë “salmoni”.
 • Flokë kafe, lëkurë mesatare: ngjyrë bezhë, rozë “salmon”, korale dhe trëndafila të thellë.
 • Flokë të kuq, lëkurë të çelët: rozë “salmoni”, korale.

Ngjyra e syve

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Sytë kafe: të kuqe të ndezur, kafe dhe rozë të lehta.
Sytë blu: hije të ndryshme të ngjyrave të qershisë ose flakë të kuqe.
Sytë e gjelbër:, rozë.
Sytë gri: nude dhe ngjyra e kumbullës.

Ngjyra e dhëmbëve

© depositphotos.com
 • Dhëmbët e bardhë: Urime! Ju mund të zgjidhni çfarëdo ngjyre që ju pëlqen.
 • Dhëmbët e verdhë: trëndafili, pak portokalli, ngjyra të kuqe të lehta. Shmangni purpurët, kafe dhe nuancat e kuqe të ndezur, të kuqe.

BONUS:

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com]

Nëse keni probleme në përcaktimin e ngjyrës së lëkurës, thjesht ndiqni këto hapa të thjeshtë:

Shikoni venat tuaja. Venat blu dhe vjollcë tregojnë lëkurë me ton të ftohtë; venat jeshile – lëkurë me ton të ngrohtë. Nëse nuk mund të vendosni me siguri nëse venat tuaja janë blu apo jeshile, ju keni një ngjyrë të lëkurës neutrale.

Provoni disa bizhuteri argjendi dhe ari. Ari zakonisht u përshtatet njerëzve me ton lëkure të ngrohtë, ndërsa argjendi duket më mirë për njerëzit me ton lëkure të ftohtë.

Tani që dini të zgjidhni hijen e përsosur të kuq buzësh për ju, ndani me ne ngjyrat tuaja të preferuara. A ju duk ndonjë nga këto këshilla të dobishme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here