8 Gabime që po Bëni me Larjen e Flokëve

0
1027
©shutterstock

Në pamje të parë, rutina juaj e larjes së flokëve duket mjaft e lehtë. Por ka disa gabime që mund të mos e keni kuptuar kurrë që i keni bërë që mund të çojnë në dehidrim të flokëve, thyerje apo madje edhe infeksione të kokës. Dhe ka edhe disa truket që mund të ju japin atë pamjen “sikur sapo keni dalë nga salloni”.

Ne kemi bërë disa studime për të zbuluar se cilat gabime të larjes së flokëve mund t’ju privojnë nga të paturit flokë të shëndetshëm dhe me shkëlqim.

Ju i lani flokët shumë shpesh

© Shutterstock.com

Sipas ekspertëve, përdorimi i shampos çdo herë që lani flokët nuk është e nevojshme për t’i mbajtur të pastra. Shpëlarja e flokëve me ujë disa herë në javë është e mjaftueshme për të hequr papastërtitë e dukshme. Aplikimi i shampos ka arsye thjesht kozmetike, dhe shtresa e pasur që krijon mund të largojë vajin nga flokët tuaj. Vaji është thelbësor për flokët e shëndetshëm, pasi i mban të hidratuar dhe e mbron atë nga dëmtimet.

Nuk i lani flokët mjaftueshëm dhe përdorni shumë shampo

© Depositphotos.com, © AdoreBeautyNZ / Pixabay

Shpëlarja e flokëve tuaj për të paktën një minutë para se të aplikoni shampon ndihmon në heqjen e çdo mbetje nga produkti i fundit për kujdesin e flokëve që keni përdorur. Lënia e flokëve tuaj të lagur plotësisht para se të aplikoni shampon është një hap thelbësor për t’i larë në mënyrë efektive.

Nëse flokët tuaj janë të lagur nga lart poshtë, shampoja do të përhapet në mënyrë më të barabartë. Do t’ju ndihmojë gjithashtu të përdorni më pak shampo kur lani flokët.

Ju aplikoni zbutës për flokët pas shampos

© Shutterstock.com

Ne jemi mësuar që së pari të pastrojmë flokët dhe pastaj të shtojmë kondicioner. Por një rutinë e kundërt funksionon më mirë për disa lloje flokësh. Aplikimi i kondicionerit së pari do t’i bëjë flokët tuaj të duken më voluminoz.

Kjo metodë funksionon më së miri për flokë të imët që kanë nevojë për lagështi por shumica e kondicionerëve mund t’i bëjnë atë të duken me yndyrë.

Ju po aplikoni shampon deri në fund të flokëve

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Nëse po aplikoni shampon në rrënjë dhe pastaj shtoni disa më tepër në pjesën tjetër të flokëve tuaj, mund të dëmtoni skajet. Rrënjët janë shpesh më të lyerat, dhe duhet të aplikoni shampon në lëkurën e kokës sesa në skajet e flokëve tuaj. Fundet janë zakonisht më të thata, dhe larja e tyre me shampo do t’i bëjë ato të duken edhe më të dehidratuara.

Ju po pastroni kokën me thonjtë tuaj

© Erick Larregui / Unsplash, © Shutterstock.com

Larja me forcë e kokës mund të shkaktojë gërvishtje dhe mund të shkaktojë infeksione eventuale të kokës. Flokët janë më të brishta kur janë të lagura, dhe pastrimi agresiv mund të shkaktojë thyerje dhe madje mund të dobësojë gjëndrat.

Mënyra më e mirë për të larë flokët tuaj është të masazhoni butësisht rrënjët me gishta dhe pëllëmbë.

Po i lani flokët me ujë të nxehtë

© Depositphotos.com, © PublicDomainPictures / Pixabay

Temperatura më e mirë e ujit për larjen e flokëve tuaj është e vakët. Larja e flokëve me ujë të nxehtë mund të bëjë që flokët tuaj lehtë të prishen dhe dobëson rrënjët. Uji pak i ngrohtë ndihmon në hapjen e kutikulave të flokëve, dhe flokët thithin më mirë vajin dhe efektet hidratuese të butësit.

Është më së miri ta përfundoni rutinën duke shpëlarë flokët me ujë të ftohtë, pasi do t’ju ndihmojë të mbyllni kutikulat.

Ju jeni duke aplikuar zbutës në lëkurën e kokës

© Tim Mossholder / Unsplash, © Liubov Ilchuk / Unsplash

Aplikimi i zbutësit në lëkurën e kokës do t’i bëjë rrënjët tuaja gjithnjë e më me vaj. Janë flokët tuaj dhe majat që kanë nevojë për hidratimin më të madh. Vendosja e kondicionerit në ose pranë kokës tuaj mund të bllokojë gjëndrat e flokëve tuaj, duke ngadalësuar rritjen e flokëve dhe rritjen e prodhimit të vajit.

Ju po i krihni flokët kur janë të lagur

© Shutterstock.com, © Shutterstock.com

Nuk ka asnjë mënyrë krehjeje për flokët e lagur që të mos shkaktojë dëmtime sepse kur flokët janë të lagura, janë në gjendjen e tyre më të dobët. Fërkimi i flokëve tuaj të thatë me një peshqir gjithashtu mund të dëmtojë majat tuaja. Mënyra më e mirë për të tharë flokët tuaj në mënyrë të sigurt është që butësisht t’i përkulni dhe ta lejoni që të thahen natyrshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here