8 Këshilla Për të Ngrënë Shëndetshëm me Përpjekje Minimale

0
993
©shutterstock©depositphotos

Në një botë me ritëm të shpejtë, nuk është një detyrë e lehtë të ushqehesh më shëndetshëm, veçanërisht kur nuk ke kohë ose energji për të gatuar. Ne duam që ju të qëndroni larg ushqimit të hedhurinave dhe të shijoni një vakt të shëndetshëm që do të sigurojë përfitimet maksimale për trupin tuaj.

Ne kemi kursyer përpjekjet për të gjetur disa mënyra për t’ju ndihmuar të ushqeheni më shëndetshëm dhe të keni më shumë kohë për veten tuaj.

Përdorni fasulet e bardha në smoothien tuaj të rradhës.

© The Lazy Artist Gallery / Pexels, © VIPDesignUSA / Depositphotos

“Fasule” dhe “smoothie” janë 2 fjalë që rrallë i bashkoni në të njëjtën fjali. Sidoqoftë, siç rezulton, kjo është një ide e paçmuar dhe rezulton në një shije madhështore. Kënaqja me smoothie është mënyra perfekte për të ekuilibruar vaktin tuaj me shumë makroelemente. Fasulet e bardha janë përgjigjja këtu. Ato njihen si një burim i jashtëzakonshëm i proteinave, kështu që herën tjetër kur do të përzieni fruta të ndryshëm, mos harroni disa nga këto “fasule magjike” për të përmirësuar trupin tuaj në një mënyrë të thjeshtë.

Përzieni gjalpin e kikirikut me një tufë farash të ndryshme.

© llauroj / Depositphotos, © charlotteLake / Depositphotos

Gjetja e një mëngjesi që ju ngop dhe ju mban të kënaqur në një mënyrë të shëndetshme mund të jetë e vështirë, por ne gjetëm një mënyrë për ta ndriçuar mëngjesin tuaj. Merrni kavanozin tuaj të zakonshëm me gjalpë kikiriku dhe përziejeni atë me të gjitha llojet e farave. Mezja juaj e ardhshëm për tostin e gjalpit të kikirikut do të jetë po aq e shijshëm si gjithmonë, por tani e ngarkuar me elementë ushqyes, vitamina dhe proteina në një mënyrë të thjeshtë.

Mbajeni çajin tuaj bimor me një kapak mbi të.

© catastrophe_OL / Shutterstock, © steveheap / Depositphotos

Mbulimi i çajit tuaj ndërsa është i pjerrët është shumë i rëndësishëm për çajrat bimorë për shkak të vajrave thelbësorë që përmban. Nëse e mbani kupën tuaj pa kapak, atëherë vajrat esencialë do të avullojnë në ajër dhe do të shpërndahen. Kur kjo të ndodhë, ju humbni shumë veti të dobishme të bimëve.

Kënaquni me farat e shalqirit.

© Irina Iriser / Pexels, © gioiak2 / Depositphotos

Është gjithmonë kënaqësi të rostiçoni një copë të madhe shalqini direkt nga lëvorja, por një nga gjërat më të mira për këtë është se mund të mbushë trupin tuaj me proteina në të njëjtën kohë. Farat e shalqinit përmbajnë më shumë se 30g proteina në një filxhan dhe janë të pasura me fibra. Mund t’i hani menjëherë ose t’i ruani për më vonë dhe t’i shtoni në smoothiet tuaja të preferuara.

Gatuani karrota të plota.

© The_Fairhead / Shutterstock, © marcobir / Shutterstock

Karrotat janë të pasura me beta karotinë, fibra, vitaminë K1, kalium dhe antioksidantë. Ato janë krokante, të shijshme dhe shumë ushqyese. Për më tepër, janë antioksidantët e tyre karotene që kanë lidhje me një rrezik të zvogëluar të kancerit. Kur gatuhen të plota, karotat kanë 25% më shumë falcarinol, një përbërës që lufton kancerin, sesa karotat që janë copëtuar më parë.

Gatuajini drithërat në çaj jeshil.

© roger-scardigno / Depositphotos, © liudmilachernetska@gmail.com / Depositphotos

Orizi dhe drithërat e tjerë janë të mirë kur gatuhen në ujë, por ne kemi një mundësi edhe më të ndritshme për ju. Këtu është një mënyrë e thjeshtë dhe inovative për të shtuar aromë të pasur dhe për t’i bërë ato edhe më të shëndetshme. Gatimi me çaj jeshil do të përmirësojë drithërat tuaja me shumë antioksidantë, do të përmirësojë vigjilencën mendore, lehtëson simptomat e tretjes dhe do të nxisë humbjen e peshës. Për shkak të kësaj, mund të jetë një nga mënyrat më të mira për të gatuar drithërat tuaj.

Priteni hudhrën, pastaj lëreni të pushojë.

© Art_Photo / Shutterstock, © arosoft / Depositphotos

Hudhra është një produkt thelbësor për çdo kuzhinë. Shërben si një central elektrik aromash që sjell ushqimin në jetë. Hudhra është gjithashtu e madhe falë faktit se na mbron nga viruset e ndryshme dhe ftohjet. Herën tjetër kur të pritni pak hudhër për një gatim, lëreni të pushojë për 5 minuta. Kjo do të maksimizojë cilësitë e fuqishme medicinale të kësaj bime, si përbërjet që luftojnë kancerin, antioksidantët dhe vitamina C.

Blini domate të konservuara kundrejt atyre të freskëta.

Të gjithë duam të shohim pjatat tona plot vitamina dhe elementë të dobishëm, dhe domatet janë një burim i pabesueshëm i të gjitha këtyre gjërave. Por çfarë lloj domate është zgjedhja më e shëndetshme? Trajtojini domatet e përpunuara si zgjedhjen tuaj kryesore në dyqanin ushqimor.

Së pari, domatet e përpunuara korren të pjekura, të kuqe dhe plot mirësi. Gjendja e përqendruar do t’i bëjë domatet e përpunuara burimin më të pasur të njohur të likopenit. Ndërkohë, domatet e freskëta të tregut zgjidhen jeshile dhe disa prej domateve të freskëta bashkohen me fruta të tjera për të nxitur pjekjen e qëndrueshme.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here