8 Këshilla që Japin Stilistët për Pamje të Freskët dhe Moshë të Re

0
10507
©eastnews, ©eastnews,

Është vërtetuar se rrudhat e fytyrës dhe një numër i madh i njollave të pigmenteve ju bëjnë të dukeni më në moshë. Njerëzit përreth jush i shikojnë ata dhe përpiqen të përcaktojnë moshën tuaj. Por ka disa gjëra në pamjen tonë që mund të na bëjnë të dukemi më të rinj.

Një grup studiuesish nga Franca dhe SH.B.A. zbuluan se njerëzit që po përpiqen të kuptojnë sa vjeç është një grua në mënyrë të pavetëdijshme i kushtojnë vëmendje kontrastit të fytyrës së saj: sa të theksuara janë sytë, buzët dhe vetullat e saj.

Karakteristikat e ndritshme të fytyrës tregojnë se një person është i shëndetshëm dhe i ri. Disa njerëz kanë lindur me karakteristika të tilla, dhe të tjerët përdorin produkte kozmetikë për të përmirësuar pamjen e tyre.

Ne vendosëm t’ju tregojmë se si të përdorni produkte kozmetikë dhe si t’i modeloni flokët për t’u dukur shumë më të reja.

Buza e poshtme e plotë

© eastnews, © eastnews

Efekti i buzëve “fëminore” është një mënyrë themelore për t’u dukur disa vjet më të reja. Vajzat moderne preferojnë ta bëjnë buzën e sipërme më të madhe, sepse mendojnë se kjo do t’i bëjë ato të duken më tërheqëse. Por, në fakt, një buzë e sipërme e madhe e bën një grua të duket më e moshuar, ndërsa një buzë e plotë e poshtme e bën fytyrën të duket më e re dhe më naive.

Vija e theksuar e vetullave

Për ta bërë pamjen tuaj më të freskët, duhet të nxjerrni në pah fillimin e vetullave. Të famshmit modernë e kanë përdorur këtë truk për një kohë të gjatë, dhe ju mund ta përdorni gjithashtu.

E gjithë ajo që ju nevojitet është një theksues ose hijet më të ndritshme të syve që mund të gjeni.

Mollëza të ngritura

© eastnews, © eastnews

Me kalimin e moshës, tiparet e fytyrës bëhen më pak të dukshme sepse lëkura bëhet më pak elastike. Për më tepër, shumë gra nuk kanë fare mollëza të larta. Dhe ato mund t’ju ndihmojnë të dukeni disa vjet më të reja.

Në këtë rast, ju mund të përdorni teknika të zgjuara të grimit ose injeksione kozmetike. Por sigurohuni që të gjeni një specialist vërtet të mirë që nuk do të prishë bukurinë natyrore të fytyrës tuaj.

Veshë të vegjël

© eastnews, © eastnews

Veshët janë diçka që gratë e lënë pas dore për ndonjë arsye. Sidoqoftë, veshët që janë shumë të mëdhenj prej vitesh që mbajnë vathë të rëndë e bëjnë një grua të duket më e moshuar.

Forma e veshëve mund të korrigjohet lehtësisht me injeksione ose procedura lazer. Por këto janë metoda radikale. Është shumë më e lehtë për të parandaluar këtë problem: përdorni një krem ​​ushqyes çdo ditë dhe mos vendosni vathë të rëndë.

Ngjyra natyrale e lëkurës

© eastnews, © eastnews

Edhe pse lëkura e nxirë mund të ndihmojë në maskimin e defekteve të vogla në fytyrën tuaj, kjo ju bën të dukeni disa vjet më të vjetër. Kjo sepse është më lehtë të shohësh rrudhat në lëkurën e nxirë. Përveç kësaj, dielli ju bën të plakeni në një mënyrë shumë të mirëfilltë. Mos harroni se rrezet ultraviolet janë shumë të dëmshme, prandaj përdorni krem ​​mbrojtës nga dielli çdo ditë.

Pak flokë “të patrazuar”

© eastnews, © eastnews

Nëse asgjë nuk ju bën të dukeni më të vjetra atëherë keni flokët e përsosur, ku çdo detaj është ashtu siç duhet të jetë. Vetëm vajzat me një fytyrë ideale dhe lëkurë të përsosur mund të jenë mjaft të guximshme për të pasur flokë të tillë.

Nëse nuk doni të dukeni më të vjetra, duhet t’i mbani majat paksa të pabarabarta, dhe flokët tuaj duhet të jenë pak të shkujdesur.

Efekti i “majave të pabarabarta” ju bën të dukeni më të reja. Sidoqoftë, nëse dëshironi që flokët tuaj të kenë të njëjtën gjatësi dhe prapë të duken shkëlqyeshëm, thjesht i bëni pak kaçurrela.

Ngjyra natyrale e flokëve

© eastnews, © eastnews

Një ngjyrë e ndritshme e flokëve shpesh shoqërohet me rininë. I njëjti rezultat mund të arrihet me një ngjyrë natyrale të errët. Gjëja më e rëndësishme është të keni një ngjyrë shumë natyrale. Gratë me flokë bionde të panatyrshme që duken të verdha dhe gratë me flokë jashtëzakonisht të errët duken më të moshuara sesa janë në të vërtetë.

Nëse vendosni të lyeni flokët, përpiquni të zgjidhni ngjyrën më natyrale dhe të përshtatshme për ju.

Vetulla paksa “të egra”

© eastnews, © eastnews

Vetullat “e egra” mund ta bëjnë fytyrën tuaj të duket më e ndritshme dhe më e re. Është e rëndësishme të mos e teproni – dhe të mos hiqni dorë plotësisht nga formimi i vetullave.

Gjeni një specialist të mirë për t’ju ndihmuar të mbani vetullat tuaja natyrale vetëm me një nuancë të hollë të “egërsisë”.

Këto këshilla janë të mira për pothuajse të gjithë. Fjala kyçe është “pothuajse” sepse çdo person është i ndryshëm. Na tregoni se si i përshtatni ndryshimet e fytyrës në lidhje me moshën.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here