8 Mënyra për t’i Bërë Flokët Tuaj të Qëndrojnë Bukur

0
833
©menrepeller

Pothuajse çdo vajzë përballet me këtë problem: a duhet të zgjohem më herët për të stiluar flokët apo të flej edhe pak dhe t’i kap flokët topuz?

Ne ju sugjerojmë që të mos zgjidhni më midis këtyre opsioneve: tani mund të keni gjumë të mjaftueshëm dhe të krijoni stile të përsosura të flokëve!

Lexoni këshillat tona për të parë se si të punoni me flokë të gjatë dhe të shkurtër.

Ne na pëlqejnë gjërat që e bëjnë jetën tonë më të lehtë, kjo është arsyeja pse ne kemi mbledhur disa këshilla për flokët të cilat kursen kohë që do t’ju ndihmojnë të dukeni të mrekullueshme në mëngjes.

Përdorni jastëkë mëndafshi.

© depositphotos © depositphotos

Nëse dëshironi që flokët tuaj të jenë të mrekullueshëm, pa shumë përpjekje, zëvendësoni jastëkët prej pambuku me ato prej mëndafshi ose satirë. Ata thithin lagështinë më ngadalë dhe sipërfaqja e tyre e lëmuar do të zvogëlojë fërkimin, duke ju ndihmuar të “kurseni” stilin e flokëve tuaj.

Bëni një xhufkë

© lovelyblondecloset

Për të bërë një stil të bukur dhe të thjeshtë, lidhni flokët tuaj pak të lagur në majë të kokës, mbështillni ato dhe lidhini skajet nën lidhëse. Flokët do të thahen gjithsesi dhe do të merrni flokë voluminoz. Rekomandohet gjithashtu të përdorni një lidhëse të butë flokësh.

Përdorni kapëse teli.

© cutegirlshairstyles

Ju nuk duhet t’i bëni permanent flokët tuaj nëse doni që ajo të jenë kaçurrela. Para se të shkoni në shtrat, aplikoni pak locion për flokët. Pastaj ndani flokët tuaj në seksione dhe ktheni secilin seksion flokësh rreth një kapëse teli. Nëse keni flokë të gjatë, mund të përdorni kapëse edhe më të mëdha për të siguruar flokët.

Përdorni një shall.

© thirstyroots

Nëse jeni të lodhura nga flokët e fryrë, para gjumit, hidratoni dhe lyeni flokët dhe mbështillini me një shall saten. Do të parandalojë që flokët tuaj të fërkohen dhe do të zgjoheni me një stil të bukur flokësh.

Bëni 2 xhufka.

©brightside

Aplikoni pak vaj ose zbutës në flokët tuaj pak të lagur dhe ndajini në 2 seksione. Lyejini flokët tuaj dhe thajini me tharëse flokësh. Bëni 2 bishta të lirshëm pas veshëve dhe sigurojini ato me kapëse. Në mëngjes, zgjidhini flokët dhe aplikoni pak llak.

Zëvendësoni aksesorët e fortë me ato të lëmuar.

© abeautifulmess

Për të bërë flokë kaçurrelë, përpiquni të përdorni copa të thjeshta pëlhure në vend të rrotulluesve. Ndani flokët tuaj në pjesë, kthejini ato rreth shiritave të copës dhe lidhni shiritat. Në mëngjes, zgjidhni shiritat dhe aplikoni pak llak flokësh.

Bëni “makarona”.

© cutegirlshairstyles

Një metodë tjetër për të marrë flokë kaçurrelë është të bëni “makarona”. Ndani flokët tuaj në seksione dhe aplikoni pak xhel flokësh. Pastaj përdridhni të gjitha seksionet dhe sigurojini ato me kapëse ose lidhëse të flokëve.

Përdorni furçën e duhur të flokëve.

© depositphotos © depositphotos

Në mënyrë që të mos prishni stilin e flokëve tuaj dhe ta bëni atë të duket përsëri i mrekullueshëm, përdorni një furçë me lloje të ndryshme dhëmbësh.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here