9 Gabime me Manikyrin që e Prishin Imazhin Tuaj

0
445
©depositphotos

Sipas statistikave të fundit, njëa grua mesatarisht do të shpenzojë afërsisht 500 dollarë në vit për thonjtë.

Meqenëse kujdesi për thonjtë dhe arti i thonjve janë bërë të popullarizuara në mediat sociale, ai ka kapur vëmendjen e masave dhe ka fituar interes për ta përshtatur atë me rutinën e tyre të bukurisë.

Por, duke i dhënë vetes një manikyr të këndshëm, pa ditur disa teknika kryesore, mund të prishë imazhin tuaj në tërësi ose akoma më keq, vendosni shëndetin tuaj në rrezik.

Ne kemi mbledhur 9 gabime manikyrësh që shpesh neglizhohen nga të gjithë.

Moslarja e veglave tuaja

© depositphotos.com, © depositphotos.com, © depositphotos.com

Sanitizimi i mjeteve tuaja duhet të jetë hapi i parë dhe përparësia juaj numër një. Sipas hulumtimit, zona përreth dhe nën thonjtë tanë ruan sasinë më të madhe të baktereve të dëmshme, dhe nëse këto mjete nuk lahen me dezinfektues ju po lejoni përhapjen e mikrobeve dhe rrezikoni kontaminimin. Përveç kësaj, ruajtja e mjeteve në një qese të mbyllur, lejon bakteret të acarohen.

Kështu që mënyra më e mirë për të ruajtur mjetet tuaja është në një enë me ajër dhe përdorni dezinfektues ose alkool për t’i pastruar ato para dhe pas çdo përdorimi.

Prerja e kutikulave tuaja

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Ne të gjithë kemi qenë fajtorë për këtë sepse e kemi parë që herë pas here na është bërë nga profesionistë, por, prerja e kutikulave tuaja është një rrezik i madh shëndetësor, për shkak të faktit që ju lini prerje të pambrojtura në gishtat tuaj që mund të infektohen. Përveç kësaj, kur kutikulat fillojnë të rriten përsëri, ato kthehen me pamje të hollë dhe të çrregullt, gjë që shkatërron plotësisht pamjen tuaj.

Nëse e doni pamjen e kutikulave të gërmuar, atëherë gjëja më e mirë për ju është të përdorni një shkop palisandër dhe t’i shtyni ato prapa. Në këtë mënyrë ju do të mbroni thonjtë tuaj nga marrja e një infeksioni duke arritur pamjen estetike që dëshironi.

Mos përdorimi i një shtrese bazë

© depositphotos.com

Shumë njerëz besojnë se një veshje bazë është e panevojshme dhe humbje kohe, kështu që ata e kapërcejnë këtë hap kur bëjnë thonjtë e tyre. Sidoqoftë, veshjet bazë janë krijuar fillimisht për t’u lidhur me thonjtë tuaj natyral dhe për ta bërë manikyrin tuaj të zgjasë deri në një javë më gjatë. Kjo ndodh sepse thonjtë tanë prodhojnë vajra natyralë që parandalojnë lidhjen e manikyrit mirë me thoin, kështu që një shtresë bazë i mban vajrat jashtë dhe mban manikyrin ose e xhelin të mos copëtohet.

Vendosja e shtresave të trasha të manikyrit

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da ⭐ Emilia, 🇸🇪🇵🇱 (@polishpixie92) in data:

Të gjithëve na pëlqen një pamje shumë e pigmentuar në thonjtë tanë, e cila kërkon më pak kohë për tu përfunduar dhe duket e fortë, dhe kjo automatikisht na bën të aplikojmë shtresa më të trasha të manikyrit. Edhe pse kjo mund të duket mënyra më e mirë për të shkuar, në fakt është një gabim i madh kur jeni duke bërë manikyrën tuaj.

Shtresat e trasha të manikyrit marrin dy herë më shumë kohë për tu tharë dhe poshtë tyre zgjat afërsisht 5-6 minuta, e cila është një recetë për një katastrofë njollosëse. Llaku i thonjve, në përgjithësi, nuk është krijuar për tu tharë kur është i trashë në mënyrë që të mbrohet kur vendoset në shishe.

Kështu që gjëja më e mirë për të bërë është të vendosni 3-4 shtresa të holla manikyri në vend të 1-2 shtresave të trasha.

Përdorimi i kunjave të veshëve

© depositphotos.com, © depositphotos.com, © depositphotos.com

Kunjat e veshëve janë provuar se shpëtojnë  jetën, veçanërisht kur bëhet fjalë për makijazhin, kështu që ngadalë filluam t’i përfshijmë edhe në rutinën tonë të manikyrëve. Kur manikyri futet në lëkurë rreth thoit, ne thjesht marrim një jastëk pambuku dhe fillojmë të fshijmë, por duhet lëvizja më e vogël për të sjellë kaos në të gjithë pamjen dhe duhet të fillojmë nga e para.

Pambuku, pa marrë parasysh se sa milimetra është larg manikyrit të lagur ka një tendencë të qëndrojnë në manikyr dhe të prishë tërë pamjen, duke ju detyruar të filloni nga e para.

Në vend që të përdorni kunja veshësh, përdorni një furçë kozmetikë shumë të hollë për të pastruar zonën.

Mbushja para dhe mbrapa

© depositphotos.com

Ne kemi parë profesionistë dhe amatorë që hapin thonjtë nga fundi dhe me radhë për të marrë një sipërfaqe / bazë të lëmuar për manikyrin e tyre, por ajo që bëni në të vërtetë është të dëmtojë thonjtë tuaj dhe të prishë të gjithë manikyrin tuaj. Mbushja para dhe mbrapa bën që të shfaqen mikroçarje, gjë që e bën aplikimin e manikyrit të duket i brishtë dhe i pabarabartë, dhe dobëson thonjtë duke i bërë që ato të prishen më lehtë.

Venosja duhet të bëhet në lëvizje rrethore ose në një drejtim për të parandaluar thonjtë tuaj të dobësohen dhe për t’ju ndihmuar të shmangni shpenzimet e parave për trajtime për t’i ndihmuar ata të rikuperohen më vonë.

Mos aplikimi i lustrës nën skaje

© Polishmadness_ / Instagram

Vendosja e manikyrit rreth dhe poshtë skajeve do të parandalojë që manikyri juaj të lëkundet gjatë aktiviteteve të ndryshme që përfshijnë ujë, si larja e enëve ose larja e flokëve. Kur i bëjmë këto aktivitete, uji bllokohet midis thoit dhe manikyrit të thonjve duke shkaktuar ngritjen dhe copëtimin e tij rreth skajeve të sipërme.

Kështu që vendosja e manikyrit nën skajet do ta mbyllë atë zonë plotësisht dhe do të ndihmojë manikyrin tuaj të zgjasë deri në 5 ditë më shumë.

Tharja e thonjve në ujë të ftohtë

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Tharja e thonjve tuaj në ujë të ftohtë është një këshillë e njohur gjerësisht për njerëzit që dëshirojnë të thajnë thonjtë e tyre të sapo lustruar edhe më shpejt. Sidoqoftë, ky është vetëm një mit, uji i ftohtë forcon thonjtë në vend që t’i thajë, formula e manikyrit të rregullt kërkon oksigjen të thatë dhe jo të lëngët.

Kur zhytni gishtat në ujë të ftohtë dhe prisni që ato të thahen, ajo që bën në të vërtetë forcon manikyrin dhe shkakton që ai të de-bashkohet me thonjtë tuaj, pasi ai kurrë nuk ishte tharë plotësisht.

Pra, në vend që të zhytni gishtat në ujë të ftohtë, lërini të thahen në ajër natyrshëm dhe nëse jeni në nxitim, përdorni një freskuese.

Shkundja e shishes së manikyrit tuaj

© depositphotos.com

Kjo është një gjë e zakonshme për pothuajse të gjithë: ne mendojmë se duke tundur shishen e manikyrëve të thonjve ne shpërndajmë ngjyrën kudo, veçanërisht kur manikyri po mbaron. Ajo që nuk e dinim është se duke tundur shishen e manikyrit ne në thelb po përziejmë ajrin e bllokuar brenda shishes me manikyrin e thonjve që shkakton flluska të vogla; atëherë ne fillojmë të lyejmë dhe manikyri duket e pabarabartë me flluska të vogla që transferohen nga manikyri në thonjtë tanë.

Në vend që të tundni manikyrin tuaj, rrotullojeni atë ngadalë në duar horizontale.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here