9 Këshilla Pastrimi për t’u Treguar Rrugën Mikrobeve Njëherë e Mirë

0
54
© sydneyrv / Reddit, © VincePaperclips / Reddit

Furçat tona të dhëmbëve mbajnë me mijëra mikrobe në fijet e tyre që mund të dëmtojnë shëndetin tonë oral. Mikrobe të tjera të padëshiruara mund të fshihen në shumë vende që nuk kemi menduar kurrë t’i pastrojmë, ose thjesht nuk dimë t’i pastrojmë siç duhet.

Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të jemi të vetëdijshëm për rritjen e baktereve në shtëpitë tona dhe të dimë se si ta luftojmë atë në mënyrë efektive.

Për këtë arsye ne kemi gjetur këshillat kryesore për t’u siguruar që ne të qëndrojmë pa mikrobe në shtëpi.

Përdorni gargarë për të dezinfektuar furçën tuaj të dhëmbëve.

© Depositphotos.com, © anmbph/easyfotostock/Eastnews

Sa herë që përdorim furçën tonë të dhëmbëve, mund të transferojmë bakteret e banjës direkt në gojë. Nëse jeni dikush që lan banjën me kapak lart, atëherë mund të përhapni grimca mbeturinash nëpër dhomë, të cilat mund të vendosen në sipërfaqe dhe objekte.

Prandaj, rekomandohet që të pastroni furçën tuaj të dhëmbëve në gargarë për 2 minuta pasi ta përdorni.

Pastroni furrën tuaj me 1/5 filxhan amoniak.

© Shutterstock.com

Thjesht ngrohni furrën tuaj në 65ºC pastaj fikeni dhe vendosni 1/5 filxhan amoniak në një tas në raftin e sipërm të furrës tuaj. Vendosni një tas me ujë të valë në raftin poshtë dhe mbyllni derën, duke i lënë brenda natës.

Kjo do të ndihmojë që llumi të bjerë nga furra juaj, duke ju ndihmuar ta pastroni atë lehtësisht të nesërmen.

Vendosni sfungjerin tuaj në mikrovalë

© Shutterstock.com

Sfungjerët tanë të enëve mbledhin sasi të mëdha bakteresh të dëmshme që nuk duam t’i transferojmë në enët tona gjatë larjes së tyre. Për të sterilizuar një sfungjer, duhet ta lagni plotësisht para se ta vendosni në mikrovalë për 1 minutë.

Nxehtësia e skajshme do të shkatërrojë çdo bakter që rritet në sfungjerët tuaj. Përsëriteni këtë çdo disa ditë kur sfungjeri juaj fillon të vijë erë.

Pastroni veglat tuaja të kuzhinës prej druri.

© sydneyrv / Reddit, © VincePaperclips / Reddit

Lugët tona prej druri mund të vuajnë në kuzhinë, veçanërisht nëse futen në pjatalarëse ose lihen të zhyten. Për t’i mbajtur të rregullta, rekomandohet t’i fërkoni me një fetë limoni në mënyrë që të ndaloni erërat e padëshiruara të depërtojnë. Ju gjithashtu mund t’i lyeni me vaj perimesh ose kokosi për një kujdes të butë. Kjo do t’i bëjë ata të shkëlqejnë dhe t’i mbrojë nga lagështia e dëmshme.

Kur janë të ekspozuar ndaj shumë lagështirës, ​​ato rrisin myk, i cili nuk është gjëja më higjienike për enët tuaja të gatimit.

Fshini rregullisht pragun e dritareve.

© Shutterstock.com

Meqenëse dritaret dhe pragjet e dritareve mund të mbledhin kondensim, ato mund të jenë një terren kryesor për kërpudhat dhe mikrobet. Sigurohuni që të mos harroni këto pika të nxehta që mund të strehojnë një përqendrim bakteresh për shkak të mjedisit të lagësht të dritares.

Lani furçën e flokëve.

© Shutterstock.com, © Shutterstock.com

Furçat tona shpesh neglizhohen kur bëhet fjalë për pastrim, edhe pse mund të mbajnë shumë papastërti. Kjo është për shkak se flokët tanë mund të krijojnë një grumbullim të ndotjes dhe mikrobeve të përditshme kur jemi jashtë, e cila më pas transferohet në furçat tona.

Këshillohet të pastroni furçën tuaj një herë në muaj duke hequr qimet e vjetra dhe duke e larë me shampo brenda natës para se ta shpëlani.

Dezinfektoni dyshekun tuaj të yogës me uthull molle.

© ANTHONY WALLACE/AFP/East News, © Depositphotos.com

qilimat e yogës mund të marrin shumë baktere, jo vetëm nga lagështia e shkaktuar nga djersa jonë, por edhe nga vendosja në dysheme, veçanërisht në qendrat e fitnesit. Prandaj, rekomandohet të pastroni rrobat tuaja sa herë që e përdorni. Thjesht fshijeni atë duke përdorur një leckë dhe pjesë të barabarta uji dhe uthull molle.

Uthulla do të veprojë si një dezinfektues, duke i dhënë atij një ndryshim të freskët.

Pastroni bizhuteritë tuaja prej argjendi me sodë dhe kripë.

© JohnnyOToole / Reddit, © JohnnyOToole / Reddit

Për t’i rikthyer në lavdinë e tyre origjinale, duhet të vendosni një tabaka me letër alumini dhe të shtoni 2 lugë sode dhe 1 lugë kripë. Vendosni bizhuterinë sipër dhe mbulojeni me ujë të valë.

Duke e lënë këtë të zhytur brenda natës, ajo do të shpërndajë papastërtitë dhe njollosjet që grumbullohen në aksesorët tanë të argjendtë.

Pastroni tastierën tuaj me xhel.

© Amazon.com

Ky pastrim mund të jetë shumë praktik për heqjen e grumbullimit të pluhurit dhe papastërtisë nga hapësira të vogla, dhe është shumë i lehtë për tu bërë në shtëpi! Do të duhet të përzieni 1 filxhan ujë të ngrohtë me boraks në një tas dhe 1/2 e filxhanit ujë të ngrohtë me ngjitës në një tas tjetër. Bashkoni 2 përzierjet dhe përziejini derisa të bëhet masë e fortë – pastaj gatuajeni për të bërë një top të fortë.

Bonus: Përdorni një qese rrjetë në pjatalarëse.

© Amazon.com

Për të siguruar që gjithçka është larë siç duhet në pjatalarëse, është e rëndësishme të përdorni një qese rrjetë për të mbajtur sendet më të vogla së bashku. Kjo ndalon që pjesët më të vogla të rrëshqasin poshtë në rondele dhe të mos sterilizohen siç duhet.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here