Çfarë Ndodh Nëse Përdorni Vajra Esencialë më Tepër Sesa Duhet

0
68
©depositphotos

Vajrat esencialë reklamohen si përmirësuar për të gjitha llojet e gjërave: nga çështjet e lëkurës tek problemet e shëndetit mendor. Megjithatë këto vajra nuk janë aq të padëmshëm sa duken.

Ata mund të nuhasin erë të mirë, por marketingu i tyre i tejkalon shumë përfitimet që marrim prej tyre ndërsa minimizon pjesët e këqija. Të cilat janë, në fakt, goxha negative.

Ne mbrojmë shëndetin pa rreziqe dhe dëshirojmë t’ju mbajmë të informuar për rreziqet që fshihen pas rutinave të bukurisë. Mos harroni të kontrolloni seksionin në fund të artikullit, ku diskutojmë hapat që mund t’ju ndihmojnë t’u qaseni vajrave esencialë në një mënyrë më të sigurt.

Helmimi

© depositphotos.com, © depositphotos.com, © depositphotos.com

Studimet tregojnë mijëra incidente të helmimit me vaj esencial në vitet e kaluara dhe më shumë se gjysma e tyre përfshinin fëmijë. Toksiciteti përhapet me shpejtësi dhe kërkon vetëm një sasi të vogël vaji për të krijuar një situatë të rrezikshme për jetën. Mund të çojë në të vjella, dëmtime të mushkërive dhe depresion të sistemit nervor qendror. Shkaktari më i keq është vaji eukalipt, disa pika të së cilis mund të rezultojnë në të përziera, dhimbje stomaku dhe konvulsione.

Ndërsa 80% të rasteve ishin aksidentale, për shkak se vajrat u morën gabimisht si kura të lëngshme, si shurupi i kollës, megjithatë, kishte akoma një numër njerëzish që morën vajra esencial oral për shkak të keqinformimit.

Zhvillimi i gjoksit mashkullor

 

Ekziston një fenomen i quajtur gjinekomastia – zhvillimi i “i gjinjve të burrave”. Është e rrallë dhe shpesh nuk ka ndonjë shkak të dukshëm. Përveç ndonjëherë kur nxitet nga vajrat e livandos dhe pemës së çajit.

Një studim ka provuar se vajrat esencialë shpesh janë fajtorë për indin e zgjeruar të gjirit tek djemtë e rinj. Ai përfshiu 3 djem që nuk kishin asgjë të përbashkët, por papritmas iu shfaq gjoks dhe përdorimin e produkteve të kujdesit të lëkurës me vajra të livandos dhe pemës së çajit. Siç rezulton, vajrat mund të imitojnë hormonet femërore dhe të shtypin prodhimin e atyre mashkullore. Kjo prish ekuilibrin e përgjithshëm hormonal dhe endokrin të trupit.

Ndjeshmëria ndaj diellit

© shutterstock.com, © depositphotos.com

Disa vajra esencialë janë fotosensibilizues, që do të thotë se rrisin ndjeshmërinë e lëkurës ndaj rrezeve të diellit. Ai përfshin vajra limoni dhe fajtorin më të madh – vajin e bergamotit. Shumë agrume përmbajnë një përbërje të quajtur furocoumarin, e cila mund të shkaktojë djegie kimike kur ekspozohet në rrezet e diellit. Në rastet më të rënda, edhe disa minuta nën rrezet e diellit mund të rezultojnë në flluska.

Dhe bimët prodhojnë furanokumarin si një mbrojtje kundër kafshëve, insekteve dhe kërpudhave. Ndoshta, as ne nuk jemi të mirëpritur.

Probleme të lëkurës

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Gama e çështjeve të lëkurës të shkaktuara nga vaji esencial ndryshon nga acarime të vogla deri tek alergjitë e plota, si për shembull, dermatiti. Reagimet alergjike çojnë në urtikarie, skuqje, kruajtje dhe djegie. Lëkura në vetvete gjithashtu mund të bëhet e thatë, me luspa dhe të fillojë të plasaritet.

Është një ide veçanërisht e keqe të përdorni vajra në lëkurën e dëmtuar pasi ajo thith më shumë vaj dhe reagimi mund të jetë i papritur dhe i pakëndshëm. Dhe nuk duhet të përdorni kurrë vaj të paholluar: mund të jetë plotësisht i rrezikshëm për lëkurën tuaj!

Rreziqet e shtatzënisë

© depositphotos.com, © depositphotos.com, © shutterstock.com

Disa vajra esencialë përmbajnë aditivë dhe papastërti që mund të jenë të dëmshme për gratë shtatzëna. Ndjeshmëria e tyre famëkeqe ndaj aromave dhe shijeve mund të rezultojë në efekte anësore të keqija të përdorimit të vajit esencial, si të përziera, dhimbje koke, të vjella dhe vertigo.

Edhe vajrat e aplikuar në lëkurë mund të depërtojnë në placentë dhe të prekin foshnjën.

Alergjitë

© depositphotos.com, © depositphotos.com, © depositphotos.com

Duke lënë e lëkurën mënjanë, reagimet alergjike ndaj vajrave thelbësore mund të ndikojnë në sytë dhe sistemin e frymëmarrjes. Pra, përvoja juaj me vajra aromatikë mund të shkaktojë teshtitje, rrjedhje të hundëve dhe mbingarkesë.

Ndonjëherë alergjia përkeqësohet: që do të thotë që ju duhet të shihni një mjek sa më shpejt të jetë e mundur.

Udhëzuesi i përdorimit: Vajrat nuk janë të keqija

Në fund të fundit, të qenit esencial nuk i bën këto vajra të rëndësishëm ose të nevojshëm për ne. Problemi nuk është se sa të rrezikshëm mund të jenë, por edhe se si tregtohen.

Pjesa më e madhe e komenteve rreth vajrave buron nga fakti se ato janë produkte natyrale dhe, për këtë arsye, nuk mund të jenë të dëmshme. E cila është e pavërtetë.

Disa vajra kanë veti anti-parazitare dhe antiseptike, mund të ndihmojnë në problemet e flokëve dhe aromat e tyre qetësuese ndihmojnë në lehtësimin e stresit. Megjithatë, kur keqpërdoren, ato mund të çojnë në të gjitha gjërat që diskutuam më lart.

© shutterstock.com, © depositphotos.com

Pra, më e mira që mund të bëni është:

  • Konsultohuni me mjekun tuaj para se të përdorni vajrat.
  • Shikoni se si reagon trupi juaj ndaj tyre.
  • Testoni një sasi të vogël vaji në krahun ose këmbën tuaj. Në këtë mënyrë mund të kontrolloni dhe shihni nëse keni alergji.
  • Mos i përdorni shumë.
  • Mos kini frikë t’i provoni.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here