“Hapni Sytë Mirë”/ 9 Gjëra në Supermarkete që Nuk Duhet t’Jua Shesin si Cilësore

0
1760
©depositphotos

Kur bëjmë blerje, të gjithë duam të marrim ushqime të shijshme dhe të freskëta. Sidoqoftë, shumë prodhues dhe shitës me pakicë janë të përqendruar në fitimet e tyre dhe përpiqen të përdorin mënyra të ndryshme për të na shitur mallra jo fort cilësore.

Për shembull, a e dini se përdorimi i tepërt i erëzave në një sallatë të gatshme ndihmon për të maskuar përbërësit e skaduar? Blerësit janë duke u bërë gjithnjë e më të vëmendshëm dhe duke zbuluar truket e reja të shitësve të pandershëm me pakicë.

Ne kemi mbledhur disa këshilla që mund t’ju parandalojnë të bini pre e mashtrimeve të dyqaneve ushqimore dhe të siguroni që gjithmonë të jeni të kënaqur me gjërat e mira që blini.

Shmangni sendet e ripaketuara

©depositphotos

Mundohuni të shmangni blerjen e ushqimeve të paketuara individualisht, të cilat kanë qenë prerë në feta ose të përgatitura në deli ( djathë ose copëza perimesh, fruta, etj.) Është shumë e mundur që këto ushqime të kenë skaduar ose do të skadojnë.

Data në paketim nuk do t’ju tregojë asgjë në këtë rast, sepse shkrimet me këtë informacion mund të ndryshohen disa herë në ditë. Edhe ushqimi i freskët në këtë paketim tërheq menjëherë shumë baktere, kjo është arsyeja pse është më mirë të kërkoni ose të kërkoni dikë në deli të presë dhe paketojë ushqimin tuaj para jush, ose të zgjidhni produkte të paketuara në fabrikë.

Jini vigjilent në departamentin e deli

©depositphotos

Kur blini sallata të gatshme, kushtojini vëmendje sallatave që kanë shumë hudhër dhe erëza: kjo është mënyra se si ata përpiqen të maskojnë mallrat e skaduara. Kur zgjidhni një sallatë, mbani mend që sallatat me mish ose peshk skadojnë më shpejt se ato me perime, dhe sallatat me vaj janë më të sigurta sesa sallatat me majonezë.

Është më mirë të zgjidhni sallatat pa pa vaj ose salca që mund të ruhen deri në 2 ditë. Për të qenë plotësisht të sigurt, mund të kontrolloni dyqanin dhe të shihni nëse ato respektojnë masat e sigurisë me ushqimin.

Këtu janë disa prej tyre:

  • një sallatë e gatshme duhet të ruhet në një pjatë xhami (ajo oksidohet lehtësisht në një pjatë metalike);
  • çdo pjatë ka një lugë të veçantë;
  • një punëtor i dyqanit vesh doreza njëpërdorimshe kur prek ushqimin.

Kontrolloni gjendjen e paketimit

©depositphotos

Anë të thërrmuara, deformime, çarje, karton i prishur me gjurmë të lëngut të tharë – këto nuk janë vetëm “defekte kozmetike”. Çdo dëmtim mund të jetë një shenjë e ruajtjes së pakujdesshme, i transportit në kushte të gabuara dhe madje edhe se produkti mund të ketë skaduar.

Gjeni rastin tuaj për të ekzaminuar me kujdes mallrat

©depositphotos

Shitësit në dyqane e dinë me saktësi se si të shfaqin anën më të mirë të mallrave të tyre. Detyra juaj është të shihni se çfarë fshihet. Për shembull, ndriçimi në rastet e shfaqjes së mishit bën që gjithçka të duket e freskët dhe e lëngshme në gojë. Kërkojini një punonjësi të dyqanit të marrë një copë që ju pëlqeu dhe ta shikoni vetë: mund të duket ndryshe nën dritë normale.

E njëjta gjë mund të zbatohet për ushqimet e ngrira: mos blini ushqime me shumë lustër akulli mbi to. Në shumicën e rasteve, kjo do të thotë që mallrat ishin ngrirë dhe shpëlarë shumë herë, dhe kjo mund të jetë e rrezikshme për shëndetin tuaj. Është gjithashtu e vështirë të vlerësosh vizualisht atë që fshihet nën lustër.

Kujdes nga mallrat e ndritshëm

©depositphotos

Është bukur të shikosh ngjyra të ndritshme dhe ato të shoqërohen me aromë të mirë. Por ky rregull nuk funksionon gjithmonë me ushqimin. Për shembull, frutat dhe perimet e rritura në tokë  normalisht kanë një ngjyrë të shurdhër lëkure, njolla dhe papërsosmëri të tjera edhe pse janë të shëndetshme dhe të shijshme. Frutat që janë rritur në serra janë të bukura dhe tërheqëse, por ato mund të përmbajnë kimikate.

Shumë njerëz mendojnë se sa më i ndritshëm të jetë djathi, aq më shumë yndyrë përmban dhe aq më e mirë është shija e tij. Por djathi natyral është gjithmonë i bardhë ose i verdhë. Ngjyra e verdhë e ndritshme arrihet vetëm duke shtuar ngjyrosës. Në shumicën e rasteve, kjo është një shtesë e padëmshme me ngjyra, por ngjyra e ndritshme nuk është një kriter për zgjedhjen e djathit të mirë.

Ngjyra e ndritshme e salmonit mund të arrihet duke përdorur një ngjyrosje kimike. Një shembull tjetër është ketchup-i dhe salcat e tjera. Edhe pse gjithnjë na tërheqin kavanozat e ndritshëm, është më mirë të zgjedhim salca me ngjyra natyrale. Do të thotë që ato janë bërë nga përbërës natyralë.

Mos u bëni dembelë, shikoni për mallrat që ju nevojiten

Për të shitur mallra më të shtrenjta dhe për të bërë më shumë fitime, shitësit i vendosin ato në raftet më të dukshme – në nivelin e syve të blerësit, në pjesën e mesit të raftit. Këto produkte janë të njohura për shkak të reklamave, por nuk do të thotë se ato janë bërë nga përbërës cilësorë.

Në mënyrë që të minimizojnë humbjet për shkak të mallrave të skaduara, punëtorët e dyqaneve lëvizin mallrat që do të skadojnë së shpejti pranë skajit të ekranit.

Përfundimi është i thjeshtë: mos u bëni dembelë. Arrini pjesën e fundit të rafteve në mënyrë që të blini produkte më të freskëta dhe me cilësi më të mirë.

Kuptoni etiketat

©depositphotos

Kjo do të thotë që termat si “qumështor” ose “laktifer” përdoren sepse përbërësit nuk janë “të vërtetë”. Prodhuesi nuk ishte duke u përpjekur t’u jepte atyre një emër “të lezetshëm” ose një emër më “shkencor”. Këto emra dhe të tjerë të çuditshëm kanë për qëllim të maskojnë dhe shesin një ekuivalent të lirë, me cilësi të ulët të një produkti të vërtetë.

Mos mendoni se shenjat si “pa sheqer të shtuar”, “pa kolesterol”, “të pasur me vitamina” dhe të tjerët janë një shenjë e cilësisë. Në fakt, “pa sheqer të shtuar” do të thotë “përmban shumë ëmbëlsues kimikë” dhe gjërat që përmbajnë shumë vitamina nuk janë gjithmonë të mira.

Zgjidhni mallra të vendit

©depositphotos

Ndonjëherë ne e anashkalojmë informacionin e nevojshëm duke menduar se mund të jetë reklamë false. Për shembull, është e nevojshme të kontrolloni nëse produkti ishte prodhuarnë vend. Është një kriter i rëndësishëm kur zgjedh frutat, perimet dhe produktet e qumështit.

Është më mirë të blini mallra të vendit sepse transporti i gjatë dhe tronditjet e mundshme gjatë transportit mund të ndikojnë në shijen dhe cilësinë e tyre.

Pyetni punëtorët e dyqaneve për këshillat e tyre

©depositphotos

Është e thjeshtë për të rregulluar mallrat në rafte në një mënyrë të ndërlikuar, por nuk është aq e lehtë të gënjesh një klient. Provoni të pyesni një punëtor në dyqan në lidhje me mallrat e nevojshme – ku mund t’i gjeni, sa të freskëta janë ato dhe kur do të arrijë furnizimi tjetër. Edhe nëse punëtori i dyqanit përpiqet t’ju gënjejë, me siguri do ta vini re dhe do të dilni në përfundimet tuaja.

Për t’i përmbledhur të gjitha, duhet të themi se është e nevojshme të zgjidhni ushqimet tuaja me zgjuarsi. Mos harroni se punëtorët e dyqaneve do të bëjnë gjithçka të mundshme për t’ju bërë të blini gjërat e tyre. Sidoqoftë, nëse jeni pak më të vëmendshëm, Në tryezën tuaj  do të shfaqet vetëm ushqimi më i shijshëm dhe më i shëndetshëm.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here