“I Bëjnë të Butë si Mëndafshi!”/ 8 Këshilla Bukurie për Flokët Tuaj

0
113
© Depositphotos © Depositphotos

A është e mundur që flokët të jenë të mëndafshtë dhe me shkëlqim si në reklama? Qëllimi është padyshim i arritshëm nëse përfshini disa procedura të thjeshta në rutinë tuaj të përditshme të kujdesit të flokëve.

Ja cilat janë metodat më efektive për ata që ëndërrojnë të kenë jo vetëm flokë të drejtë, por edhe të fortë dhe me shkëlqim.

Thuani “JO” peshqirit

Rekomandohet që të mos i krihni flokët menjëherë pas larjes sepse dëmton flokët dhe i bën më të brishtë dhe i “elektrizon” pas tharjes.

Është më mirë të përdorni një copë, pëlhurë që mund të thithë mirë lagështinë, por ka një strukturë të butë. Një opsion i mirë për këtë është një bluzë, t-shirt e zakonshme prej pambuku.

Përdorni produktet e duhura për kujdesin e flokëve

© Depositphotos

Balsamet e flokëve nxisin mbylljen më të mirë të boshtit të flokëve, ndërsa maskat ushqejnë flokët. Ju mund të merrni rezultate edhe më të mira nëse u kushtoni vëmendje përbërjes së këtyre produkteve.

Përdorni vajrat e mëposhtme për t’i bërë të butë flokët tuaj:

  • vaj jojoba (restauron strukturën e dëmtuar të flokëve);
  • vaj kokosi (hidraton, jep shkëlqim);
  • vaj ylang-ylang (ka një efekt zbutës);
  • vaj rozmarine (hidraton, nxit rritjen e flokëve);
  • vaj brokoli (vepron si silikon natyral);
  • vaj argani (jep shkëlqim);
  • vaj shea (jep shkëlqim, mbron nga rrezatimi ultravjollcë);
  • vaj rodheje (rikthen strukturën e dëmtuar të flokëve, përshpejton rritjen e flokëve, pengon tharjen e skalpit).

– Para përdorimit të vajrave, sigurohuni që të mos keni një reaksion alergjik ndaj ndonjërit prej tyre (provojeni fillimisht në bërryl), në mënyrë që të mos dëmtojë lëkurën në kokë.

– Serumi zbutës që duhet të aplikohet në flokët e lagur mund të jetë një produkt shtesë i dobishëm.

– Është e rëndësishme të parandaloni mbingarkimin e flokëve nga përdorimi i tepërt i produkteve, pasi do të zvogëlojë ndjeshëm efektin e tyre. Ajo çfarë mund të bëni për të parandaluar këtë është të bleni 2 grupe të ndryshme dhe t’i përdorni ato në mënyrë alternative.

Krihni flokët para gjumit duke përdorur vajra esencialë

© Depositphotos © Depositphotos

Nëse kryhet rregullisht, kjo procedurë e thjeshtë dhe e këndshme mund të përmirësojë ndjeshëm mënyrën se si duken flokët. Aplikoni një sasi të vogël vaji në një krehër me boshllëqe të vogla midis dhëmbëve dhe krihni flokët tuaj për disa minuta.

Kushtojini vëmendje tipit të flokëve tuaj – një pikë vaj do të jetë e mjaftueshme për flokët e yndyrshme, ndërsa 3 pika vaj mund të përdoren për flokë të thatë.

– Vajrat si i limonit, bergamos, drurit të çajit, shporizit dhe dëllinjës u përshtaten më shumë flokëve të yndyrshëm.

– Vaji i livandos, ylang-ylang, vaji i portokallit dhe vajrat vervain janë një zgjedhje perfekte për flokët e thatë dhe normalë.

Zbatoni disa rregulla të thjeshta kur thani flokët me një tharëse flokësh

© Depositphotos © Depositphotos
© Depositphotos © Depositphotos

Ndjekja e këtyre rregullave të thjeshta do t’ju ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit dhe bukurisë së flokëve tuaj:

– Mos i thani flokët që janë shumë të lagura me një tharëse flokësh (nëse ka pika të ujit në flokë, atëherë ato do të fillojnë të ngrohen gjatë procesit të tharjes i cili do të prishë strukturën e flokëve);

– Ndajini flokët në zona dhe punoni me secilën prej tyre një e nga një;

– Vendoseni nivelin e ajrit pikërisht në drejtim nga lart poshtë, në mënyrë që boshtet e flokëve të mund të zbuten dhe kaqurrelat mund të zbuten gjithashtu.

Përdorni krëhërin e duhur

© Depositphotos © Depositphotos

Nëse doni të keni flokë të butë, alternativa më e mirë është të përdorni krehërat e flokëve prej druri. Ata i krehin flokët lehtë pa i elektrizuar dhe pa e dëmtuar strukturën e flokut. Kohët e fundit janë shpikur krehërat prej silikoni që sigurojnë një efekt të ngjashëm.

Përdorni krehëra prej druri dhe silikoni me hapësira të vogla midis dhëmbëve për shpërndarje më të mirë të maskave të flokëve dhe vajrave. Përdorni furçat për stilim dhe parandaloni ngatërrimin e flokëve tuaj.

Mbështillini flokët në maska vajore

Mbështjellja e flokëve në maska të nxehta dhe të ftohta janë procedura të zakonshme në sallone, por ato mund të kryhen edhe në shtëpi.

Maskat e nxehta konsiderohen të jenë më efektive. Ju mund të veproni si më poshtë në shtëpi:

Aplikoni një përzierje të ngrohtë të vajrave në flokë, mbështillini flokët me një peshqir të ngrohtë dhe vendosni nëse mundeni një kapele dushi mbi të. Lëreni për 30-60 minuta dhe shpërlajeni me shampo.

Maskat më efektive janë:

– vaj kokosi dhe vaj bajameje për flokët me yndyrë;

– vaj avokadoje, susami dhe vaj rodheje për flokët e thatë;

– vaj ulliri dhe vaj liri për flokët normalë.

Ju gjithashtu mund t’u shtoni vajra esenciale përbërjes.

Kini parasysh për nuancat – kur përdoren shpesh, vajrat mund të nxisin një largim të shpejtë të bojës së flokëve, ndërsa vaji i rodhes mund të bëjë që flokët e ndritshëm të errësohen.

Mbrojini flokët tuaj si në verë ashtu edhe në dimër

© Depositphotos

Moti i ftohtë dhe i nxehtë janë jashtëzakonisht të dëmshëm për strukturën e flokëve, prandaj duhet të mbroheni nga rrezet UV në verë dhe nga acari në dimër.

Përndryshe, flokët tuaj mund të bëhen të plogët dhe të brishtë. Ju mund të përdorni produkte të veçanta me mbrojtje termike në verë, në vend që të përdorni kapele verore.

Provoni mburojën e flokëve

© Depositphotos

Në krahasim me procedurat e tjera që ofrojnë vetëm një efekt kozmetik, procedura e “mburojës” e bën flokun më të shëndetshëm. Është e gjitha për shkak të përbërësit të pangjyrë ushqyes që thellësisht hidraton dhe ushqen flokët. Efekti i një procedure të tillë zgjat mesatarisht një muaj.

Është më e përshtatshme për ta bërë një procedurë të tillë në një sallon, por mund të kryhet edhe në kushte shtëpie edhe pas lyerjes së flokëve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here